Bydgoszcz
10C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 10 • L 9
16C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
11C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPremier Tadeusz Mazowiecki patronem nowego bydgoskiego wiaduktu. Polityczne starcie radnych na sesji
1-08-2019_ Wiadukt - Trasa Uniwersytecka Bydgoszcz - SF (4)
25.09.2019 | 20:48

Premier Tadeusz Mazowiecki patronem nowego bydgoskiego wiaduktu. Polityczne starcie radnych na sesji

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Wiadukt na przedłużeniu trasy Uniwersyteckiej będzie nosił imię premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Fot. Szymon Fiałkowski

Premier Tadeusz Mazowiecki będzie patronem wiaduktu na przedłużeniu trasy Uniwersyteckiej. Taką decyzję podjęła podczas środowej sesji bydgoska rada miasta.

Sprawa patronatu nad oddaną do użytku na początku sierpnia przeprawą wydawała się przesądzona de facto od razu po ogłoszeniu tej inicjatywy, za którą stoją: przewodnicząca rady Monika Matowska-Gulczyńska oraz poseł PO Paweł Olszewski. Wszystko przez miejską arytmetykę – w radzie miasta Koalicja Obywatelska ma bowiem stabilną większość. Co nie oznaczało jednak, że uchwale nie będą towarzyszyły emocje.

I rzeczywiście – radni Koalicji przegłosowali projekt bez problemu – „za” było szesnastu radnych, „przeciw” – jedynie czterech (wszyscy z klubu PiS), a pięciu głosujących wstrzymało się od głosu (w tym m.in. Paweł Bokiej i Katarzyna Zwierzchowska). Głosowanie poprzedziła jednak ożywiona debata. W jej trakcie tradycyjnie wypomniano (w roli głównej radna Grażyna Szabelska) zmarłemu w 2013 roku Mazowieckiemu tzw. grubą kreskę (choć w rzeczywistości nigdy takie sformułowanie nie padło; w expose mówił on o „grubej linii” i sam później zaprzeczał, że chodziło o niechęć do rozliczenia działaczy komunistycznych). Pojawiły się też zarzuty o wpisywanie jego postaci do kampanii wyborczej (Bokiej), a przewodniczący klubu PiS Jarosław Wenderlich zgłosił wreszcie poprawkę, która… patrona zmieniała. Wenderlich chciał, aby wiadukt nad aleją Jana Pawła II nosił imię Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jego pomysł przepadł jednak w głosowaniu.

Zgodnie z przewidywaniami radni Koalicji Obywatelskiej bronili pomysłu nadania obiektowi imienia premiera Mazowieckiego. Podkreślali jego zasługi dla demokracji oraz powiązanie z obchodzonym właśnie w mieście Rokiem Wolności. Radna Elżbieta Rusielewicz przypomniała, że wcześniej rondu przy skrzyżowaniu ulicy Glinki i Magnuszewskiej nadano nazwę 4 Czerwca 1989 roku. – Tworzy to naturalny i logiczny ciąg, także dla turystów – przekonywała. Chwilę wcześniej jej kolega klubowy Lech Zagłoba-Zygler skrytykował podejście do Mazowieckiego radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Jestem tymi sformułowaniami zniesmaczony – zaznaczał działacz opozycji w czasach PRL. Najostrzej do miejskiej opozycji zwrócił się z kolei Ireneusz Nitkiewicz, który wypomniał radnym PiS-u, że z ich partią związane są takie osoby jak Stanisław Piotrowicz czy Andrzej Kryże. – Neofici są zawsze najbardziej gorliwi – skwitował ironicznie Wenderlich, nawiązując do niedawnego odejścia Nitkiewicza z SLD. Mniej lub bardziej wyszukane próby oratorskich popisów na końcowe głosowanie nie miały jednak żadnego wpływu.

Wiadukt na przedłużeniu trasy Uniwersyteckiej oficjalnie zyska Tadeusza Mazowieckiego jako patrona dwa tygodnie po ogłoszeniu uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści