Bydgoszcz
9C
Słonecznie
61% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 9 • L 9
8C
Pt
10C
Sob
15C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiasto„Potop” do renowacji. Wiosną fontanna ma wyglądać jeszcze lepiej
29.10.2018 | 17:53

„Potop” do renowacji. Wiosną fontanna ma wyglądać jeszcze lepiej

Na zdjęciu: Fontanna "Potop".

Fot. ST

Chluba parku Kazimierza Wielkiego, czyli zrekonstruowana fontanna „Potop”, po czterech lat od odsłonięcia zostanie poddana pracom konserwatorskim.

Wodotrysk z rzeźbami autorstwa Ferdinanda Lepcke (twórcy posągu Łuczniczki) stanęły w pobliżu placu Wolności w 1903 roku. W 1943 roku fontanna została rozebrana – decyzją władz niemieckich jej metalowe elementy przetopiono na potrzeby wojska. Starania o przywrócenie pierwotnego kształtu wodotrysku zaowocowały zbiórką pieniędzy na jej rekonstrukcję. Dzięki staraniom społecznego komitetu odbudowy fontanny, udało się przywrócić jej pierwotny kształt – w latach 2009-2014 odtworzone rzeźby stopniowo pojawiały się w misie fontanny, a wokół niej odnowiono chodniki – przywrócono m.in. dawną, kolorową mozaikę. Uroczyste odsłonięcie zrekonstruowanego dzieła nastąpiło 26 czerwca 2014 roku. Od tego czasu okolice fontanny są jedną z najlepszych przestrzeni publicznych w całej Bydgoszczy.

Jednym z głównych inicjatorów powrotu „Potopu” do krajobrazu parku Kazimierza Wielkiego był prof. Zygmunt Mackiewicz. Ceniony lekarz i społecznik po swojej śmierci doczekał się upamiętnienia w postaci ławeczki, którą odsłonięto w maju 2016 roku. Znajduje się ona przy chodniku prowadzącym do fontanny od strony gmachu I Liceum Ogólnokształcącego.


ZOBACZ WIĘCEJ: Odsłonięcie ławeczki prof. Zygmunta Mackiewicza [ZDJĘCIA]


Po kilku latach od oddania fontanny do użytku, podjęto decyzję o renowacji rzeźb. Były one bowiem narażone nie tylko na działanie wody, ale też zjawisk związanych ze zmianami pogody. Jak informuje urząd miasta, prace zostaną przeprowadzone w okresie jesienno-zimowym, kiedy atrakcja jest wyłączona z użytkowania. Wcześniej zostaną zlecone dodatkowe badania stopu użytego do wykonania odlewów rzeźb, a także szczegółowa inwentaryzacja stanu zachowania obiektu. Po badaniu składu stopu będzie można ustalić najkorzystniejsze metody konserwacji. Ratusz podaje, że w ostatnim czasie przeprowadzono także test usuwania kamienia kotłowego metodą ablacji laserowej. Jego efekty są obiecujące.

Fontanna po pracach renowacyjnych ma zostać ponownie uruchomiona w maju przyszłego roku.

WIĘCEJ O FONTANNIE POTOP

Obiekt składa się z trzech grup rzeźb: środkowa (najwyższa) ukazuje wysoki szczyt skalny, na którym stoi półnagi mężczyzna, ratujący jedną ręką nieprzytomną kobietę, a drugą wciągający brodatego mężczyznę wdrapującego się na skałę. Poniżej leży martwa kobieta, przy której siedzi dziecko, a za mężczyzną widnieje ratujący się lew. Wschodnią grupę rzeźb stanowi niedźwiedzica z młodymi w pysku, a zachodnią – nagi mężczyzna walczący z wężem.


Powiązane treści