Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Trzy inwestycje wybrane. Ratusz składa wniosek o rządowe dotacje

Dodano: 17.08.2023 | 12:51

Na zdjęciu: Rafał Bruski oznajmił, że o dotacje rządowe będą ubiegać się trzy zadania, w tym m.in. rewitalizacja bulwarów nad Brdą.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Prezydent Rafał Bruski przedstawił trzy inwestycje, które uwzględniono we wniosku o dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Wraz ze swoim zastępcą Michałem Sztyblem skomentował też plebiscyt zorganizowany przez lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

Wczoraj (16 sierpnia) minął termin składania wniosków o dotacje w ramach kolejnej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Dziś prezydent Rafał Bruski przekazał mieszkańcom, jakie inwestycje będą ubiegać się o środki centralne – wpierw jednak tradycyjnie przypomniał, że zasady konkursu organizowanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości dyskryminują duże miasta.

Powinniśmy otrzymać od 222 od 267 milionów złotych. Nawet przystępując do programu bydgoszczanie i tak stracili co najmniej 182 miliony złotych. Czy ta strata będzie większa? To się okaże – stwierdził Bruski. I przyznał, że przy wyborze inwestycji do wniosku o dofinansowanie kieruje się przede wszystkim wynikami przeprowadzonego w 2021 roku plebiscytu dotyczącego kolejności realizacji zadań.

Trzy bydgoskie inwestycje czekają na rządowe wsparcie

Zgodnie z zasadami obecnej edycji PIS, jednostki samorządu terytorialnego mogły ubiegać się o dofinansowania na zadania w kwotach 2, 8 i 30 milionów złotych. Tę najwyższą kwotę ratusz chce otrzymać na kolejny etap rewitalizacji bulwarów nad Brdą – od mostu Pomorskiego (ulica Żabia) do mostu Kazimierza Wielkiego. Jak pokazały wyniki miejskich konsultacji sprzed dwóch lat, dla bydgoszczan jest to priorytetowa inwestycja. Dodajmy, że miasto w ramach poprzedniej edycji rządowego programu dostało 30 milionów złotych na wykonanie odcinka od Krakowskiej do mostu Pomorskiego (aktualnie trwa ponowny przetarg na realizację zadania).

Prezydent poinformował też, że wniosek na dofinansowanie w kwocie 8 milionów dotyczy budowy kąpieliska w parku Centralnym obok hali Łuczniczka. – Byłoby to pierwsze w kraju tego typu rozwiązanie zasilane bieżącą wodą z Brdy – zaznaczył. To zadanie zajęło piąte miejsce w plebiscycie z 2021 roku.

Trzeci wniosek (na dwa miliony złotych) dotyczy jednak inwestycji, która nie znalazła się na liście tych wcześniej poddanych pod głosowanie. Chodzi o dokończenie rewitalizacji parku Witosa, czyli uporządkowanie jego środkowej części i upamiętnienie dawnego cmentarza – na terenie parku wciąż znajduje się około 80 tysięcy szkieletów. – Wybraliśmy go tylko dlatego, że realizacja wszystkich zadań uwzględnionych w konsultacjach przekracza ten próg, a ta kwota wystarczy na dokończenie rewitalizacji – tłumaczył zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. – Jeżeli trochę zabraknie, to na pewno dołożymy środki z budżetu miasta – uzupełnił Bruski.

Bruski i Sztybel komentują plebiscyt PiS. „To oszukiwanie bydgoszczan”

Przed złożeniem wniosku o rządowe dotacje bydgoscy politycy PiS uruchomili własny plebiscyt inwestycyjny, w którym znalazło się osiem zadań – wszystkie pochodziły z konsultowanej dwa lata temu „piętnastki Bruskiego”. – Chcemy, by prezydent przekuł ten plebiscyt w czyn. On wyszedł z czymś, co naszym zdaniem było akcją pijarową. Miała ona ugasić pożar, który prezydent sam wzniecił. Niech teraz zrealizuje to, co obiecał. Mieszkańcy wskazali, jakich inwestycji chcą. Do poprzednich edycji programu złożono i tak propozycje, które nijak pasowały do tego, o czym wcześniej mówił prezydent – tłumaczył radny Paweł Bokiej.

Wyniki plebiscytu zaprezentował minister Łukasz Schreiber na swojej stronie facebookowej. W głosowaniu wzięło udział blisko dwa tysiące osób (oczywiście mniej niż w trwającym dłużej i bardziej promowanym plebiscycie zorganizowanym przez ratusz w 2021 roku, w którym wzięło udział 18 tysięcy mieszkańców). I zupełnie inne są też jego wyniki, bo w w plebiscycie PiS-u najwięcej głosów zyskała budowa basenu rehabilitacyjnego na Szwederowie (44,99%), czyli inwestycja, która w głosowaniu ratuszu cieszyła się… najmniejszym powodzeniem. Kolejne były: przebudowa stadionu Polonii (16,45%), odbudowa Zachodniej Pierzei Starego Rynku (16,39%) oraz przebudowa ulica Nakielskiej (7,48%), a więc odpowiednio 9., 11., i 2. inwestycja w ratuszowym plebiscycie.


CZYTAJ WIĘCEJ: PiS zakończył swój plebiscyt inwestycyjny


Zdaniem wiceprezydenta Sztybla, wyniki plebiscytu PiS oficjalnie nie trafiły do urzędu miasta. – Są tylko na Facebooku ministra Schreibera – podkreślił. Zauważył także, że polityk podał procentowe, a nie liczbowe wyniki głosowania. – Liczby wyglądały bowiem naprawdę bardzo słabo. I tym miałby się kierować prezydent ponad 300-tysięcznego miasta? – dodał Sztybel.

Zastępca Rafała Bruskiego przekonywał, że „pisowskiego plebiscytu” nie można traktować poważnie, gdyż jedna osoba mogła wybrać inwestycje wiele razy i bez podawania danych; rodzą się też pytania, czy w głosowaniu brali udział mieszkańcy Bydgoszczy i czy podczas niego PiS nie zbierał bez kontroli imion i nazwisk oraz numerów telefonów. – Mamy na to dowody w formie zrzutów ekranu i filmów – zaznaczył.

Sztybel poprosił ministra i przewodniczącego klubu radnych PiS Jarosława Wenderlicha o odpowiedź, czy plebiscyt był zgłoszony do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. – Jeśli nie udzieli informacji, to my złożymy stosowne zawiadomienie. Czekamy siedem dni na określenie, czy zbiory danych były zgłoszone do GIODO – zapowiedział. Nawiązał też do wypowiedzi radnych Pawła Bokieja i Szymona Roga sprzed dwóch lat, w których poruszali kwestie wiarygodności wyników czy reprezentatywność miejskiego plebiscytu. – Trzeba nazywać rzeczy po imieniu: to oszukiwanie bydgoszczan i ogromna hipokryzja – zakończył zastępca prezydenta.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
10 miesięcy temu

I tradycyjnie wybrano wszystkie trzy inwestycje z jedynie słusznego sektora miasta – jak najbliżej ratuszowego grajdoła. Czyli dysproporcja pomiędzy przeinwestowanym centrum miasta a chronicznie niedoinwestowanymi osiedlami peryferyjnymi wciąż się powiększa.

Rysio
Rysio
10 miesięcy temu

Proszę zrobić w ciągu 1 kadencji trasę w-z
I wszystko tak jak należy ładnie szybko i będę zadowolony