[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Prezydent spotkał się z rowerzystami. Co zadeklarował?

Dodano: 09.03.2017 | 14:05
Bydgoski Rower Aglomeracyjny

W środę odbyło się spotkanie prezydenta Rafała Bruskiego z przedstawicielami Bydgoskiej Masy Krytycznej.

Na zdjęciu: W tym roku kończy się umowa operatora Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego, firmy BikeU z miastem.

Fot. ED

Prezydent Rafał Bruski spotkał się z przedstawicielami Bydgoskiej Masy Krytycznej. Podczas rozmowy przedyskutowano możliwości poprawy sytuacji rowerzystów w mieście.

Spotkanie jest efektem wygłoszenia postulatów, które Bydgoska Masa Krytyczna przedstawiła w końcówce stycznia. Pierwszym z nich było osiągnięcie udziału rowerów w całym ruchu na poziomie 20%. Zdaniem prezydenta Rafała Bruskiego, taki wynik stanie się faktem za trzy lata. – Dodatkowo, zakładamy, że od 2020 roku w okresie letnim od 2020 będzie on utrzymywał się na poziomie 20% – mówi prezydent.

Czytaj także: Bydgoska Masa krytyczna kończy z przejazdami. Ale najpierw chce zmian

Na wzrost popularności jednośladów wpłynąć ma m.in. nowa umowa z operatorem roweru miejskiego, która będzie zakładać uruchomienie minimum dwunastu stacji na terenie Fordonu. – Miasto przeanalizuje także możliwości rozbudowy systemu w okolicach stacji, które są najbardziej popularne wśród bydgoszczan. Co istotne, w ramach nowej umowy zakupione będą nowe rowery, a więc tabor BRA zostanie wymieniony w całości – informują w ratuszu, który zobowiązał się też, aby w ciągu roku wyposażyć wszystkie szkoły w stojaki rowerowe.

Bydgoska Masa Krytyczna sugeruje również powołanie oficera rowerowego, który pełniłby podobne funkcje jak w Gdańsku, Wrocławiu czy Krakowie. – Mamy powołany Zespół ds. Polityki Rowerowej, który – nie tylko w mojej opinii – dobrze spełnia zadania przed nim postawione. Kolegialne gremia mają tę przewagę nad jednoosobowym stanowiskiem, że pozwalają na wymianę wielu uwag i opinii, dzięki czemu podejmowane przez nie inicjatywy są wypadkową różnych ocen – odpowiada na ten postulat Bruski.

Przedstawiciele Bydgoskiej Masy Krytycznej są zadowoleni z przebiegu środowego spotkania. – Pozytywnie patrzymy na dalszą współpracę z ratuszem i mamy nadzieję, że nasze cele będą realizowane – zapewnia prezes stowarzyszenia Wojciech Bulanda. Sprawy poruszone na spotkaniu trafią teraz na posiedzenie zespołu ds. polityki rowerowej.

Prezydent spotkał się z rowerzystami. Co zadeklarował?