Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Powstanie druga koncepcja przebudowy Nakielskiej? Jest wniosek do prezydenta

Dodano: 14.12.2017 | 13:16

Na zdjęciu: Na skrzyżowaniu z Bronikowskiego ma powstać rondo. Kiedyś mieszkańcy organizowali happening w tym miejscu.

Fot. archiwum

Bydgoskie stowarzyszenia i rady osiedli zwróciły się do prezydenta Rafała Bruskiego, aby w budżecie miasta na przyszły rok zapewnić środki na opracowanie koncepcji przebudowy ul. Nakielskiej na odcinku do ronda Grunwaldzkiego do Bronikowskiego. Powstanie dokumentacji jest istotne między innymi z uwagi zmiany w infrastrukturze drogowej, jakie zaplanowano na najbliższe lata.

Pod listem podpisali się przedstawiciele stowarzyszeń Metropolia Bydgoska, Społeczny Rzecznik Pieszych, Miedzyń i Prądy, a także Stowarzyszenia na rzecz Transportu Publicznego w Bydgoszczy oraz reprezentanci rad osiedli Wilczak-Jary oraz Miedzyń-Prądy. –  „Z zadowoleniem przyjęliśmy fakt rozpoczęcia prac nad koncepcją przebudowy fragmentu ulicy Nakielskiej, od Łochowskiej do Bronikowskiego. Cieszy nas również zapisanie w Wieloletniej Prognozie Finansowej  środków na tę inwestycję” – czytamy w napisanym 6 grudnia wniosku. Wymienione instytucje chciałaby, aby w przyszłorocznym budżecie znalazło się jeszcze 300 tysięcy złotych  na opracowanie koncepcji przebudowy ul. Nakielskiej na odcinku do ronda Grunwaldzkiego do Bronikowskiego. – „Połączenie dwóch koncepcji pozwoli całościowo spojrzeć na rozwiązania komunikacyjne w tej części miasta, a także zaplanować budżet w dalszej perspektywie. Natomiast dla mieszkańców będzie to dowód, że w kwestii przebudowy ulicy Nakielskiej przechodzimy ze sfery marzeń i dyskusji do konkretów” – brzmi argumentacja.

Jak tłumaczy Dariusz Smól ze Stowarzyszenia Miedzyń i Prądy, opracowanie koncepcji dla całej ulicy Nakielskiej jest zasadne chociażby z uwagi na istniejące już opracowania Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zakładające przedłużenie linii tramwajowej z Wilczaka do ul. Plażowej i budowę zachodniej obwodnicy biegnącej z ul. Grunwaldzkiej poprzez Plażową do Szosy Szubińskiej (droga wojewódzka nr 223). – Ponadto, w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 ma powstać parking przesiadkowy Park&Ride promujący komunikację miejską, a w 2019 roku planowane jest zakończenie budowy drogi S5 z węzłem Miedzyń w Lisim Ogonie, co wpłynie na ruch drogowy w tej części miasta – wymienia Smól.

Wstępny projekt rozbudowy ul. Nakielskiej na odcinku od Łochowskiej do Bronikowskiego zakłada poszerzenie jezdni do 4 pasów ruchu. W praktyce będzie to jednak jezdnia dwupasmowa z dwoma dodanymi wewnątrz buspasami. Z buspasów dodatkowo będą mogły korzystać pojazdy skręcające w lewo. Dzięki temu nie będą one blokowały strumienia pojazdów jadących na wprost. Ponieważ autobusy będą poruszały się środkowymi pasami, obsługę pasażerską zapewnią przystanki wiedeńskie w postaci wyniesień na zewnętrznych pasach jezdni. Skrzyżowanie ul. Bronikowskiego i Nakielskiej ma mieć kształt ronda spiralnego. Przebudowa rozpocznie się po ukończeniu prac na Grunwaldzkiej. Jak tłumaczą sygnatariusze wniosku do prezydenta, Bruski zapytany o koncepcję dla odcinka od Grunwaldzkiej do Bronikowskiego miał oświadczyć, że dysponuje decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków, który odstąpił od wyburzeń kamienic po północnej stronie Nakielskiej (między ul. Wrocławską a Czerwonego Krzyża) i nie ma przeszkód, aby taką koncepcję wykonać.

Sebastian Torzewski