Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ponad 880 wydarzeń w cztery dni. Ruszyły zapisy na Bydgoski Festiwal Nauki

Dodano: 10.05.2017 | 14:01
bydgoski festiwal nauki

Atrakcje powstały z myślą o osobach w różnym wieku.

Na zdjęciu: Atrakcje dostępne podczas zeszłorocznej edycji akcji chętnie sprawdzali młodzi bydgoszczanie.

Fot. Leszek Grabowski/archiwum

Złap bakcyla nauki – pod takim hasłem już po raz ósmy odbędzie się Bydgoski Festiwal Nauki. Tegoroczna edycja imprezy organizowanej przez bydgoskie uczelnie wyższe rozpocznie się 24 maja i od samego początku będzie obfitować w atrakcje. 

Organizatorami wydarzenia jest pięć uczelni działających na terenie Bydgoszczy: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK i Bydgoska Szkoła Wyższa. To właśnie w ich budynkach odbywać się będzie większość atrakcji zaplanowanych w ramach festiwalu. Nowością tegorocznej edycji imprezy jest przeprowadzanie zajęć już w dniu inauguracji Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

W programie imprezy znalazło się ponad 880 wydarzeń podzielonych na siedem ścieżek tematycznych: artystyczną, humanistyczną, nauk o zdrowiu, nauk ścisłych, przyrodniczą, społeczną, techniczną. Najwięcej zajęć (371) zaplanowano na UKW. Na UTP ma odbyć się 200 imprez, na WSG – 172, na BSW – 130, a na Collegium Medicum – 59. Niewykluczone, że liczba wydarzeń wzrośnie. Każda uczelnia skupiła się na przygotowaniu zajęć zgodnych przede wszystkim ze swoim profilem nauczania. Tej zasady najściślej trzymali się koordynatorzy akcji na Collegium Medicum UMK, którzy postanowili skupić się na obstawieniu ścieżki nauk o zdrowiu. Uczelnia przygotowała tylko zajęcia praktyczne takie jak zajęcia w laboratorium, warsztaty w ogrodzie roślin leczniczych, czy oglądanie sali operacyjnej w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy.

Inne uczelnie zamieściły w swojej ofercie nie tylko warsztaty, ale również zajęcia realizowane w innej formie. Są to między innymi wykłady, wycieczki, warsztaty, pokazy, eksperymenty, gry i dyskusje. Zajęcia prowadzić będą nie tylko wykładowcy uczelni, ale również studenci oraz przedstawiciele innych firm przyłączających się do akcji. Wydarzenia organizowane w ramach akcji adresowane są do różnych grup wiekowych, począwszy przez dzieci, aż po seniorów.

Jednak uczelnie w Bydgoszczy swoją uwagę skupiają przede wszystkim na najmłodszych bydgoszczanach. Na UTP jeden dzień, 25 maja, będzie dedykowany dzieciom. Czekać będą na nich między innymi escape room i kino samochodowe. Atrakcji nie zabraknie również na terenie kampusów innych uczelni. Dzieci będą mogły między innymi uczestniczyć w nietypowej lekcji anatomii oraz zajęciach sportowych na BSW, czy nauka jazdy na rolkach lub lekcja tworzenia origami na WSG. Natomiast na UKW czekać na nich będą między innymi zabawy taneczne, muzyczne oraz poznawanie innych kultur i języków.

Zwieńczeniem festiwalu będzie piknik naukowo-rodzinny, który odbędzie się 27 maja na Wyspie Młyńskiej w godzinach 12:00-20:00. Podczas niego każda z uczelni zaprezentuje swój program „w pigułce”. Udział w nim, jak i wszystkich innych zajęciach organizowanych w ramach festiwalu jest darmowy. Jednak obowiązują wcześniejsze zapisy, które prowadzone są na stronie imprezy: www.festiwalnauki.bydgoszcz.pl. Tam też znajduje się dokładny program tegorocznej edycji imprezy.