Służby z Kujaw i Pomorza tysiące razy pomogły powodzianom. Wojewoda dziękuje
Dodano: 13.11.2024 | 18:56Na zdjęciu: Zastępca komendanta Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marek Rusoń podczas konferencji podsumowującej działania kujawsko-pomorskich służb podczas tegorocznej powodzi na południu Polski.
Fot. KPUW
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel podczas dzisiejszej (13 listopada) konferencji prasowej, poprzedzające spotkanie w ramach posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, złożył serdeczne podziękowania wszystkim służbom z województwa, które niezwłocznie ruszyły z pomocą mieszkańcom dotkniętym powodzią.
W spotkaniu z mediami wzięli udział przedstawiciele kluczowych jednostek zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe: prezes WOPR Maciej Banachowski, zastępca komendanta Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marek Rusoń oraz Dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Marcin Dojaś.
– Bardzo dziękuję wszystkim służbom, które były zaangażowane w akcję. To, że teraz o tym mówimy nie oznacza, że zakończyła się akcja pomocowa, ale w województwie jesteśmy na etapie, w którym wszystko mamy zaplanowane i każdy wie, co ma robić – podkreślił wojewoda, podsumowując szeroką skalę zaangażowania w regionach m.in. Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Podziękowania skierowano również do przedstawicieli Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który pomagał koordynować działania na poziomie wojewódzkim, zapewniając pełne wsparcie służbom ratunkowym i organizując transport niezbędnego wyposażenia.
W walce z żywiołem udział wzięło łącznie 44 ratowników wodnych, 127 funkcjonariuszy policji, 163 ratowników PSP i 1161 żołnierzy WOT z województwa kujawsko-pomorskiego. Ponadto powodzianom pomagało 15 wolontariuszy ZHP. W wypełnianiu formalności poszkodowanych z Dolnego Śląska wspierało 23 inspektorów nadzoru budowlanego w terenie i 12 urzędników KPUW w komisjach szacujących straty. Przedstawiciele urzędu wojewódzkiego poinformowali również, że dzięki służbom udało się wydać prawie 100 tysięcy posiłków dla poszkodowanych, za które przede wszystkim odpowiadali wojskowi z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Ratownicy WOPR z Kujaw i Pomorza pomogli w ewakuacji i transporcie blisko 400 osób.
Kujawsko-pomorscy strażacy usuwali skutki powodzi w Głuchołazach, Lewinie Brzeskim czy umacniali koronę wału w miejscowości Bierawa. Żołnierze 8. brygady WOT angażowali się m.in. w dostarczanie wody pitnej, przewóz darów do placówek oświatowych czy budowę przedszkola modułowego w Stroniu Śląskim. Poza ewakuacją, WOPR-owcy patrolowali obszary zagrożone zalaniem we Wrocławiu czy prowadzili dostawy leków i żywności.
Po konferencji prasowej miało miejsce posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w ramach przygotowania się do potencjalnych zagrożeń powodziowych. – Przygotowujemy się i wyciągamy wnioski z sytuacji na południu Polski – podkreślał Michał Sztybel. Podczas narady przedstawiciele służb skupili się na przygotowaniu województwa na potencjalne zagrożenie: każda służba zaprezentowała swój stan przygotowań, wałów oraz sprzętu.
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024