Bydgoszcz
-0C
Niebo głównie zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 6km/h NE
H 0 • L -2
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPoseł Skutecki firmuje ustawę o dobrowolności szczepień. Kukiz’15 się odcina [SONDA]
Paweł Skutecki Bydgoszcz
15.07.2018 | 16:39

Poseł Skutecki firmuje ustawę o dobrowolności szczepień. Kukiz’15 się odcina [SONDA]

Organizacja STOP NOP złożyła w sejmie 120 tysięcy podpisów pod budzącym kontrowersje obywatelskim projektem ustawy zakładającym zniesienie obowiązku szczepień w Polsce.

Na zdjęciu: Poseł Paweł Skutecki (Kukiz'15) od wielu miesięcy wspiera organizację STOP NOP, która jest motorem napędowym akcji przewidującej zmiany w prawie w zakresie stosowania szczepionek.

Fot. Stanisław Gazda

Paweł Skutecki od wielu miesięcy wspiera ruchy antyszczepionkowe, a teraz jest jedną z twarzy obywatelskiego projektu ustawy, który znosi obowiązkowe szczepienia w Polsce. „Złożyliśmy właśnie 120 tysięcy podpisów. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych” – napisał z entuzjazmem w połowie tygodnia. Dużo mniejszy wykazał jego klub parlamentarny, który w piątek odciął się od działań bydgoskiego parlamentarzysty.

Skutecki niemal od początku obecnej kadencji sejmu współpracuje blisko między innymi z organizacją STOP NOP, która jest inicjatorem zbiórki podpisów pod projektem ustawy. Zakłada on przede wszystkim dobrowolność szczepień, ale ma również uregulować kwestie związane z wywiadem lekarskim zarówno przed, jak i po szczepieniu czy zgłaszaniem niepożądanych odczynów poszczepiennych.

„Przyznaję – w pewnym momencie nie wierzyłem, że się uda. Byliśmy atakowani bezpardonowo z wielu stron, obrzucani epitetami i zwykłymi insynuacjami” – przekonywał Skutecki na swoim fanpage’u na Facebooku w środę, dokładnie trzy miesiące po zarejestrowaniu komitetu zbierającego podpisy. To właśnie 11 lipca w kancelarii sejmu złożono 120 tysięcy podpisów pod wspomnianym projektem ustawy. „Dwa tygodnie będą liczone i weryfikowane. W trzy miesiące sejm zajmie się projektem pod względem merytorycznym. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko” – podkreślał poseł Kukiz’15.

W czwartek „Fakty” TVN przygotowały na temat projektu materiał, w którym na inicjatorów projektu spłynęła fala krytyki. W ostrych słowach o nowelizacji ustawy wypowiedział się między innymi Maciej Hamankiewicz, do niedawna prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, a obecnie członek prezydium tego gremium. „Perwersyjna głupota zawsze stara się znaleźć jakąś idiotyczną logikę. Nie należy polemizować z głupotą” – stwierdził Hamankiewicz. W tym samym wydaniu „Faktów” Skutecki bronił pomysłu zmian w prawie, twierdząc, że projekt „nie jest kontrowersyjny i nie powoduje zgrzytów”.

Tyle że zgrzyt się pojawił, i to w samym ugrupowaniu Pawła Skuteckiego. W „Faktach” padło bowiem stwierdzenie, że Kukiz’15 wspiera działania STOP NOP. W piątek zareagowała na nie wiceprzewodnicząca klubu Agnieszka Ścigaj. W przekazanym oświadczeniu napisała, że prezydium klubu „nie ma nic wspólnego z projektem ustawy znoszącym obowiązek szczepień”. Działania Skuteckiego w tym zakresie nazwała zaś „indywidualnymi” i „nieprowadzonymi w ramach klubu poselskiego”.

Czy popierasz ustawę wprowadzającą dobrowolność szczepień w Polsce?

Zobacz rezultat


WSZYSTKO O KAMPANII W NASZYM SERWISIE –  WYBORY 2018 BYDGOSZCZPowiązane treści