Bydgoszcz
20C
Słonecznie
53% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H 20 • L 19
15C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaPonad dwa miliony dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Uczelnia otrzymała grant
10.05.2021 | 10:01

Ponad dwa miliony dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Uczelnia otrzymała grant

Na zdjęciu: UKW zostało wyróżnione w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Fot. Szymon Fiałkowski

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego otrzyma ponad 2 mln złotych dotacji na projekt pomocy chorym w treningu i rehabilitacji rąk. Uczelnia znalazła się wśród 16. laureatów konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Konkurs „Rzeczy są dla ludzi” zakłada finansowanie badań przemysłowych, prac rozwojowych i prac przedwdrożeniowych realizowanych przez jednostki naukowe i przedsiębiorstwa. Konsorcjum Instytutu Informatyki i Wydziału Mechatroniki UKW  oraz spółki Edurewolucje uzyskało grant na projekt  „Opracowanie funkcjonalnego egzoszkieletu ręki do aktywnego treningu i rehabilitacji”. Wartość projektu wynosi 2,959 mln zł, a dofinansowanie z NCBiR – aż 2,353 mln zł.

Pierwsza część projektu obejmuje skonstruowanie mechanicznego robota rehabilitacyjnego (egzoręki). Druga to opracowanie specjalistycznego oprogramowania dostosowującego rodzaj pracy, wsparcia i siłę do aktualnych potrzeb i programu rehabilitacji pacjenta, przy czym uczenie maszynowe pozwoli na adaptację robota do bieżących zmian w stanie zdrowia pacjenta  – mówi rzecznik prasowy UKW Tomasz Zieliński.

Dzięki temu możliwe będzie stworzenie zautomatyzowanego modelu rehabilitacji wspierającego pacjentów, ich rodziny oraz fizjoterapeutów, obejmującego samodzielną rehabilitację domową przy zdalnym wsparciu pacjenta przez fizjoterapeutów. – Przełoży się to na zwiększenie dostępności, obniżenie kosztów i poprawę efektywności codziennej żmudnej rehabilitacji w przypadku deficytu w obszarze funkcji kończyny górnej. Rozwiązanie będzie mogło wspierać pacjentów w różnym wieku, bez względu na płeć oraz stronę deficytu – wyjaśnia Zieliński.

Koordynatorem grantu ze strony UKW jest dr hab. inż. Izabela Rojek, prof. uczelni.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści