Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Posiedzenie Rady Gabinetowej. Padła ważna deklaracja dotycząca szkolnych egzaminów

Dodano: 10.04.2021 | 11:42

Na zdjęciu: Matury w 2021 roku odbędą się zgodnie z planem, jednakże podobnie, jak w ubiegłym roku, także i w tym egzaminy będą miały charakter wyłącznie pisemny.

Fot. Szymon Fiałkowski / zdjęcie ilustracyjne

W piątek (9 kwietnia) odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej, podczas której prezydent i rząd omawiali bieżącą sytuację epidemiczną w kraju. Padła też ważna deklaracja dotycząca organizacji egzaminów maturalnych.

Drugi rok z rzędu, matury organizowane będą w ścisłym reżimie sanitarnym. Po zakończeniu posiedzenia rady, prezydent Andrzej Duda podkreślił, że egzaminy maturalne, jak i te ósmoklasistów odbędą się zgodnie z terminami, tj. matury rozpoczną się 4 maja i mają potrwać ponad trzy tygodni.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, także i w tym egzaminy maturalne mają być przeprowadzane wyłącznie w formie pisemnej. – Wyjątkowo będą oczywiście wtedy, kiedy jest to niezbędne, przeprowadzane w formie ustnej, ale zasadą absolutną będzie forma pisemna z pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego – podkreślił prezydent, który wcześniej rozmawiał także z szefem resortu edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.

W ocenie prezydenta, nie ma przesłanek, aby przesunąć terminy egzaminów. Andrzej Duda przypomniał także w wypowiedzi dla mediów po posiedzeniu Rady Gabinetowej, że zaszczepionych przeciwko koronawirusowi zostało już ponad 500 tys. nauczycieli. – Nic nie powinno tutaj od strony tego zaplecza osobowego i zaplecza technicznego zakłócić przeprowadzania tych egzaminów, zgodnie z tym, jak one zostały wcześniej zapowiedziane. Mam nadzieję, że tutaj żadnych problemów nie będzie – mówił.

Wcześniej, szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, który był gościem Roberta Mazurka w radiu RMF mówił, że rząd będzie robił wszystko, aby egzaminy odbyły się zgodnie z planem, jednakże ostateczna decyzja miała zapaść w przyszłym tygodniu. Podyktowane to miało być koniecznością analizy sytuacji epidemicznej. To właśnie od niej zależeć będzie także to, kiedy do szkół powrócą uczniowie, którzy w domach uczą się już od 35 tygodni. Prezydent powiedział, że najpoważniej rozważanym wariantem jest uruchomienie szkół w systemie hybrydowym. – To znaczy tydzień nauki w szkole, tydzień nauki zdalnej, wymiennie w stosunku do grup wiekowych i do podziału na klasy – precyzował prezydent.

0 0 votes
Article Rating
Posiedzenie Rady Gabinetowej. Padła ważna deklaracja dotycząca szkolnych egzaminów
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments