Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Podręcznik do HiT-u do kosza? Gawkowski apeluje do Gralika przed startem roku szkolnego

Dodano: 31.08.2022 | 16:50

Na zdjęciu: Politycy Lewicy podczas środowej konferencji prasowej mówili o tym, aby uczniowie nie korzystali z podręcznika do nowego przedmiotu - Historia i Teraźniejszość, który jest w programie nauczania w szkołach średnich.

Fot.

Politycy Lewicy nie chcą, aby w rozpoczynającym się jutro (1 września) roku szkolnym, uczniowie korzystali z podręcznika do nowego przedmiotu – Historia i Teraźniejszość, którego autorem jest prof. Wojciech Roszkowski. O szczegółach mówili podczas dzisiejszej (31 sierpnia) konferencji prasowej, która odbyła się przed kuratorium oświaty.

Szef klubu parlamentarnego Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski, miejski radny Kazimierz Drozd oraz przedstawiciel Nowej Lewicy Michał Wysocki zorganizowali konferencję prasową, która odbyła się dzisiaj przed południem przed wejściem do kuratorium oświaty.

Jak mówił Gawkowski, rozpoczynający się jutro nowy rok szkolny, będzie trudny nie tylko dla uczniów, ale też dla ich rodziców, jak i nauczycieli. – Edukacja w całym kraju jest niedofinansowana, są problemy na poziomie samorządów zafundowane przez rząd, bo nie ma pieniędzy na to, by można było dawać podwyżki inflacyjne, o które wnioskowaliśmy – przekazał szef klubu parlamentarnego Nowej Lewicy. Sporą część konferencji poświęcił nowemu przedmiotowi – Historia i Teraźniejszość, który będzie w programie nauczania w szkołach średnich. – Przedmiot miał dawać lekcje historii i odpowiedzialności o wiedzy i społeczeństwie uczniom szkół średnich – podkreślał dalej Gawkowski i skupił się na podręczniku do tego przedmiotu, którego autorem jest prof. Wojciech Roszkowski.

W ocenie Gawkowskiego, podręcznik do przedmiotu HiT jest straszny, dzielący i stygmatyzujący oraz siejącym nienawiść. – W wielu miejscach będzie stanowił negatywną niż pozytywną debatę o tym, co się wydarzyło w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach – dodawał parlamentarzysta. Jak mówił, szkoła powinna być nowoczesna i wolna od jakiejkolwiek indoktrynacji. – O taką szkołę walczyli nasi dziadkowie, do takiej szkoły chodziłem ja – podkreślił i zaznaczył, że podjął interwencję w kuratorium oświaty. Gawkowski powiedział, że będzie wnioskował do Marka Gralika o to, aby podręcznik do HiT został wycofany ze wszystkich szkół średnich. – Panie kuratorze, ja wiem, że pan jest związany z Prawem i Sprawiedliwością, ale edukacja nie powinna mieć koloru politycznego, powinna być wolna od wpływu polityki – zwrócił się do Gralika.

O negatywnym wpływie podręcznika do nowego przedmiotu mówił także współprzewodniczący Nowej Lewicy Michał Wysocki i opisywał: – Grupa LGBT jest przedstawiana jako agresywna, która atakuje policjantom i która próbuje zdobyć prawa, które należą się tylko normalnym rodzinom – mówił i zaapelował do uczniów i nauczycieli, aby zbojkotowali podręcznik. – Może wyrządzić wiele szkody zarówno polskiej szkole, jak i polskiej młodzieży – powiedział.

W ocenie polityków Lewicy, polska edukacja wymaga systemowych zmian. – Polska szkoła: i ta podstawowa, jak i średnia musi zabezpieczyć ucznia – mówił Gawkowski i wskazywał, co powinno się zmienić: to m.in. większe pensje dla nauczycieli, psycholog w każdej szkole jako wsparcie dla młodych ludzi, powinno być więcej lekcji o tematyce klimatycznej czy cyfryzacji. Wskazywał też, że ze szkół w całym regionie odeszło wielu nauczycieli, głównie ze względów finansowych.

0 0 votes
Article Rating
Podręcznik do HiT-u do kosza? Gawkowski apeluje do Gralika przed startem roku szkolnego
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok temu

Ten podręcznik nie jest na rękę przede wszystkim osobom które były związane z PZPR lub tymi które współpracowały z komuną. Komunizm ma się dobrze, teraz jest wprowadzamy na nowo, tylnymi drzwiami. W roku 2018 na przełomie lipca i sierpnia przywieziony z chin pomnik Marksa do Brukseli. Pan juncker wygłaszający przemówienie mówił jaki to wspaniały filozof był. Po prostu brednie. Marks był obłąkany i przez jego chore teorie miliony ludzi zamordowano. Naziści nie są w stanie dorównać komunistom w ilości popełnionych zbrodni na ludzkości.

Sten
Sten
1 rok temu

Gawkowski to ten co chciał wszystkich przymusowo szczepić. Komuniści mają w genach przymus. Tolerancja tylko wtedy gdy jest im to wygodne. Podręcznik wybiera nauczciel a nie politycy. A tak na marginesie ilu krytykujących ten podręcznik go przeczytało?