Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -4 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePowstaje kładka łącząca Czyżkówko z Jachcicami. Prace wchodzą w kluczowy etap
16.10.2019 | 17:23

Powstaje kładka łącząca Czyżkówko z Jachcicami. Prace wchodzą w kluczowy etap

Na zdjęciu: Wizualizacja powstającej kładki.

Fot. KPEC

Trwa budowa nowej estakady ciepłowniczej z kładką pieszo-rowerową nad Brdą. Przeprawa połączy Czyżkówko i Jachcice na wysokości ul. Jednostronnej i Świekatowskiej. W czwartek, 17 października planowane jest posadowienie około 100-tonowej konstrukcji nośnej estakady.

Jak podaje ratusz, głównym celem inwestycji realizowanej przez Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jest budowa sieci ciepłowniczej łączącej system ciepłowniczy w centrum z siecią ciepłowni Osowa Góra. Celem przedsięwzięcia jest eliminacja zanieczyszczenia powietrza, co wpisuje się w misję programu KPEC „Ciepło bez smogu”. Inwestycja pozwoli także na przyłączenie nowych odbiorców oraz docelowo złączenie wyspowego systemu ciepłowniczego Osowej Góry z miejskim systemem ciepłowniczym. Budowa całego odcinka sieci planowana jest w latach 2018-2022, a długość sieci łączącej elektrociepłownię przy ulicy Żeglarskiej z siecią na Osowej Górze wyniesie około 8,5 kilometra.

Konieczność przeprowadzenia sieci przez Brdę sprawiło, że w ramach budowy ciepłociągi zaprojektowano też kładkę, która połączy Czyżkówko i Jachcice. Obiekt powstaje pomiędzy ulicami Jednostronną i Świekatowską; będzie miał około 60 metrów długości i ponad 8 metrów szerokości. Do przeprawy dobudowane będą ciągi pieszo-rowerowe zapewniające dojście od strony zabudowań mieszkalnych. Inwestycja jest realizowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.

Prace nad realizacją inwestycji rozpoczęto wiosną ubiegłego roku, kiedy to rozpoczęto postępowanie przetargowe. Jesienią 2018 roku wyłoniono wykonawcę – został nim Zakład Robót Mostowych Kormost. Prace były prowadzone w trybie zaprojektuj i wybuduj. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, wiosną tego rozpoczęto realizacje zadania. Podczas gdy jedne z ekip Kormostu umacniały brzegi Brdy i budowały przyczółki kładki, w zakładzie konstrukcji stalowych trwały prace nad jej konstrukcją nośną. W czwartek, 17 października w godzinach porannych zaplanowano jej montaż – do tego zadania zostanie wykorzystany ciężki sprzęt o udźwigu 600 ton. Następnym etapem prac będzie montaż sieci ciepłowniczej. Zakończenie całej inwestycji i otwarcie kładki zaplanowano w pierwszym półroczu przyszłego roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści