Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Porozumienie myśli o kandydatach na prezydentów. W Inowrocławiu Wroński. A w Bydgoszczy?

Dodano: 06.11.2017 | 12:16
Andrzej Walkowiak

Nowa partia Jarosław Gowina przygotowuje się do wyborów samorządowych.

Na zdjęciu: Andrzej Walkowiak jest szefem regionalnych struktur Porozumienia.

Fot. archiwum

Porozumienie, czyli nowa partia Jarosława Gowina, przygotowuje się do przyszłorocznych wyborów samorządowych. W większości przypadków poprze kandydatów wskazanych przez Prawo i Sprawiedliwość, ale w Inowrocławiu ugrupowanie chciałoby przedstawić swojego rywala dla Ryszarda Brejzy.

W miastach prezydenckich Porozumienie oraz Prawo i Sprawiedliwość mają mieć wspólnych kandydatów.  Jedynym wyjątkiem ma być Toruń, gdzie nowe ugrupowanie Jarosława Gowina planuje poprzeć rządzącego od 2002 roku Marcina Zaleskiego, który pojawił się na niedawnym kongresie założycielskim partii, choć nie został jej członkiem. PiS prawdopodobnie wystawi swojego kandydata, który jednak – wobec wysokich notowań Zaleskiego – będzie miał trudne zadanie.

W Inowrocławiu Porozumienie chciałoby, aby wspólnym kandydatem był Marcin Wroński. – Będziemy namawiać PiS do poparcia go. Od dłuższego czasu jest faktycznym liderem opozycji, a cztery lata temu uzyskał bardzo dobry wynik – stwierdził w poniedziałek na antenie Radia PiK Andrzej Walkowiak, szef regionalnych struktur nowej partii. Przed trzema laty Wroński, startujący z KWW Nowy Inowrocław 2014, zdobył w II turze aż 49,2% głosów i był bliski pokonania Ryszarda Brejzy.

Nadal nie wiadomo, kto będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy. Niezależnie jednak, na kogo zdecyduje się centrala partii, to Porozumienie wesprze wskazanego polityka. – Będziemy popierać kandydata PiS-u. Bydgoszcz to miasto, w którym dominują kandydaci partyjni – tłumaczył w „Rozmowie Dnia” Walkowiak.

Kongres nowej partii odbył się w sobotę w Warszawie. Oprócz przedstawicieli dotychczasowej partii Gowina, Polski Razem, pojawili się na nim także przedstawiciele Republikanów i środowisk wolnościowych. Wicepremier został pierwszym prezesem partii do czasu przyszłorocznych wyborów władz.

Sebastian Torzewski