Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Prezydent Bruski pojechał na Łęgnowo. Ogłosił tam swoją inicjatywę do premiera

Dodano: 01.12.2022 | 13:34

Na zdjęciu: Podczas konferencji prasowej przed szkołą podstawową nr 22 na Łęgnowie prezydent Rafał Bruski zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o krajowego funduszu wspierającego termomodernizację budynków takich jak szkoły i przedszkola.

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

Podczas konferencji prasowej przed szkołą podstawową nr 22 na Łęgnowie prezydent Rafał Bruski zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o krajowego funduszu wspierającego termomodernizację budynków takich jak szkoły i przedszkola. Zdaniem Bruskiego, przyspieszyłoby to inwestycje, które mają kluczowe znaczenie dla oszczędzania energii oraz poprawiają stan powietrza.

Czwartkowa (1 grudnia) konferencja na Łęgnowie odbyła się przed remontowanym budynkiem SP nr 22. Placówka przechodzi termomodernizację – zyskuje ona dodatkową warstwę styropianu, na której układana jest od razu nowy tynk elewacyjny. – Wymieniona została także stolarka okienna i drzwiowa. Docieplony zostanie również stropodach. W czasie wakacji przebudowano pomieszczenia sanitarne oraz szatnie przy sali gimnastycznej. W zakres zadania wchodzi też szpachlowanie i malowanie wszystkich ścian wewnętrznych oraz modernizacja wentylacji. Na dachu montowana będzie instalacja fotowoltaiczna. Wytworzona energia elektryczna będzie wykorzystywana na potrzeby budynku – wymienia ratusz.

Celem prac w szkole przy Hutniczej jest dostosowanie istniejącego, liczącego już 70 lat obiektu do obowiązujących przepisów z zakresu efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa pożarowego. Prace o wartości 10,5 mln zł realizuje firma EBUD Przemysłówka. Obecnie są na półmetku.

Bydgoski ratusz przypomina, że Bydgoszcz już od lat inwestuje w termomodernizację placówek oświatowych i innych budynków użyteczności publicznej. Do tej pory kompleksową termomodernizację przeprowadzono w 84 budynkach. – Wydaliśmy na ten cel ponad 205 milionów złotych. Prace o wartości ponad 32 mln zł trwają w 6 obiektach. Po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów są one jednak uzależnione od uzyskania centralnego dofinansowania – podkreślają bydgoscy urzędnicy.

Trwająca obecnie modernizacja sześciu placówek – w tym SP 22 oraz przedszkola przy ulicy Żółwińskiej, położonego również na Łęgnowie – jest możliwa także dzięki rządowemu dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przypomnijmy, że w 2020 roku miasto złożyło wniosek o wsparcie na termomodernizację 75 budynków – ostatecznie zamiast 375 milionów złotych ratusz otrzymał 25 milionów złotych.


CZYTAJ TAKŻE: Obwodnica Nowej Wsi Wielkiej. Jaki będzie jej przebieg?


Podczas „wizyty gospodarskiej” w remontowanej szkole na Łęgnowie, prezydent Rafał Bruski ogłosił swoją inicjatywę w sprawie termomodernizacji, którą skierował do premiera Mateusza Morawieckiego. – W latach 2013-2021 bezpośrednio do budżetu państwa wpłynęły 52 miliardy złotych z tytułu opłat za nadmierną emisją dwutlenku węgla – podkreśla prezydent.

Bruski dodaje, że zgodnie z unijnym prawem połowa tej kwoty powinna trafić na inwestycje w środowisko, których celem jest poprawa stanu powietrza. – By zagwarantować transparentny podział tych środków i osiągnąć dobry efekt środowiskowy jak i ekonomiczny zwróciłem się do premiera z propozycją utworzenia dedykowanego funduszu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Utworzenie takiego funduszu jest jeszcze bardziej uzasadnione w kontekście braku pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy i opóźnień w pozyskiwaniu funduszy unijnych na lata 2021-27. Obecnie po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów nowe inwestycje są uzależnione od zewnętrznego wsparcia – uważa Bruski.

Urzędnicy przyznają, że z myślą o kontynuacji programu termomodernizacji pracowaliśmy dokumentację dla kolejnych 24 budynków. – Wstępne szacunki zakładają, że do realizacji tych inwestycji potrzebnych będzie około 155 milionów złotych. Poza tym na modernizację czeka jeszcze 35 innych miejskich obiektów – przekazuje magistrat.

Na Łęgnowie poza szkołą w remoncie jest też przedszkole. Trwa również przebudowa układu drogowego

W sąsiedztwie SP nr 22 przebudowywany jest także układ drogowy, który poprawi bezpieczeństwo uczniów i mieszkańców tej części Bydgoszczy. Prace prowadzone są przy ulicy Hutniczej, która zyska w kolejnym etapie nowe połączenie z ul. Nowotoruńską. Jednym z etapów będzie też przebudowa pętli autobusowej Łęgnowo. Duży zakres zadania finansowany jest przez inwestora zewnętrznego wznoszącego nowe centrum logistyczne. Więcej informacji o tym zadaniu znajduje się TUTAJ.

Prezydent Bruski pojechał na Łęgnowo. Ogłosił tam swoją inicjatywę do premiera

Zaawansowane prace trwają też przy termomodernizacji przedszkolu nr 4 przy ul. Żółwińskiej. Jak relacjonuje ratusz, oddano do użytku dwie sale przedszkolne oraz kuchnię z częścią zaplecza. – Obecnie trwają roboty wewnętrzne m.in. w zakresie: instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz wykończeniowe, a także przy elewacji. Na zewnętrznych ścianach montowane są panele imitujące deski. Stolarka okienna jest utrzymana w szarej kolorystyce – informuje ratusz.

Termomodernizację połączono z pakietem prac likwidujących bariery architektoniczne. Zbudowano nowy podjazd dla osób z niepełnosprawnościami oraz nowe chodniki wokół obiektu. Prace o wartości prawie pięć milionów złotych realizuje firma Kor-Pol.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Judasz z PełO
Judasz z PełO
1 rok temu

Panie Bruski!
Kiedy przykręcisz temperaturę ogrzewania i wody użytkowej w ratuszu, tak jak to nakazałeś ograniczyć w szkołach i innych miejskich obiektach pod rygorem kar finansowych dla zarabiających najniższą krajową pań sprzątających?

Jack
Jack
1 rok temu

Zapomniał o najważniejszym. Fundusz na remont mostów w Bydgoszczy. Ale na ten cel to chyba z miliard pasowałoby zabezpieczyć.