Prognozy ofert pracy na 2017: Jakie zawody w Bydgoszczy oraz w powiecie są poszukiwane i w których są nadwyżki?
Dodano: 30.11.2016 | 13:36Podpowiadamy, gdzie w 2017 roku znajdziecie pracę i gdzie lepiej jej nie szukać...
Na zdjęciu: Problem polega na tym, by znaleźć taką pracę z której będą zadowoleni zarówno pracownik, jak i pracodawca.
Fot. Stanisław Gazda
Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy dysponuje wynikami badania pn. „Barometr zawodów”. Jest ono jednoroczną prognozą zapotrzebowania na zawody – efektem spotkania ekspertów rynku pracy, w trakcie którego opracowana została lista zawodów nadwyżkowych, deficytowych i zrównoważonych na lokalnym rynku pracy.
W Badaniu dla miasta Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego, które odbyło się w siedzibie Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Bydgoszczy uczestniczyli pracownicy PUP w Bydgoszczy; doradcy klienta zajmujący się obsługą pracodawców, osób bezrobotnych oraz wydawaniem opinii ws. zatrudnienia cudzoziemców, przedstawiciele agencji pracy Manpower Bydgoszcz, Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a także koordynatorzy – powiatowy i wojewódzki z PUP w Bydgoszczy i z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu.
Powstała prognoza zapotrzebowania na zawody na terenie Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego w 2017 roku pokazuje, iż wśród zawodów deficytowych, czyli takich, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje niewielka – znajdują się: administratorzy stron internetowych, agenci ubezpieczeniowi, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, diagności samochodowi, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, inżynierowie budownictwa, inżynierowie mechanicy, kelnerzy i barmani, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kosmetyczki, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lakiernicy, lekarze, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, mechanicy maszyn i urządzeń, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy maszyn i urządzeń, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej piekarze, pielęgniarki i położne, posadzkarze, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. jakości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy poligraficzni, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, przedstawiciele handlowi, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, spawacze, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy, szefowie kuchni, ślusarze, tapicerzy, technicy budownictwa, technicy elektrycy, technicy mechanicy, technolodzy robót wykończeniowych w budownictwie.
Z kolej zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców, to: bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, ekonomiści, filolodzy i tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, inżynierowie, chemicy i chemicy inżynierowie inżynierii środowiska, mechanicy pojazdów samochodowych, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, pedagodzy, plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, pracownicy socjalni, rolnicy i hodowcy, socjolodzy i specjaliści ds. badań społecznoekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, specjaliści rolnictwa i leśnictwa, specjaliści technologii żywności i żywienia.
- Pałace Krajny [WIDEO] - 19 maja 2020
- Marny los ruin zamku w Nowym Jasińcu [WIDEO] - 17 maja 2020
- Pośpimy krócej! Tej nocy zmiana czasu na letni! - 28 marca 2020