Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Polska Agencja Inwestycji i Handlu otworzy biuro w Bydgoszczy? Musimy gonić Toruń

Dodano: 24.02.2025 | 10:56

Na zdjęciu: Czy Polska Agencja Inwestycji i Handlu otworzy biuro w Bydgoszczy?

Fot. PAIH

Czy Polska Agencja Inwestycji i Handlu otworzy biuro w Bydgoszczy? Spółka z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju ma za zadanie pomagać przedsiębiorcom m.in. w wejściu na rynek zagraniczny. W regionie PAIH wciąż nie ma swojego biura: działania w tej sprawie rozpoczął prezydent Torunia. Czy Bydgoszcz zmarnuje szansę, czy tym razem podejmie rękawice i wyprzedzi sąsiada?

Należąca do Grupy PFR Polska Agencja Inwestycji i Handlu ma na celu promowanie polskiej gospodarki – w tym eksportu polskich przedsiębiorców, w szczególności małych i średnich, promowanie polskich branż, wspieranie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, inwestycji polskich za granicą i inwestycji polskich na terytorium RP, a także dostarczanie przedsiębiorcom informacji ekonomiczno-handlowych na temat rynków zagranicznych oraz inwestorom zagranicznym informacji na temat warunków i uregulowań prawnych w Polsce.

Centrala Agencji mieści się w Warszawie, a biura regionalne funkcjonują w 14 miastach wojewódzkich w Polsce, w tym w Opolu, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie czy Rzeszowie. W maju zeszłego roku PAIH otworzyła swój oddział w Poznaniu, a w listopadzie powstało biuro w Zielonej Górze. Bydgoszcz jest zatem największym miastem w Polsce bez siedziby biura regionalnego.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu w Bydgoszczy? Wcześniej może być w Toruniu…

Na początku lutego prezydent Torunia Paweł Gulewski poinformował, że spotkał się z wiceprezesami PAIH – Pawłem Pudłowskim i Łukaszem Gwiazdowskim oraz Katarzyną Świderską (zastępczynią dyrektora Departamentu Wsparcia Regionalnego PAIH). – Główny temat? Możliwość utworzenia w Toruniu Regionalnego Biura Handlowego PAIH – miejsca, które wesprze naszych przedsiębiorców w ekspansji na rynki zagraniczne i przyciągnie nowych inwestorów – poinformował polityk Koalicji Obywatelskiej.

Tydzień temu Bydgoszcz utraciła kolejną instytucję na rzecz Torunia – decyzją radnych sejmiku z ramienia KO-PSL-Polska 2050, w tym tych wybranych w okręgu bydgoskim Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy stanie się częścią Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Medycyny Pracy z siedzibą właśnie w Grodzie Kopernika. Gdyby biuro PAIH powstało w mniejszym Toruniu, byłby to kolejny „policzek” dla miasta nad Brdą.

Zasadne byłoby utworzenie nowego biura regionalnego PAIH także w największym mieście województwa, w Bydgoszczy, o co zabiega m.in. Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska – napisał radny sejmiku Jarosław Wenderlich w piśmie do prezydenta Rafała Bruskiego, pytając go m.in. o to, czy miasto toczy rozmowy dotyczące utworzenia oddziału agencji. Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości skierował też interpelację do marszałka województwa Piotra Całbeckiego z pytaniem, czy urząd marszałkowski lub jakiekolwiek podległe mu jednostki, w tym spółki rozmawiają z PAIH na temat wejścia agencji na teren województwa kujawsko-pomorskiego.

Na ten moment odpowiedzi udzielił jedynie marszałek. – Zarząd województwa nie został zaangażowany w rozmowy PAIH z samorządem lokalnym w sprawie ulokowania Regionalnego Biura Handlowego tejże instytucji – zaczyna Całbecki. Podkreśla przy tym, że podległe mu jednostki „z sukcesem” prowadzą działania na rzecz inwestorów.

– Wedle informacji pozyskanych z Departamentu Wsparcia Regionalnego PAIH, nie podjęto żadnych ostatecznych decyzji – zarówno przez zarząd, jak i radę nadzorczą – co do utworzenia regionalnych biur w Bydgoszczy czy Toruniu. Żywię nadzieję, że polityka naszego partnera, jakim jest PAIH, będzie jednolita w stosunku do obu dwustołecznych województw

– stwierdza marszałek podkreślając przy tym, że w województwie lubuskim oddziały regionalne PAIH powstały zarówno w Gorzowie Wielkopolskim (siedziba wojewody) i Zielonej Górze (siedziba urzędu marszałkowskiego). – Potencjał Bydgoszczy jako ośrodka przedsiębiorczości w naszym regionie jest niezaprzeczalny i z pewnością, w wyniku analiz prowadzonych przez agencję, miasto wojewódzkie ma potencjał, by być jedną z siedzib Regionalnego Biura Handlowego agencji – uważa Całbecki.

Starania o przyciągnięcie spółki z Grupy PFR do Bydgoszczy prowadzi też wspomniane Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska. Na skierowane przez nią pismo odpowiedział wiceprezes PAIH Paweł Pudłowski.

Proces rozwoju sieci Regionalnych Biur Handlowych został ujęty w projekcie Strategii PAIH. Jest rozłożony w czasie i uwzględnia analizy gospodarcze, które wykorzystujemy w uzasadnieniu tego działania. W odpowiedzi na Państwa prośbę dotyczącą uruchomienia nowego Regionalnego Biura Handlowego w Bydgoszczy, pragniemy poinformować, że z przyjemnością przystąpimy do rozmów. Ostateczna decyzja zostanie podjęta na podstawie szczegółowych analiz gospodarczych regionu – podkreśla Pudłowski. Czas zatem na konkretne działania również ze strony bydgoskiego ratusza.