Bydgoszcz
17C
Opady
63% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 18 • L 16
18C
Nd
17C
Pon
20C
Wt
23C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPozytywne ratingi Bydgoszczy. Fitch dobrze ocenia sytuacje finansową miasta
Bydgoszcz, wieża ciśnień, panorama, Stare Miasto, widok - Pit1233
14.02.2018 | 11:41

Pozytywne ratingi Bydgoszczy. Fitch dobrze ocenia sytuacje finansową miasta

Amerykańska firma wysoko ocenia płynność finansową miasta.

Na zdjęciu: Według skarbnika Piotra Tomaszewskiego nowe oceny Fitch to zapowiedź podwyższenia ratingu z BBB+ na A-.

Fot. Stanisław Gazda

Amerykańska agencja ratingowa Fitch Ratings zmieniła perspektywę ratingów miasta Bydgoszczy ze Stabilnej na Pozytywną oraz potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej.

Rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej został potwierdzony na poziomie „BBB+”, a krajowy rating długoterminowy na poziomie „AA(pol)”. Według skarbnika miasta Piotra Tomaszewskiego to zapowiedź kolejnych dobrych zmian, jeśli chodzi o rating.

– Obecna korzystna zmiana perspektywy ratingu na pozytywną to zapowiedź podwyższenia ratingu z BBB+ na A- możliwe, że już w ciągu roku. Postawi to nasze miasto w korzystnej pozycji jeżeli chodzi o dostępność finansowania i jego cenę – już dziś na minimalnym poziomie – w 2017 roku cena kredytu wyniosła 2,1% – powiedział oficjalnej stronie miasta skarbnik Piotr Tomaszewski.

Agencja Fitch, zajmująca się oceną instytucji finansowych i państw, uważa, że wyniki operacyjne Bydgoszczy w 2017 roku polepszyły się i dalej będą ulegać poprawie. Nadwyżka operacyjna była wysoka i wyniosła 244 mln zł – dla porównania w 2016 roku wynosiła ona 205 milionów złotych. Taki wynik był możliwy do osiągnięcia dzięki rosnącym wpływom z podatków, w tym PIT (o 7%) oraz kontrolę wydatków operacyjnych. Specjaliści prognozują, że w tzw. średnim okresie nadwyżki operacyjne będą trzy razy wyższe od obsługi zadłużenia (rata plus odsetki).

W poprzednim roku Bydgoszcz osiągnęła nadwyżkę budżetową w wysokości 62 mln zł – stanowi to 3% dochodów ogółem. Zadłużenie bezpośrednie spadło do 1.026 mln zł (56% dochodów bieżących) – w 2017 roku wynosiło 1.067 mln zł (63% dochodów), głównie z powodu niższych wydatków majątkowych. Fitch prognozuje, że w najbliższych latach Bydgoszcz przede wszystkim będzie korzystała z środków własnych na finansowanie inwestycji. Miasto ma już podpisane umowy na dotacje unijne oraz dostępne finansowanie z EBI (400 mln zł) na współfinansowanie największych inwestycji, takich jak rozbudowa ul. Kujawskiej czy Grunwaldzkiej.

Fitch uważa, że polityka budżetowa Bydgoszczy jest „ostrożna”. Mimo to, w 2018r. wydatki majątkowe będą bardzo wysokie – ich suma sięgnie 600 mln zł. Warto dodać, że w 2017 roku wyniosły one zaledwie 232 mln. Wzrost wydatków jest jednak związany z przesunięciem realizacji części inwestycji, spowodowanych opóźnieniami w procesie ich realizacji. W latach 2019-2020 wydatki majątkowe powinny powrócić do poziomu około 370 mln zł. Większość z nich będzie przeznaczona na dalszą poprawę infrastruktury drogowej i taboru komunikacji publicznej.


Powiązane treści