Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Prezes Solbetu domagał się wstrzymania premiery filmu „Kler”. „Rozpowszechnia pedofilię, która jest nieprawdziwa”

Dodano: 10.10.2018 | 13:47
Kler Bydgoszcz

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Premiera filmu "Kler" w Solcu Kujawskim wywołała sprzeciw prezesa firmy Solbet.

Fot. mat. prasowe / fragment plakatu filmu "Kler"

Przed tygodniem do urzędników oraz radnych w Solcu Kujawskim dotarła nietypowa wiadomość od prezesa spółki Solbet – Marek Małecki domagał się w niej, aby tamtejsze Kino Kultura wstrzymało premierę filmu „Kler”. „Nie po to zakupiliśmy sprzęt do wyświetlania filmów i wyposażyliśmy salę kinową, żeby pani rozpowszechniała pedofilię, która jest nieprawdziwa” – napisał w e-mailu adresowanym do Reginy Osińskiej, dyrektor Soleckiego Centrum Kultury.

Otwarcie soleckiego kina było jednym z kluczowych wydarzeń kulturalnych w mieście i gminie w ubiegłym roku. Potwierdza to zresztą samo SCK w swoim sprawozdaniu za rok 2017. Ocenia, że wcześniej to „oczekiwane przez mieszkańców marzenie” nie było możliwe do realizacji ze względów finansowych. Ale z pomogą przyszedł wtedy wspomniany prezes Małecki i Solbet – firma zakupiła profesjonalny projektor o wartości ponad 160 tysięcy złotych. „Dziś dzięki współpracy z dystrybutorem Outdoor Cinema w każdy weekend prezentujemy około dwunastu seansów, czterech lub pięciu tytułów, zawsze aktualnych, premierowych filmów, przyciągających w każdy weekend od 50 do nawet 500 widzów” – chwaliło się kilka miesięcy temu SCK.

Podobnie miało być w miniony weekend – wówczas na soleckim ekranie premierowo miał pojawić się między innymi film „Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Produkcję, dzięki intensywnej kampanii medialnej oraz kontrowersyjnemu tematowi (i licznym protestom, głównie środowisk katolickich), zobaczyło – według najnowszych danych – już 2,5 miliona Polaków, z czego blisko milion – w pierwszy weekend po ogólnopolskiej premierze, która przypadła na 28 września.

Do chóru niezadowolonych z pojawienia się na ekranach „Kleru” dołączył też prezes Małecki. Dwa dni przed premierą, która w Soleckim Centrum Kultury miała przypaść na 5 października, wystosował pismo, w którym zaprotestował przeciwko projekcji. Co więcej, oświadczył, że jeśli dyrektor Osińska zdecyduje się wyświetlać „Kler”, wówczas nie otrzyma „nigdy żadnego sponsoringu”, a przez zarząd i dyrekcję spółki nie będzie „brana pod uwagę jako poważna osoba”. Prezes Solbetu zarzucił też, że poprzez projekcję promowana jest pedofilia, która jest „nieprawdziwa”. „W filmie jest jeden aktor przebrany za pedofila i gra księdza” – pisze Małecki (pisownia oryginalna), dodając, że dyrektor Osińska „w tak małym miasteczku, jakim jest Solec Kujawski, obniża wartość religii i szerzy nieprawdziwy obraz kościoła”. „Zboczeńcy zdarzają się w kościołach, szkołach, domach kultury, teatrach i urzędach” – podsumowuje.

wiadomosc_solbet_soleckie_centrum_kultury

Jeżeli ktoś miał wątpliwości, czy wiadomość jest prawdziwa, to udało nam się potwierdzić jej autentyczność. Co więcej, dotarliśmy też do odpowiedzi, którą dzień po wiadomości prezesa Małeckiego wystosowały władze Solca Kujawskiego. Czytamy w niej, że żaden z organów (chodzi o Urząd Miasta i Gminy Solec Kujawski, radę miejską czy wreszcie Soleckie Centrum Kultury) nie jest „uprawniony do cenzurowania polskiej kinematografii” oraz „ograniczania mieszkańcom naszego miasta swobody w doborze filmów, które zamierzają obejrzeć”. „Jednocześnie głęboko wierzymy w mądrość i umiejętność dokonywania przez członków naszej wspólnoty rozsądnej oceny otaczającej ich rzeczywistości, bez konieczności narzucania im schematu tej oceny przez władzę samorządową” – dodają we wspólnym stanowisku burmistrz Teresa Substyk, przewodniczący rady Mariusz Zamorowski oraz wspomniana dyrektor Osińska.

Próbowaliśmy skontaktować się z prezesem Markiem Małeckim, aby zapytać go, czy widział film i czy nie uważa, że – mimo niewątpliwych zasług Solbetu w zakresie uruchomienia Kina Kultura – jego stanowisko w kwestii „Kleru” jest próbą stosowania cenzury. W sekretariacie spółki usłyszeliśmy, że rozmowa z nim nie jest możliwa. Gdy przekazaliśmy, w jakim temacie chcemy porozmawiać, zostaliśmy poproszeni o przekazanie wiadomości mailowej, co też uczyniliśmy. Czekamy na odpowiedź.

W miniony weekend soleckie kino odwiedziło ponad tysiąc osób.