Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Koniec śmieciowego serialu. Toruń zacznie płacić za dostawę śmieci do bydgoskiej spalarni

Dodano: 29.03.2023 | 18:23

Na zdjęciu: Według wynegocjowanego porozumienia, Toruń będzie płacił za dostarczanie odpadów do bydgoskiej spalarni Pronatury.

Fot. mat. prasowe

Bydgoscy radni przyjęli na środowej sesji uchwałę, która umożliwi podpisanie porozumienia z Toruniem. Wedle niego, sąsiednie miasto będzie płacić za dostarczanie odpadów do spalarni Pronatury. Jutro (30 marca) analogiczną decyzję podejmą radni z Grodu Kopernika.

W grudniu władze Bydgoszczy ogłosiły chęć zmiany zasad finansowania dostawy toruńskich śmieci do spalarni Pronatury. Zgodnie z porozumieniem zawartym w 2009 roku, za transport odpadów z Torunia do Bydgoszczy w ponad 50% płacili bydgoszczanie, a w 16% – inne gminy partnerskie. Toruń pokrywał jedynie 31,7% kosztów. Uzasadniając bydgoskie propozycje, zastępca prezydenta Michał Sztybel przekonywał, że porozumienie sprzed kilkunastu lat stało się już nieważne, a nałożenie na Toruń opłat będzie zabezpieczać interesy mieszkańców Bydgoszczy.

Ostatecznie po 1 stycznia 2023 roku spółka ProNatura nadal przyjmowała odpady z sąsiedniego miasta, ale na zasadach komercyjnych. Obie strony zasiadły jednak do dalszych negocjacji nowych zasad finansowania dostaw. Po kilku tygodniach, obu stronom udało się zawrzeć porozumienie. – Przeprowadziliśmy dziewięć spotkań, w tym siedem negocjacyjnych. Wymieniliśmy między sobą 33 pisma i kilkadziesiąt uwag do porozumienia – wyliczyła podczas środowej sesji rady miasta Klaudia Subutkiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koniec bydgoskiego – toruńskiego sporu o śmieci?

Mam nadzieję, że jutro skończy się ten kilkumiesięczny serial – podkreślił prezydent Rafał Bruski. I dodał, że pozwoli to „uzdrowić sytuację w zakresie ponoszenia kosztów”. – Cel był taki, żeby każdy płacił za siebie – wyjaśniał. Bruski przypomniał także, że zgodnie z jego wcześniejszą deklaracją po podpisaniu porozumienia toruńskie odpady przyjmowane w bydgoskiej spalarni w okresie styczeń – marzec 2023 zostaną rozliczone według stawek dla gmin, a nie stawek komercyjnych. Te pierwsze są o około 10% niższe od komercyjnych.

Podczas sesji bydgoscy radni przyjęli uchwałę, która umożliwi zawarcie porozumienia. Jutro (30 marca) w tej sprawie zagłosują radni miasta Torunia. Po przyjęciu uchwał, prezydenci Rafał Bruski i Michał Zaleski złożą podpisy pod dokumentem, który zakończy wspomniany kilkumiesięczny serial.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments