Niezwykły projekt w Starym Fordonie. Jutro spacer jego śladami
Dodano: 06.10.2023 | 10:24Na zdjęciu: W ramach projektu na rynku w Starym Fordonie powstała jedna z instalacji projektu dr Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej.
Fot. BB
W najbliższą sobotę, 7 października swój finał będzie miał wyjątkowy projekt „Powroty” dr Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej, w którym wykładowczyni Politechniki Bydgoskiej wykorzystała archiwalne fotografie mieszkańców Starego Fordonu. O godzinie 17:00 rozpocznie się spacer po Starym Fordonie śladem artystycznie opracowanych wizerunków, a pół godziny później w synagodze odbędzie się podsumowanie projektu.
Jak wspomina dr Ewa Raczyńska-Mąkowska, w projekcie „Powroty” wykorzystała zdjęcia osób, rodzin, mieszkańców Starego Fordonu – tych żyjących i tych, których już nie ma. – W 2023 roku mija 50 lat od włączenia Fordonu do granic Bydgoszczy. Ta symboliczna data utraty praw miejskich w połączeniu z trwającą rewitalizacją skłoniła mnie do myślenia o symbolicznym powrocie mieszkańców do swojego miasteczka – podkreśla autorka.
Od wiosny tego roku, na ścianach budynków w Starym Fordonie zaczęły pojawiać się artystycznie opracowane wizerunki. –Fordon to ludzie – różnorodność kulturowa, przywiązanie do miejsca, lokalny koloryt, historia, a w konsekwencji poczucie traconej tożsamości i proces jej ratowania, POWROTU, który ma teraz miejsce – podkreśla kierownik katedry Wzornictwa na Wydziale Sztuk Projektowych PBŚ.
Powroty Fordon 1973-2023. Finał projektu jutro w Starym Fordonie
Finał wydarzenia odbędzie się jutro (7 października). O godzinie 17:00 odbędzie się spacer w towarzystwie autorki projektu „Powroty” i Damiana Amona Rączki (Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu). Start przy wiklinowej instalacji obok synagogi. Wstęp wolny. Nie obowiązują zapisy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Powstanie drugi most Fordoński
O 17:30 w synagodze odbędzie się natomiast podsumowanie projektu. W ramach wydarzenia będzie można – dzięki kodom QR i okularom VR – obejrzeć Synagogę jak za dawnych lat.
Projekt „Powroty Fordon 1973-2023” wspiera Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. Fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych i SMSF. Projekt realizowany jest dzięki stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz dzięki wsparciu Politechniki Bydgoskiej. Patronat honorowy nad projektem POWROTY objęło Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Więcej informacji i kontakt z autorką:powroty2023@gmail.com
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024