Bydgoszcz
2C
Mżawka
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 3 • L 1
4C
Nd
5C
Pon
5C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPomnik Józefa Piłsudskiego powrócił do Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
Pomnik Piłsudskiego-odsłonięcie_SG (2)
10.11.2018 | 13:57

Pomnik Józefa Piłsudskiego powrócił do Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Pomnik Józefa Piłudskiego powrócił na miejsce w którym stał przed wojną.

Fot. Stanisław Gazda

Inicjatywa odbudowania pomnika zrodziła się jeszcze za czasów Bartosza Kownackiego w ministerstwie obrony narodowej. W pomysł zaangażował się Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. dyw. Dariusz Łukowski. Dzisiaj przed budynkiem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych miało miejsce odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, dzieje monumentu przypomniał Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Pomnik upamiętniający wizytę marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy w 1921 roku odsłonięto dziesięć lat po jego przyjeździe, w rocznicę Cudu nad Wisłą. Monument umiejscowiono na placu przed wejściem głównym do gmachu ówczesnej Szkoły Podchorążych dla Podoficerów przy ul. Gdańskiej 190. Powstał z inicjatywy ppłk Franciszka Polniaszka, który zorganizował zbiórkę wśród żołnierzy. Na froncie cokołu widniał napis: „Wodzowi narodu wcieleniu polskiego bohaterstwa Józefowi Piłsudskiemu w hołdzie Podchorążowie 1931”. W 1934 roku powstał w Bydgoszczy jeszcze jeden pomnik Piłsudskiego. Oba monumenty zostały zburzone przez Niemców zaraz po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku.

Od wielu już lat liczne środowiska i osoby prywatne artykułowały potrzebę upamiętnienia postaci Marszałka na terenie naszego miasta – mówił  gen. Łukowski. – Dopiero inicjatywa pana posła Bartosza Kownackiego znalazła szczęśliwy finał.

Poseł na Sejm RP Bartosz Kownacki wyraził szczęście, iż może brać udział w dzisiejszej uroczystości odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego, który wraca do Bydgoszczy po kilkudziesięcioletniej nieobecności. Kownacki przypomniał słowa Marszałka, iż niepodległość, to nie dwie krople krwi, czy dzisiaj dwie krople potu – to praca od rana do wieczora, to praca całym sobą, to dużo więcej…

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wyraził nadzieję, że pomnik i miejsce w którym stanął skłaniać będzie do refleksji i zadumy zarówno nad dziełem naszych przodków, jak też wyzwaniami stojącymi przed nami, że spotykać się tu będziemy przy okazji ważnych rocznic państwowych i uroczystości.

Mirosław Kozłowicz przeczytał przesłanie od prezydenta Rafała Bruskiego w którym gospodarz miasta wyraża przekonanie, iż odsłaniany monument będzie wyrazem determinacji naszych myśli, pragnień i dążeń.

Pomnik odsłonili wspólnie: gen. dyw. Dariusz Łukowski, Bartosz Kownacki, Mikołaj Bogdanowicz oraz Mirosław Kozłowicz. Poświęcenia monumentu dokonali kapłani reprezentujący ordynariaty polowe obrządku katolickiego i prawosławnego.

Twórcą nowego popiersia marszałka jest Gracjan Kaja. Pomnik nie jest wierną kopią poprzedniego. Artysta wykonał popiersie w brązie. Cokół powstał z betonu i jest obłożony ze wszystkich stron płytami z piaskowca. W odróżnieniu od pierwotnej wersji napis wykonano z pojedynczych liter w kolorze grafitowym.

Po oficjalnym odsłonięciu pod pomnikiem złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. Zabrzmiała pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Posłuchajcie relacji dźwiękowej z tego wydarzenia:


Powiązane treści