Bydgoszcz
9C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 11 • L 8
10C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePracę w Młynach Rothera trwają. Postawiono rusztowania [ZDJĘCIA]
Bydgoszcz_Wyspa Młyńska_Mostowa_Stary Rynek_Opera Nova_Młyny Rothera_Focha_SG (9)
06.04.2017 | 11:58

Pracę w Młynach Rothera trwają. Postawiono rusztowania [ZDJĘCIA]

Sprawdziliśmy, jak przebiega rewitalizacja zabytkowego kompleksu budynków na Wyspie Młyńskiej.

Na zdjęciu: Obecnie restaurowana jest zewnętrzna elewacja budynku.

Fot. Stanisław Gazda

Rewitalizacja XIX-wiecznego kompleksu budynków znajdujących się na Wyspie Młyńskiej wkroczyła w kolejną fazę. Czas realizacji następnych planów ratusza uzależniony jest od terminu pozyskania niezbędnych środków.

CZYTAJ TAKŻE: Młyny Rothera od środka [ZDJĘCIA]

Prace przy Młynach Rothera trwają od kilkunastu miesięcy. W listopadzie 2015 roku rozpoczęły się prace zabezpieczające kompleks zabytkowych budynków. Od tego czasu wykonano już prace porządkowo-zabezpieczające. Następnie rozpoczęto działania konserwatorsko-budowlane. Skupiono się przede wszystkim na spichrzu zbożowym, w którym wymieniono wieźbę dachową oraz zabezpieczono dach. Obecnie w dalszym ciągu trwają tam prace, lecz teraz dotyczą one odnowienia ścian zewnętrznych oraz ich konstrukcji. Rusztowania okalają Młyny Rothera od strony zatoki przy Marinie.

Koszt tego etapu robót konserwatorsko-budowlanych to 2 miliony złotych – informuje Marta Stachowiak, rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy. Szacowany koszt wykonania wszystkich prac budowlanych i konserwatorskich wynosi blisko 60 mln zł. Utrzymanie obiektu kosztuje około 18 tysięcy złotych miesięcznie. – Większość tej kwoty związana jest z ubezpieczeniem – wyjaśnia Stachowiak. Środki pozyskiwane są między innymi z budżetu miasta. Tylko w tym roku zarezerwowano w nim 10 mln zł na prace przy zespole budynków obejmujących Młyn Rothera. Większość pieniędzy pochodzić ma z unijnych dofinansowań. Ratusz przygotowuje się do pozyskania środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Pozyskanie dotacji będzie kluczowe dla ogłaszania przetargów na prace budowlane – mówi Stachowiak. Pierwszy z nich ma zostać ogłoszony po zakończeniu aktualnie prowadzonych działań. Dotyczyć ma spichrza zbożowego. Następnie realizowane będą kolejne etapy w oparciu o przygotowany w grudniu 2016 roku projekt deweloperski. Zabytkowy kompleks ma zostać przekształcony na wielofunkcyjny obiekt usługowy w celu umożliwienia prowadzenia działalności o różnym zakresie programowym, z możliwością komercyjnego wykorzystania części obiektu. Projekt zakłada między innymi kompleksową rewitalizację konstrukcji kompleksu dawnego Młyna wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Zobacz wizualizacje [KLIK]

Termin zakończenia prac związany jest z harmonogramem rozdysponowania  środków w konkursach POiŚ. – Zależy nam na zakończeniu rewitalizacji obiektu do końca 2019 roku – podsumowuje Stachowiak. Termin ogłoszenia konkursu na zagospodarowanie Młynów Rothera poznamy wkrótce.


Powiązane treści