Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ponad 200 zaginięć w Bydgoszczy. Co robić, aby pomóc bliskim?

Dodano: 04.03.2024 | 09:43

Na zdjęciu: Policjanci wyjaśniają, jak zachowywać się w przypadku zaginięcia bliskiej osoby.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

W ubiegłym roku ponad 200 razy zgłaszano zaginięcie w Bydgoszczy. Policjanci wyjaśniają, jak ograniczyć ryzyko zaginięcia bliskich osób oraz co robić, gdy trzeba zgłosić konieczność poszukiwań służbom ratunkowym.

W minionym roku bydgoscy policjanci prowadzili 227 akcji poszukiwawczych. Najczęściej zaginionymi byli nieletni, którzy oddalili się z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych oraz osoby chcące targnąć swoje życie. 38 zgłoszeń dotyczyło seniorów powyżej 60. roku życia, którzy ze względu na stan zdrowia nie byli w stanie samodzielnie wrócić do swoich domów. Najczęściej są oni dotknięciu chorobami takimi jak demencja, choroba Alzheimera czy zaburzenia pamięci.

– Akcje poszukiwawcze osób zaginionych to niezwykle ważny element policyjnej służby. Liczy się tutaj czas oraz precyzja podjętych działań. Aby pomóc policjantom w skutecznych poszukiwaniach, nie zwlekajmy ze zgłoszeniem zaginięcia. Nie trzeba czekać 24 godzin, nie ma ściśle określonego czasu dopuszczającego rozpoczęcie poszukiwań. Do każdego zaginięcia podchodzimy indywidualnie. Im szybciej otrzymamy informację o zaginięciu, tym skuteczniejsze mogą być poszukiwania – mówi mł. asp. Krzysztof Bratz z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

W działania poszukiwawcze angażowani są tez strażacy oraz inne służby i ochotnicy. Działania często odbywają się pod presją czasu. Zwłaszcza, gdy do zaginięcia dochodzi w nocy, zimą lub na terenie leśnym.

– Zdarza się też, że osoba starsza zasłabnie, jest w szpitalu bez dokumentów, a rodzina dopiero po kilku dniach orientuje się, że seniora nie ma w domu i zaczyna go szukać, nie wiedząc, od jakiego miejsca zacząć – mówi mł. asp. Bratz.

Zdarzają się także sytuacje, gdy osoba zmagająca się z chorobą Alzheimera wychodzi z domu, np. chcąc odwiedzić córkę, syna, przyjaciół. Sprawny senior dotrze z pomocą innych na dworzec, a ktoś pomoże mu wsiąść do autobusu czy pociągu. Zanim zorientujemy się, że naszego bliskiego nie ma, może on już być na drugim końcu Polski. Jeśli nie ma dokumentów, wówczas ustalenia miejsca pobytu i potwierdzenie, że nie znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, jest bardzo trudne.

Jak zapobiegać zaginięciom? – Na wewnętrznej stronie ubrania naszego bliskiego można wszyć „metki” z imieniem, nazwiskiem, adresem oraz numerem telefonu, pod który należy dzwonić, jeśli dana osoba nie będzie wiedziała, jak trafić do domu. Na „metkach” wszytych do ubrania lub na osobnej kartce noszonej w kieszeni warto zapisać, na co choruje nasz bliski i jakie leki przyjmuje. Metki zastępowane są opaskami lokalizowanymi na nadgarstkach – mówi mł. asp. Bratz.

Warto też wyposażyć seniora w zegarek z wbudowanym modułem GPS, dzięki któremu jego odnalezienie będzie zdecydowanie szybsze. Przede wszystkim kontrolujmy, co dzieje się z naszymi seniorami. Wystarczy telefon, by wiedzieć, czy są w domu. Warto też poprosić sąsiadów by zwrócili uwagę na naszego bliskiego i w sytuacjach niepokojących zadzwonili do nas. Nakłaniajmy bliskich do noszenia dowodu osobistego, nawet jeśli dopisuje im zdrowie. Nigdy nie wiemy, kiedy zdarzy się wypadek, wylew lub inna sytuacja medyczna, która zakończy się w szpitalu. Trudno znaleźć rodzinę kogoś, kto trafia do szpitala jako osoba o nieustalonej tożsamości,

– Jeśli osoba starsza, mająca kłopoty z pamięcią, samodzielnie porusza się po mieście lub podróżuje, koniecznie musi mieć ze sobą telefon komórkowy, w którym zapisane są numery do rodziny – dodaje mł. asp. Bratz.

Jak zgłosić zaginięcie?

Jeśli, niezależnie od upływu czasu, nieobecność osoby bliskiej wzbudza już w nas niepokój, czy to z racji jej wieku, choroby lub sytuacji życiowej – należy zadzwonić na nr alarmowy 112 lub udać się do najbliższej jednostki policji.

Wówczas policjant przyjmujący zgłoszenie będzie zadawał różne pytania, aby poszukiwania była jak najskuteczniejsze. Wszystkie informacje związane z osobą zaginioną i jej życiem mogą być ważne.

Ważne kwestie przy poszukiwaniu osób zaginionych:

–  przekaż pełne dane oraz cechy charakterystyczne osoby zaginionej. Zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego (może być również zdjęcie w telefonie), co umożliwi jak najszybsze podanie rysopisu osoby zaginionej funkcjonariuszom Policji;

– podaj dokładny ubiór zaginionego, w jakim ostatnio go widziałeś;

– ustal, gdzie w ostatnich dniach najczęściej przebywała zaginiona osoba, czy miała ulubione miejsca, w których chętnie spędzała czas sama. Wymień również osoby, u których zaginiona osoba mogła szukać schronienia oraz podaj dane osób, z którymi jest w stałym kontakcie;

– zastanów się, czy w ostatnim czasie zaginiona osoba nie przejawiała niecodziennych zachowań, czy nie mówiła o wyjeździe, rozpoczęciu życia na nowo, jeśli tak, natychmiast poinformuj o tym funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie;

 – przekaż informacje o chorobach osoby zaginionej, takich jak np. demencja, depresja, zaburzenia osobowości;

–  Nie ukrywaj niczego przed policjantem, odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments