Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 13 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPowstanie zespołu parlamentarnego ogłoszone w pociągu. Polskie firmy mają iść śladem Pesy
Jerzy Polaczek, Piotr Król, Tomasz Zaboklicki
05.02.2016 | 21:18

Powstanie zespołu parlamentarnego ogłoszone w pociągu. Polskie firmy mają iść śladem Pesy

W piątek w pociągu Link ogłoszono powstanie zespołu parlamentarnego ds. rozwoju infrastruktury transportowej i przemysłu

Na zdjęciu: Twórcy parlamentarnego zespołu ds. rozwoju infrastruktury transportowej i przemysłu - Piotr Król i Jerzy Polaczek oraz prezes Pesy, Tomasz Zaboklicki

Fot. Leszek Grabowski

W pociągu Link, który trafi do Niemiec, odbyła się dziś na terenie Pesy konferencja prasowa. Wzięli w niej udział m.in. posłowie Jerzy Polaczek i Piotr Król, którzy w tych okolicznościach zapowiedzieli powstanie parlamentarnego zespołu ds. rozwoju infrastruktury transportowej i przemysłu.

Bydgoski poseł oraz były minister transportu wybrali Pesę jako firmę symbolizującą sukces Polaków na arenie międzynarodowej. Dlatego też spotkanie z mediami odbyło się w pociągu Link, który będzie jeździł po terenie Niemiec. – Trudno znaleźć lepszego patrona dla naszej działalności. W Polsce nie trzeba produkować wszystkiego, ale nie zgadzamy się na to, aby nie produkować nic. Mamy więc nadzieję, że takich flagowych okrętów jak Pesa będzie w naszym kraju coraz więcej – mówił Król, który dodał także, że Bydgoszcz nadal ma szanse być silnym ośrodkiem przemysłowym.

Nowy zespół parlamentarny ma skupić nie tylko posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wstępne zainteresowanie wyrazili już także politycy innych ugrupowań, m.in. Platformy Obywatelskiej. Formalne powołanie nastąpi podczas następnego posiedzenia sejmu – Chcemy już dziś rozpowszechnić tę wiadomość, żeby mieć w sejmie jak największą reprezentację. Ten zespół to będzie  przykład polityki konkretów. Firmy, które eksportują polskie produkty czy rozwijają krajową infrastrukturę, będą miały w parlamencie polityczne wsparcie – tłumaczył Polaczek. Minister w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego pochwalił Pesę za uporanie się z wszystkimi ostatnimi trudnościami oraz zapowiedział, jak będzie działać nowo powołany zespół. – Nie będziemy obecni tylko w gabinetach. Chcemy na terenie kraju pokazywać firmy, które dają dobry przykład – mówił.

O problemach, z jakimi muszą sobie radzić polscy przedsiębiorcy mówił prezes Pesy, Tomasz Zaboklicki. – Ciągle musimy z czymś walczyć. Patrząc, na ataki na Pesę i Darty, które przecież zdobyły ostatnio prestiżowe nagrody, czasami człowieka ogarnia zniechęcenie. My Polacy często promujemy produkty zagraniczne, nie chcąc swoich. A gdzie mamy zdobyć doświadczenie, jak nie w kraju – mówił Zaboklicki. Jego zdaniem w Polsce przydałyby się rozwiązania zastosowane w Niemczech i Francji, a przedsiębiorstwa które mają własne biura rozwoju i badań powinny być szczególnie wspierane przez państwo.

Na zakończenie Piotr Król wręczył Jerzemu Polaczkowi album przedstawiający Bydgoszczy. Były minister zrewanżował się sugestią, że poseł mógłby jako pierwszy polski parlamentarzysta otworzyć biuro poselskie w powierzchniach biurowych dworca głównego, co idealnie symbolizowałoby jego działalność.


Powiązane treści