Ponad tysiąc atrakcji na uczelniach. Poznaliśmy szczegóły Bydgoskiego Festiwalu Nauki
Dodano: 09.05.2018 | 15:08Bydgoski Festiwal Nauki w tym roku odbędzie się już po raz dziewiąty.
Na zdjęciu: O propozycjach poszczególnych uczelni na Bydgoski Festiwal Nauki mówili ich koordynatorzy: Michał Cichoracki (WSG), Aleksandra Konopka (Collegium Medicum), Agnieszka Kreńska (UTP), Maria Sobieszczyk (UKW) i Justyna Ożóg (BSW). W środku prorektor UKW - prof. Marek Macko.
Fot. Szymon Fiałkowski
Ponad tysiąc atrakcji dla najmłodszych i starszych oraz piknik na Wyspie Młyńskiej – takie są plany tegorocznej, dziewiątej edycji Bydgoskiego Festiwalu Nauki.
W tym roku impreza swoim zasięgiem obejmie nie tylko Bydgoszcz. Część wydarzeń odbędzie się także w Inowrocławiu i Solcu Kujawskim, ale również w Chojnicach i Człuchowie (województwo pomorskie) oraz Działdowie (warmińsko-mazurskie). Dostępnych będzie siedem ścieżek tematycznych: zdrowotna, humanistyczna, przyrodnicza, społeczna, techniczna, artystyczna oraz nauki ścisłe.
W Bydgoskiej Szkole Wyższej priorytetem będą nauki o zdrowiu. Uczelnia przygotowała blisko 150 propozycji na czas wydarzenia. – Dla najmłodszych zaplanowaliśmy anatomiczny świat przedszkolaka i zajęcia z ratownikiem medycznym oraz szkolenia z pierwszej pomocy – mówi Justyna Ożóg, koordynatorka wydarzenia z ramienia uczelni. Ponadto zaplanowano specjalną podróż tramwajem z przystanku Dworzec Główny do przystanku Łoskoń. Odbędą się również warsztaty z zakresu wizażu i kosmetologii.
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy ma blisko 190 propozycji. – Najwięcej wydarzeń przygotowaliśmy w ścieżkach technicznej, przyrodniczej i nauk ścisłych – przyznaje Agnieszka Kreńska z UTP. Uczelnia proponuje dla najmłodszych flagową imprezę „Antek – podaj cegłę”. To wydarzenie organizuje wydział budownictwa, architektury i inżynierii środowiska. Ponad 500 dzieci na największej auli zostanie wprowadzonych w świat techniczny. Starsze osoby będą mogły dowiedzieć się, jak przebiegają mediacje sądowe, a na terenach kampusu UTP będzie można zapoznać się z pracą strażaków oraz zobaczyć roboty.
Collegium Medicum przygotowało w sumie blisko 45 propozycji, wśród których znalazły się warsztaty dotyczące zdrowego żywienia, czy poznania rytuałów sali operacyjnej. Wyższa Szkoła Gospodarki z kolei zaprasza na warsztaty z e-sportu. – Choćby we francuskim Nantes e-sport można już studiować – podkreśla Michał Cichoracki z WSG. Ponadto, jednym z punktów będzie możliwość nauczenia się gry na bębnach afrykańskich.
Co zaplanowało UKW? Przede wszystkim aż 464 wydarzenia, a w nich zwiedzanie wieży ciśnień wraz z przewodnikiem, ale także dni serbskie. – Do Bydgoszczy przyjedzie delegacja z Serbii i ambasador tego kraju w Polsce – mówi prof. Marek Macko, prorektor UKW ds. rozwoju i współpracy. Będzie można zapoznać się także z kuchnią i kulturą serbską, obejrzeć kolekcję bałkańską czy wysłuchać wykładu „Serbia-Bałkany-Europa”. Odbędą się również rejsy kutrem „Kazimierz”, czy wystawa „Ojcowie niepodległości”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej oraz opowiastki o osobach, które odegrały znaczący wkład w odzyskanie niepodległości przez nasz kraj, jak np. Józef Piłsudski czy Ignacy Paderewski. Podczas Bydgoskich Dni Nauki, uczelnia ma także opublikować wyniki badań „bydgoscy maturzyści o sobie i świecie”, które przygotowywał zespół pod kierownictwem prof. Romana Lepperta.
Bydgoski Festiwal Nauki rozpoczną się 23 maja w kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, a uświetni je występ zespołu Future Folk, zaś ostatniego dnia imprezy (tj. 27 maja) odbędzie się piknik rodzinno-naukowy na Wyspie Młyńskiej (12:00 – 18:00). Pełną listę wydarzeń można znaleźć na stronie festiwalnauki.bydgoszcz.pl.