Bydgoszcz
25C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 4km/h NE
H 26 • L 23
22C
Wt
24C
Sr
26C
Czw
20C
Pt
21C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPolska wybiera. Ruszyły eurowybory 2019! Jak w nich głosować?
Wybory 2018_SG (5)
26.05.2019 | 11:28

Polska wybiera. Ruszyły eurowybory 2019! Jak w nich głosować?

Lokale wyborcze otwarto o godzinie 7:00 i będą czynne do 21:00.

Na zdjęciu: 1657 - tyle obwodowych komisji wyborczych powstało w naszym regionie w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Fot. Stanisław Gazda

Dzisiaj wybieramy 52 eurodeputowanych, którzy będą reprezentować nasz kraj w kadencji 2019 – 2024 Parlamentu Europejskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego we wszystkich państwach członkowskich Unii odbędą się właśnie w ostatnią niedzielę maja. Także w Wielkiej Brytanii, która – choć formalnie zagłosowała za wystąpieniem ze wspólnoty – to jednak do Brexitu póki co nadal nie doszło. Teraz mówi się zarówno, że Zjednoczone Królestwo opuści UE pod koniec października tego roku, jak i że do rozwodu w ogóle nie dojdzie.

W sumie w niedzielnych wyborach w Polsce wyborcy zagłosują w trzynastu okręgach wyborczych (niektóre województwa tworzą wspólne okręgi), które podzielone są na obwody. Region Kujaw i Pomorza to okręg wyborczy nr 2, który jest najmniejszym w całym kraju. Wyborca głos oddaje w obwodowej komisji wyborczej w miejscu swojego stałego zameldowania, na podstawie którego każdy został wpisany do rejestru wyborców. W dniu wyborów musi mieć ukończone 18 lat, a tuż przed otrzymaniem karty do głosowania, członkowie obwodowych komisji wyborczych mają obowiązek sprawdzenia tożsamości osoby głosującej, która musi mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Głos będzie ważny, jeśli w rubryce przy danym kandydacie zostanie zaznaczony symbol dwóch przecinających się linii. Jeśli zostanie on zaznaczony przy dwóch kandydatach – wówczas taki głos jest uznawany za nieważny. Uprawnionych do głosowania jest 29,9 mln obywateli.

W regionie Kujaw i Pomorza komisje wyborcze powstały w 1657 obwodach. W niedzielę lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7:00 – 21:00.

Jak wygląda system wyboru posłów? Ordynacja wyborcza jest zdecydowanie bardziej skomplikowana od tej w wyborach parlamentarnych, ale z drugiej strony – bardziej proporcjonalna. W pierwszym etapie, poszczególne mandaty rozdziela się między te komitety wyborcze, które przekroczą próg. To decyduje wówczas o tym, ile dany komitet uzyska mandatów. Wówczas rozpoczyna się liczenie głosów w poszczególnych okręgach, a tych jest w Polsce trzynaście. Każda partia musi liczbę mandatów rozdzielić między kandydatów, a to rozdzielanie odbywa się proporcjonalnie między liczbę głosów oddanych na daną formację.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści