Bydgoszcz
6C
Opady
65% wilgotność
Wiatr: 7km/h S
H 7 • L 6
3C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPolitycy PiS o rządowych pieniądzach dla miasta. „Można rzec, iż gwiazdor przyszedł do Bydgoszczy wcześniej”
Mikołaj Bogdanowicz, Łukasz Schreiber, Jarosław Wenderlich - SF-1
21.12.2020 | 18:32

Politycy PiS o rządowych pieniądzach dla miasta. „Można rzec, iż gwiazdor przyszedł do Bydgoszczy wcześniej”

Konferencja odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Na zdjęciu: W konferencji wzięli udział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz ministrowie w kancelarii premiera: Łukasz Schreiber i Jarosław Wenderlich.

Fot. Szymon Fiałkowski

Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyliczali, ile pieniędzy popłynęło do samorządów. Podkreślali przy tym, że Bydgoszcz zyskała ponad 25 milionów złotych w drugiej transzy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Konferencja prasowa z udziałem ministrów w KPRM: Łukasza Schreibera i Jarosława Wenderlicha oraz wojewody Mikołaja Bogdanowicza odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. – Chcemy rozbić taką fałszywą tezę medialną dotyczącą dużych miast wojewódzkich i rzekomego ich pokrzywdzenia przez rząd – mówił Schreiber.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów skupił się na kończącym się roku 2020 i kwestii Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Skala 12 miliardów złotych wsparcia dla samorządów, to jest wsparcie samorządów, które znalazły się w trudnej sytuacji – dodał i przypomniał, że kryzys gospodarczy, który miał miejsce na przełomie 2008 i 2009 roku, który uderzał w światową gospodarkę, uderzył także w samorządy. – Wówczas na całe wsparcie dla samorządowców było równe zero, a dla przedsiębiorców na poziomie 7-8 miliardów złotych. Teraz mamy 160 mld zł przeznaczone na ratowanie miejsc pracy i 12 mld dla samorządów – wyliczał. Schreiber wskazał, że wokół drugiej transzy wsparcia z funduszu jest wiele mitów, a Bydgoszcz jest na siódmym miejscu pod względem tego wsparcia. – Różnica między siódmą Bydgoszczą a trzecią Łodzią, czy Krakowem i Warszawą wynosi raptem 5 mln zł – podkreślił.

Schreiber nadmienił, że Bydgoszcz jest miastem, które zyskało w ramach RFIL najwięcej środków w ramach drugiej transzy (to niemal 25 milionów złotych). – Ta narracja, że pierwsza transza była dzielona proporcjonalnie do ilości mieszkańców jest nieprawdziwa – dodał i tłumaczył: – Pierwsza transza była dzielona wedle inwestycji, które zaplanowano do inwestycji na 2020 rok. To było to kryterium. Nigdy nie było kryterium ilości mieszkańców brane pod uwagę. To ma być fundusz, który ma podtrzymywać inwestycje, wychodzić z kryzysu. Taki był od samego początku cel.

Polityk skupił się także na ckliwym porównaniu: – Gdybyśmy porównali te pięć ponad lat PiS z ośmioma poprzednimi, to państwo zobaczycie, że tam środki też trafiały, ale to były środki europejskie trafiające do dużych miast. Tutaj mamy szereg programów rządowych. Nowy budżet europejski dopiero będzie obowiązywał i wtedy o pewne rzeczy będziemy mogli zabiegać.

Można rzec, iż gwiazdor przyszedł do Bydgoszczy dużo wcześniej – mówił Jarosław Wenderlich. Jego zdaniem, wsparcie, jakie trafi do miasta w wysokości 88 mln zł, jest znaczące. – Jeżeliby takie wsparcie było przyznane czy to za premiera Tuska czy premier Kopacz, to takiego wzrostu deficytu byśmy nie mieli – dodał i przypomniał, że w uchwalonym na 2021 rok budżecie Bydgoszczy przewidziano 1,3 mld zł deficytu.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wyliczał, że w ramach projektu Funduszu Dróg Samorządowych w regionie wykonano już 897 zadań. – Średnio to po 5 zadań przez 5 lat na samorząd, łączna wartość inwestycji przekracza grubo ponad 1 miliard złotych – podkreślił.

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
lok_patSebastianAndrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Gość
Andrzej

Gwiazdor mógłby się trochę przyjrzeć tym panom, może należałoby im przynieś rozum

Sebastian
Gość
Sebastian

Kolejne bzdury i kłamstwa w tych wyliczeniach. 88 mln to marny ochłap w porównaniu z tym ze przez sama zmianę przepisów podatkowych Bydgoszcz straci 100mln rocznie…..!!! a ps co do obiecywanych obwodnic….na kpine zakrawa fakt, że obecny rzad obiecał w 2015 roku obwodnice Sepolna Krajenskiego oraz Kamienia Krajenskiego…..po 5 latach nie ma nawet przetargu na te obwodnice….zostały zapomniane…..ale co tam….w woj ściany wschodniej co chwile sa ogłaszane przetargi na tamtejsze obwodnice, zatem Panie Schraiber niech Pan nie opowiada bajek dla naiwnych….

Skomentuj

lok_pat
Gość
lok_pat

Bydgoszcz po raz kolejny ma szczęście do PO-PiS-owych rządów. Z jednej strony prezydent w opozycji do rządu, wdający się w walkę polityczną „swojego” ugrupowania, z drugiej lokalne struktury partyjne w opozycji do „swojego” chociaż bydgoskiego prezydenta. Jakby nie stać wiatr w oczy. A może czas zająć się nie politykowaniem, a zarządzaniem w imieniu całej Bydgoszczy? Czy Bydgoszcz ma tylko jedną słuszną opcję polityczną?? Niestety obie ostatnio rządzące partie są niemal identyczne w pojmowaniu świata:) Są jedyna słuszną opcja, a reszta to gorszy sort lub mohery, w zależności od tego czy z prawa czy z lewa wieje. Słabe to…

Powiązane treści