Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 5 • L 5
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPolitykaPrezydent Inowrocławia na wielkim forum samorządowym
17.03.2017 | 18:18

Prezydent Inowrocławia na wielkim forum samorządowym

Nie ma zgody na ograniczanie podstawowych praw obywatelskich i postępującą centralizację państwa.

Na zdjęciu: Ryszard Brejza.

Fot. Stanisław Gazda

„Nie ma wolności bez samorządności” – pod takim hasłem przebiegało wczorajsze Forum Samorządowe w Warszawie. Uczestniczył w nim Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.

Prawie półtora tysiąca samorządowców z całej Polski, zaniepokojonych ograniczaniem podstawowych praw obywatelskich i postępującej centralizacji państwa spotkało się wczoraj w stolicy.

– Zabierane są nam kolejne zadania, a służby i agencje niemal nieustannie poszukują w naszych urzędach nieprawidłowości. Jesteśmy urzędnikami wybranymi w bezpośrednich wyborach przez mieszkańców miast i gmin. Mamy wieloletni mandat demokratyczny do podejmowania decyzji o rozwoju naszych miast, bo zaufał nam suweren, którym są mieszkańcy. To mieszkańcy wskazują nam cele do realizacji oraz rozliczają nas z ich efektów. Dziś rządzący Polską chcą zabrać mieszkańcom prawo do głosowania na wybranych, wskazanych przez siebie kandydatów, co jest ograniczeniem praw obywatelskich nie przewidzianym w konstytucji – mówi Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Samorządowcy nie zgadzają się na wprowadzane i zapowiadane przez rząd zmiany, szczególnie o charakterze ustrojowym, dlatego postanowili działać wspólnie i solidarnie.

Podczas spotkania przyjęto apel przedstawicieli środowisk samorządowych w obronie samorządności terytorialnej w Polsce oraz podpisano wypracowaną wspólnie Kartę Samorządności. Samorządy planują także uchwalać ten ostatni dokument w swoich miastach, powiatach i województwach.

Kolejną inicjatywą, która powstała w obliczu poczucia odpowiedzialności obywateli za państwo, jest powołanie Samorządowego Komitetu Protestacyjnego. Komitet ma sprawnie reagować na zmieniającą się rzeczywistość oraz koordynować różne akcje.


Powiązane treści