Bydgoszcz
25C
Niebo częściowo zachmurzone
50% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 26 • L 25
24C
Pt
24C
Sob
21C
Nd
22C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPrezydenci miast regionu rozmawiali w Bydgoszczy o pieniądzach unijnych. Bruski ostro o kryteriach ich podziału
Rafał Bruski, Piotr Całbecki, Ryszard Brejza, Maciej Glamowski, Marek Wojtkowski, Zbigniew Fiderewicz
04.07.2021 | 23:48

Prezydenci miast regionu rozmawiali w Bydgoszczy o pieniądzach unijnych. Bruski ostro o kryteriach ich podziału

Na zdjęciu: Prezydenci największych miast regionu oraz marszałek województwa dyskutowali o funduszach europejskich, jakie mają w najbliższej perspektywie trafić na Kujawy i Pomorze.

Fot. Szymon Fiałkowski

W Bydgoszczy obradował konwent prezydentów miast województwa kujawsko-pomorskiego. Włodarze oraz marszałek przyjęli wspólne stanowisko w sprawie założeń polityki terytorialnej w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.

W konwencie udział wzięli prezydenci: Bydgoszczy – Rafał Bruski, Inowrocławia – Ryszard Brejza, Włocławka – Marek Wojtkowski, Grudziądza – Maciej Glamowski i Torunia – Zbigniew Fiderewicz (zastępca prezydenta) oraz marszałek województwa Piotr Całbecki.

Konwent odbył się po blisko dwóch latach przerwy. – Było to bardzo dobre spotkanie – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. W trakcie konwentu, samorządowcy przyjęli wspólne oświadczenie (jego treść poniżej). Podkreślili w nim, że wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. stanowiło jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kraju, a miastom dało możliwość i impuls do szybszego rozwoju. – Codziennie korzystamy z nowych dróg, rozbudowanej infrastruktury, ekologicznych budynków, zrewitalizowanych parków. Chodzimy do wyremontowanych szkół i obiektów kultury. Podziwiamy odnowione zabytki – podkreślają w przyjętym stanowisku samorządowcy.  To samorządy są współautorami sukcesu, jakim jest efektywna dystrybucja środków unijnych. Uważamy, że dalej należy czerpać z ich zaangażowania, wiedzy i doświadczenia, popartych współpracą i dialogiem z mieszkańcami – kontynuują.


ZOBACZ: Stanowisko konwentu prezydentów


Samorządowcy wskazują też, że to miasta, wraz z otaczającymi gminami, są lokomotywami rozwoju. – Jako Prezydenci czujemy na sobie tę odpowiedzialność, którą dzielimy ze wszystkimi przedstawicielami Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, zamieszkałych przez ponad 75% mieszkańców województwa. Dlatego wspólnie proponujemy wydzielenie jak największych środków na instrument terytorialny ZIT oraz przyjęcie jako głównego, obligatoryjnego kryterium ich podziału liczby mieszkańców danego MOF – czytamy w dalszej części oświadczenia.

Kryteria podziału unijnych środków mocno skrytykował prezydent Bydgoszczy. Jego zdaniem, decyduje dowolność. – Te wszystkie kryteria są niepotrzebne, bo na końcu decyduje minister. Jednemu da, drugiemu nie da. U nas negocjował marszałek Piotr Całbecki i nie zarzucam mu jakiejś nieudolności, bo jest świetnie przygotowanym negocjatorem. W Łodzi negocjował marszałek Schreiber i to pokazuje, jakie mamy państwo. Państwo, w którym nie decyduje merytoryka, że jako nasze województwo mamy potrzeby wielkie i nagle okazuje się, że znacznie bogatsze regiony otrzymują od nas więcej. Tej transparentności potrzebujemy – mówił Rafał Bruski.

Może zainterweniuje i tu moja nadzieja i myślę, że marszałka kierunek działania – Unia Europejska. Bo na taką dowolność i uznaniowość Unia Europejska nie powinna się zgodzić. Te kryteria są całkowicie nieuzasadnione, nieoparte o jakiekolwiek merytoryczne względy

– dodał.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Suweren
Suweren
24 dni temu

Wszechmocny Tusk sprawi że Brda będzie rzeką piniędzy. Trzeba tylko wiary Panie Rafale. Bo na razie piniędzy nie ma i nie będzie. Magia

King Don
King Don
22 dni temu

Jeszcze nie udało się wydać pieniędzy z poprzednich rządów koalicji PO- PSL. S5 oraz S10 jeszcze się nie zdążyły popsuć…bo nie zbudowane. Gdzieś po drodze leżą ręce jakiegoś posła, a tu już nowe pieniądze mają dawać. Oczywiście rząd zasypywany listami naszego prezydenta na Bydgoszcz nic nie przeznaczy bo zamiast wysyłać kasę musi wysyłać listy:):) Jak to można realizować jedynie słuszną linię partii i mieć alibi. Nie ma pieniędzy nie ma porażek i opóźnień. A kasa dla urzędników i tak płynie.

Powiązane treści