Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPrawdziwy egzamin dojrzałości. RCKiK zachęca maturzystów do oddawania krwi
RCKiK Bydgoszcz
29.05.2021 | 07:02

Prawdziwy egzamin dojrzałości. RCKiK zachęca maturzystów do oddawania krwi

Na zdjęciu: Siedziba RCKiK w Bydgoszczy mieści się przy ul. Markwarta.

Fot. mat. partnera

Zakończyliśmy już cykl egzaminów maturalnych. Tegoroczni maturzyści mogą odetchnąć z ulgą i ciesząc się wakacjami, oczekiwać na wyniki. Warto jednak pamiętać o tym, że dorosłość to nie tylko osiągnięcie odpowiedniego wieku, ale także umiejętność wzięcia odpowiedzialności za siebie i innych.

Przypomina o tym Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, które zachęca tegorocznych maturzystów do zdania kolejnego „egzaminu dojrzałości” i oddania swojej krwi potrzebującym. Dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o wadze powyżej 50 kg. To właśnie zaangażowanie najmłodszej grupy wiekowej jest najbardziej istotne, aby w przyszłości dla nikogo nie zabrakło tego bezcennego leku, jakim jest ludzka krew.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne dla dawcy, nie uzależnia, nie powoduje skutków ubocznych i jest praktycznie bezbolesne. Jest to też najpiękniejszy przejaw pomocy drugiemu człowiekowi. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy biedni czy bogaci, czym się zajmujemy, jakie mamy poglądy, kolor skóry… każda krew jest równie cenna. Samo oddanie trwa kilka minut, a może ocalić życie nawet trzech osób!

Maturzysto! Uczniu! Studencie! Wystarczy chwila Twojego czasu i odrobina chęci, abyś mógł uratować czyjeś życie! Zdaj swój „egzamin dojrzałości” i odwiedź jeden z punktów poboru krwi.

Dodatkowo, 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Z tej okazji RCKiK w Bydgoszczy przygotowało wiele atrakcji i niespodzianek dla dawców krwi. Jedną z nich będzie konkurs plastyczny dla najmłodszych, którego celem jest budowanie pokolenia przyszłych krwiodawców oraz przedstawienie tematu Honorowego Oddawania Krwi oczami dzieci.

Tradycyjnie, jak co roku, zainagurowany zostanie również Turniej Gmin „Czerwony Szlak Życia”. To już VI edycja tego wydarzenia, w ramach którego gminy naszego województwa rywalizują pod kątem największej ilości oddanej przez mieszkańców krwi. W zeszłym roku zwyciężyła Gmina Lisewo, a na podium znalazły się również gminy Świekatowo i Gniewkowo.

Więcej informacji o tym, jak zostać krwiodawcą, gdzie można oddać krew oraz na temat aktualnych wydarzeń można znaleźć na stronie www.rckik-bydgoszcz.com.pl i na fanpage’u Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy na Facebooku.

 


Powiązane treści