Bydgoszcz
7C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 6
21C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
15C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaPrace remontowe w bydgoskim muzeum. I kolejne odkrycia
23.06.2018 | 14:49

Prace remontowe w bydgoskim muzeum. I kolejne odkrycia

O odkryciu poinformowano podczas konferencji prasowej.

Na zdjęciu: Na jednej ze ścian w najstarszej części budynku odkryto malowidło "Ostatniej wieczerzy".

Fot. Szymon Fiałkowski

Kolejne odkrycia w Bydgoszczy. Tym razem w remontowanym budynku bydgoskiego Muzeum Okręgowego odnaleziono cenne obiekty i malowidło. – W czasie prac doszło do sensacyjnych odkryć, które zmieniają naszą wiedzę na temat historii budynku, który zajmujemy – mówi dyrektor placówki.

Obiekt został wzniesiony na początku XVII wieku, na początku służył on na potrzeby klarysek, a potem, po rozbudowie – lecznicy miejskiej (do 1937 roku). – Te odkrycia wzbogacają naszą wiedzę o przeszłości miasta i jego kulturze, znaleźliśmy tam ważne elementy dotyczące ustroju i wyposażenia  wnętrza – przyznaje prof. Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego. O odkryciu mówiła także wiceprezydent miasta. – Bydgoszcz w ostatnich miesiącach stała się miejscem odkryć. Po skarbie bydgoskim, mamy teraz odkrycia w budynku muzeum i liczę na to, że sam obiekt po wyremontowaniu będzie miejscem także do zwiedzania – mówi Iwona Waszkiewicz.

Wśród odnalezionych obiektów są nocnik z czasów, kiedy funkcjonował szpital, kalendarzyk z odręcznymi notatkami z 1939 roku, ale najistotniejszym odkryciem jest malowidło „Ostatnia wieczerza”, którą na jednej ze ścian w najstarszej części budynku znalazł zespół konserwatorów podczas wykonywanych prac. – Udało nam się dotąd zidentyfikować tę scenę. Mamy twarze Chrystusa, apostołów. Malowidła są datowane na około 1616 rok – dodaje Lesław Cześnik, kierownik działu konserwacji Muzeum Okręgowego. I zaznacza: – Nie na co dzień odkrywa się malowidła z okresu XVII wieku, zwłaszcza w Bydgoszczy. Możemy mówić o wyjątkowym dziele. Pracownicy będą nadal badać dokumenty archiwalne, aby uzyskać więcej informacji na temat malowidła. Wizerunek Chrystusa pokazuje się także na ścianie południowej, na filarze międzyokiennym. Jednak nie ustalono dotąd, jaka to scena.

Kolejnym odkryciem są masywne, profilowane belki stropowe na obydwu kondygnacjach. Nad dużym budynkiem na pierwszej z nich, środkowa belka ma wyznaczone pole, które jest zdobione wyciętymi rozetami i datą 1616, która może świadczyć o lokowaniu w tym miejscu klasztoru. W ścianie północnej odkryta została łukowo nakryta wnęka, która najprawdopodobniej w trakcie adaptacji budynku klasztoru na lecznicę została zamurowana. W dolnej sali mógł się więc znajdować refektarz sióstr klarysek.

Już wiadomo, że odkrycie malowideł sprawiło, że trzeba dokonać zmian w projekcie rozbudowy. – W dobudowanym budynku będzie magazyn biblioteki. Chcieliśmy tutaj zrobić bibliotekę, a w drugiej części miała być pracownia i pomieszczenie biurowe. Teraz musimy dokonać zmianę – tłumaczy dyrektor Woźniak. Podkreśla, że czytelnia zostanie przeniesiona na pierwsze piętro. – Takie odkrycie musi być udostępnione mieszkańcom i tak się stanie – dodaje.

Przedstawiciele muzeum informują, że prace archeologiczne oraz badania architektoniczne i konserwatorskie nadal będą kontynuowane. Według założeń już w drugiej połowie przyszłego roku, zwiedzający będą mogli korzystać z nowej przestrzeni muzealnej.

Prace remontowe w bydgoskim muzeum. I kolejne odkrycia