Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Politycy PiS chcą wypowiedzieć konwencję antyprzemocową. Manifa wyrazi sprzeciw w centrum Bydgoszczy

Dodano: 22.07.2020 | 19:16

Na zdjęciu: Poprzednia Manifa Bydgoska odbyła się z okazji Dnia Kobiet - 8 marca.

Fot. Jakub Soboczyński

Kilka dni temu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała wypowiedzenie przez Polskę Konwencji Stambulskiej. – To dokument, który chroni ofiary przemocy. Dlatego na takie działania nie ma naszej zgody – odpowiada Piotr Sieńko z Manify Bydgoskiej.

W najbliższy piątek, 24 lipca o godzinie 18:00 na ulicy Mostowej ma odbyć się pikieta, podczas której środowiska lewicowe i feministyczne wyrażą sprzeciw wobec planów rządu. – Jeśli ktoś uważa, że konwencja uderza w tradycyjne wartości, to znaczy, że za taką wartość uważa przemoc – przekonuje Sieńko, jeden z organizatorów pikiety.

Jak podaje Manifa Bydgoska, z policyjnych statystyk wynika, że w Polsce rokrocznie ofiarą przemocy ze strony bliskich osób pada blisko 70 tysięcy kobiet. „Ile kobiet faktycznie doświadcza przemocy z rąk partnera, ojca czy innej bliskiej osoby? Nie wiemy, ale prawdopodobnie to wielokrotność tej liczby” – piszą w zaproszeniu organizatorzy pikiety. – Ostrożne dane mówią, że w naszym kraju co roku ginie w konsekwencji przemocy około 500 kobiet. Kobietobójstwo, choć nie ma odbicia w polskim prawodawstwie, jest faktem – podkreśla Piotr Sieńko. I dodaje, że wiele ofiar latami w milczeniu znosi swój los.

Przedstawiciele Manify podkreślają, że już kilka lat temu (dokładnie w 2017 roku) wybrany niedawno na drugą kadencję prezydent Andrzej Duda mówił o Konwencji Stambulskiej (pełna nazwa: Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej), aby jej „nie stosować”. – A dokument powstał po to, żeby chronić ofiary przemocy, jasno o tym mówić, mówić, kim są ofiary i uciąć tłumaczenia sprawców – wylicza Sieńko.

Konwencja Stambulska to dokument Rady Europy, który powstał w 2011 roku. Polska ratyfikowała go w 2015 roku. Zwolennikiem wypowiedzenia konwencji jest między innymi organizacja Ordo Iuris.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments