Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Powołano rolniczy zespół doradczy przy wojewodzie. Pierwsze spotkanie jeszcze w tym miesiącu

Dodano: 12.03.2024 | 07:36

Na zdjęciu: Na czele zespołu stanął wicewojewoda Piotr Hemmerling (z prawej), a w jego skład weszli m.in. delegaci protestujących rolników.

Fot. Archiwum

Pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się jeszcze w tym miesiącu, a w jego składzie, który przedstawił urząd wojewódzki, znajduje się dwadzieścia osiem osób.

Powołanie zespołu było jedną z deklaracji, jaka padła podczas spotkania wojewody Michała Sztybla i wicewojewody Piotra Hemmerlinga z protestującymi rolnikami w urzędzie wojewódzkim. Teraz zespół oficjalnie został utworzony. – Wojewoda zaprosił do zespołu przedstawicieli rolników, z którymi spotkał się podczas protestów – mówi rzecznik prasowa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Natalia Szczerbińska i wyjaśnia szczegółowe zadania zespołu: – To zgłaszanie bieżących problemów dotyczących rolnictwa, podejmowanie działań zmierzających do łagodzenia i pokonywania występujących problemów w zakresie rolnictwa w województwie kujawsko-pomorskim oraz doradzanie wojewodzie w rozstrzyganiu sporów oraz rozwiązywaniu istotnych problemów wsi i rolnictwa, a także procesów stabilizujących rynek rolny.

Skład zespołu doradczego to 28 osób, na jego czele stać będzie wspomniany już wicewojewoda Hemmerling, bo to on ma właśnie sprawy rolników w nadzorze swoich kompetencji w urzędzie. Oprócz niego, znaleźli się w nim także przewodniczący konwentu starostów województwa Krzysztof Mackiewicz, burmistrzów – Sławomir Napierała i wójtów – Jacek Brygman. Są również dyrektorzy: Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie Ryszard Kamiński, Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Magdalena Kiciak-Kucharska oraz oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Edyta Zakrzewska.

Członkami zespołu są także prof. Anna Wenda-Piesik, dziekan na wydziale rolnictwa i biotechnologii Politechniki Bydgoskiej, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Ryszard Kierzek, wojewódzki lekarz weterynarii Wojciech Młynarek, p.o. wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa Edyta Smolarz, wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Waldemar Sieńko.

Grupę protestujących rolników mają reprezentować Mateusz Sass, Łukasz Karnowski, Rafał Grobelski, Rafał Perlik, Marcin Skalski oraz przewodniczący wojewódzkich struktur rolniczej Samoobrony Marek Duszyński, były parlamentarzysta, a obecnie stojący na czele NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność Wojciech Mojzesowicz, prezydent federacji producentów mleka i hodowców bydła Piotr Doligalski, przedstawiciel związku rolników, kółek i organizacji rolniczych Krzysztof Mleczko, prezes związku pracodawców-dzierżawców i właścicieli rolnych Roman Wiatrowski, prezes stowarzyszenia obrony praw rolników, producentów i przetwórców rolnych Jan Kaźmierczak, prezes zarządu krajowego zrzeszenia producentów rzepaku i roślin białkowych Juliusz Młodecki oraz przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego Aleksandra Szulc i Paweł Toczko.

– W ramach zespołu będą mogły być tworzone grupy robocze, a do współpracy zapraszane osoby, które nie wchodzą w jego stały skład – dodaje Szczerbińska i wyjaśnia, że spotkania będą odbywały się w miarę potrzeb, po wcześniejszej akceptacji wojewody. Już wiemy, że pierwsze spotkanie zaplanowano na poniedziałek, 25 marca.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments