Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Probiotyki po antybiotykoterapii. Co musisz wiedzieć?

Dodano: 05.08.2020 | 14:58

Na zdjęciu: Należy pamiętać, że antybiotyki nie działają na wirusy.

Fot. mat. autora

W obecnych czasach lekarze coraz mniej chętnie przepisują antybiotyki. Niemniej przez ostatnie kilkadziesiąt lat były one stosowane zdecydowanie zbyt często i w nieodpowiedni sposób. Z pewnością każdy z nas miał do czynienia ze skutkami ubocznymi stosowanych antybiotyków. Z jednej strony bowiem leczą one w przypadku zakażeń bakteryjnych, ale z drugiej ich działanie pozostawia ślad w naszym organizmie, najczęściej w postaci wyjałowionej i osłabionej flory bakteryjnej.

Antybiotyki – jak działają na organizm?

Antybiotyki są lekami stosowanymi w przypadku wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Zabijają lub hamują wzrost bakterii oraz ich podziały. Największą wadą antybiotyków jest to, że nie odróżniają one złych bakterii od tych dobrych. W efekcie leczą nas ze złych, niszcząc jednocześnie te dobre. Pomimo leczniczego działania, po antybiotykoterapii często jesteśmy osłabieni i w złej formie. Sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie po zażywaniu antybiotyków regenerują się nawet jeszcze 10 dni po zakończonej kuracji! Często też towarzyszą nam takie objawy jak:

  • wzdęcia;
  • mdłości;
  • wymioty;
  • biegunki.

Często u wielu osób kończy się to zakażeniem grzybiczym pochwy czy śluzówki jamy ustnej. Dlatego jeszcze przed zażyciem antybiotyku należy sięgnąć po sprawdzony probiotyk wysokiej jakości oraz kontynuować jego przyjmowanie również przez dłuższy czas po kuracji antybiotykiem. Należy pamiętać, że antybiotyki nie działają na wirusy.

Które probiotyki stosować po antybiotykach?

Wybierając probiotyk po antybiotyku, przede wszystkim wybierzmy preparat, który ma status leku. Tylko takim probiotykom można zaufać i mieć pewność co do ich skutecznego działania. Jeśli sami nie potrafimy wybrać odpowiedniego preparatu, zapytajmy w aptece o te oznaczone skrótem OTC, co oznacza lek wydawany bez recepty. Dobrze też, jeśli wybrany probiotyk będzie oporny na te najczęściej stosowane antybiotyki. Na rynku istnieją leki probiotyczne oporne nawet na 27 popularnych antybiotyków. Pamiętajmy również, aby przy zażywaniu probiotyków wybierać żywność o prebiotycznych właściwościach, np. czosnek, cebulę, pietruszkę. Dzięki temu stosowane probiotyki szybciej i skuteczniej zadziałają. Więcej informacji w tym zakresie znajdziemy na tej stronie,

W przypadku wystąpienia po antybiotykoterapii infekcji intymnych warto wybrać probiotyki w postaci kapsułek dopochwowych. Jedna kapsułka stosowana przed snem w czasie od 6 do 8 dni, pomoże nam skutecznie pozbyć się niemiłych objawów tego rodzaju infekcji. W tym przypadku probiotyk po antybiotyku to absolutna konieczność, jeśli nie chcemy, aby infekcje grzybicze regularnie do nas powracały.