Bydgoszcz
18C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 18 • L 16
22C
Sr
25C
Czw
26C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPoseł Skutecki napisał list otwarty. W trosce o dzieci
31.05.2017 | 14:33

Poseł Skutecki napisał list otwarty. W trosce o dzieci

Parlamentarzysta zwrócił uwagę na problemy powstałe w przypadku rozwodu rodziców.

Na zdjęciu: Paweł Skutecki zwołał konferencję przed budynkiem biblioteki.

Fot. mat. prasowe

1 czerwca obchodzić będziemy Dzień Dziecka. Tuż przed świętem poseł Paweł Skutecki zwrócił uwagę na problemy powstające w przypadku rozwodu rodziców.

Jak tłumaczył Skutecki, temat alienacji rodzicielskiej jest jednym z najczęściej zgłaszanych przez wyborców kłopotów. Poseł posłużył się relacją bydgoszczanki, która w ostatnich dniach opisywała losy dwunastoletniej dziewczynki. Dziecko po rozwodzie rodziców zostało zabrane przez matkę, która swojego nowego partnera kazała nazywać „tatą”, a biologicznego ojca – „wujkiem”. Sytuacja zakończyła się interwencją policji, a dziewczynka nie radzi sobie teraz emocjami i potrzebuje terapii.

W liście otwartym napisanym w związku z Dniem Dziecka Skutecki wylicza, że rocznie w Polsce rozwodzi się jedno małżeństwo na trzy zawarte. Co więcej, w 2015 roku na 70 tysięcy rozwodów ponad połowa,  40 tysięcy, odbywała się z dziećmi w tle.  – Jedynym skutecznym narzędziem przeciwdziałającym alienacji rodzicielskiej i dającym dziecku mamę i tatę po ich rozwodzie jest opieka naprzemienna – uważa Skutecki. Jego zdaniem jest to standardowa forma opieki w krajach rozwiniętych.  – Oczywiście rozumiem negatywne emocje rodziców związane z koszmarnie stresującą sytuacją rozwodu […], ale tego dnia, w wigilię Dnia Dziecka, proszę, błagam o chwilę refleksji nad prawem dziecka do obojga rodziców niezależnie od ich życiowych wyborów – zaapelował polityk.

Wszystkim zaangażowanym w sprawy rozwodowe Skutecki polecił książkę Marcina Wojewódki „Dziecko, rodzic i rozwód oraz alienacja rodzicielska”, która od środy jest dostępna w WiMBP w Bydgoszczy. – Oby wszystkie dzieci, także te z niepełnych rodzin, mogły w Dzień Dziecka, przytulić się do obojga rodziców – zakończył Skutecki.


Powiązane treści