Bydgoszcz
3C
Mżawka
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 3 • L 3
4C
Pt
8C
Sob
10C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiPosylwestrowy poranek. Co zrobić, by był łatwiejszy?
31.12.2015 | 09:55

Posylwestrowy poranek. Co zrobić, by był łatwiejszy?

Podpowiadamy jak pokonać kaca.

Na zdjęciu: W sylwestrową noc alkohol może lać się strumieniami.

Fot. wolny dostęp

Jestem dziś nie do życia — to jedno z najczęściej wymawianych zdań w pierwszy dzień nowego roku, który rozpoczął się podczas zakrapianej alkoholem imprezy organizowanej np. w lokalu bądź w domu. Sylwester zaliczany jest do grona ważniejszych wydarzeń w ciągu całego roku, więc większość ludzi chce spędzić go dobrze nie zważając na ilość i rodzaj wypijanych napojów. Poranek, jak i cały dzień, po takiej imprezie zazwyczaj bywa trudny. Jak pokonać kaca?

Otwierasz oczy i czujesz suchość w ustach. Wstajesz, by sięgnąć po butelkę wody, którą wypijasz prawie całą na raz. Robisz tak, jak większość ludzi. Picie wody to najpowszechniejsza metoda walki z kacem. Skuteczna, lecz nie działa tak szybko jak inne rzeczy. Jedne z szybszych sposobów uzupełnienia niedoboru witamin i pierwiastków, które zostały wypłukane z organizmu przez alkohol, to wypicie na czczo soku z kiszonej kapusty, kiszonych ogórków lub kwasu buraczanego zrobionego z kiszonych buraków. Mimo swojej skuteczności, nie są to popularne napoje, które można znaleźć w kuchni.

Jednak w wygraniu walki z kacem pomogą także produkty znajdujące się w prawie każdym domu: kawa i cytryna. Wypicie ciepłego napoju powstałego po zmieszaniu tych dwóch składników pomaga pozbyć się bólu głowy, uznawanego za jeden z najbardziej dokuczliwych objawów wypicia zbyt dużej ilości alkoholu. Urozmaiconą opcją jest dodanie do wspomnianej mieszanki także odrobiny soli i łyżki płynnego miodu.

W polepszeniu samopoczucia pomoże również spożywanie owoców bogatych w witaminę C. Jej niedobór można uzupełnić np. dodając cytrynę do schłodzonej coli, pijąc wodę z sokiem z limonki. Skuteczne jest także zaopatrzenie się w nektar pomarańczowy lub samodzielne wyciśnięcie soku ze świeżych pomarańczy, grejpfrutów lub innych cytrusów.

Osoby popierające zasadę „Czym się strułeś, tym się lecz!” powinny sprawdzić drink Bloody Mary (Krwawa Mary). Jego głównym składnikiem jest sok pomidorowy, którego picie pomaga wyleczyć kaca. Elementami Krwawej Mary są także obowiązkowo sok z cytryny, tabasco, sól i wódka. Niewielka ilość alkoholu jest praktycznie niewyczuwalna w tym zazwyczaj mocno przyprawionym i ostrym drinku.

Myśl o jedzeniu następnego dnia po imprezie może odrzucać, lecz warto wypróbować tej metody walki z kacem. Skuteczne jest zjedzenie jajecznicy lub talerza rosołu. Niektórym pomaga również wypicie kefiru.

Dobrym sposobem polepszenia samopoczucia jest wstanie z łóżka i wyjście poza dom. Nawet krótki spacer sprawi, że od razu poczujesz się choć trochę lepiej. Pomocny jest także intensywniejszy wysiłek, np. bieganie, lecz nie dla każdego ten pomysł wydaje się być dobry.

Najszybszym sposobem wygrania z kacem jest podłączenie do kroplówki i przetoczenie płynów. Niezawodny sposób możliwy do zrealizowania jedynie w szpitalu, w którym raczej nikt nie chciałby obudzić się pierwszego stycznia nowego roku. Znajdując swój sposób walki z omawianą „chorobą”, kac minie znacznie szybciej, a Ty z uśmiechem na ustach będziesz mógł przypominać sobie fragmenty z wczorajszej imprezy.


Powiązane treści