Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy projekt oczekiwanego planu miejscowego dla Prądów. Można zgłaszać wnioski

Dodano: 16.12.2024 | 13:38

Na zdjęciu: Plan miejscowy powstał dzięki determinacji mieszkańców Prądów, którzy dwa lata temu uczestniczyli w spacerze badawczym organizowanym przez Bydgoski Ruch Miejski.

Fot. BB/archiwum

Od dziś (16 grudnia) do 7 lutego 2025 roku można składać do planu miejscowego obejmującego część Prądów na południe od ulicy Nakielskiej. Nie dopuści on do realizacji hali na działce przy ulicy Tańskich, o co zabiegali okoliczni mieszkańcy.

Nowy plan miejscowy „Prądy-Agatowa” obejmie obszar ograniczony od północy ulicami Łochowską i Nakielską, od wschodu brzegiem Strugi Młyńskiej, a od południa i zachodu – granicą administracyjną miasta. W tej części Bydgoszczy rozwija się przede wszystkim budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne – i takiej zabudowy chcą okoliczni mieszkańcy, którzy dwa lata temu sprzeciwili się planom dotyczących działki przy ulicy Nakielskiej i Tańskich – firma Babiński złożyła bowiem wniosek o wydanie warunków zabudowy na budowę trzech budynków handlowo-usługowych. W praktyce miały być to hale: ich funkcjonowanie oznaczałoby zwiększenie ruchu samochodów ciężarowych oraz podniesienie poziomu hałasu.

Po sprzeciwie mieszkańców, ratusz odmówił inwestorowi wydania warunków zabudowy, a Miejska Pracownia Urbanistyczna rozpoczęła prace nad planem miejscowym. Po złożeniu wniosków, prace nad dokumentem trwały kilkanaście miesięcy – wpłynęło bowiem 188 pism zawierających 794 wniosków do planu.


CZYTAJ WIĘCEJ: Mieszkańcy Prądów w napięciu czekają na nowy plan miejscowy. Społeczny spacer badawczy przyciągnął wielu z nich


Wnioski uwzględnione w zapisach planu dotyczyły przede wszystkim przeznaczenia terenów na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, oraz ograniczenia lokalizacji obiektów o funkcjach, m.in. magazynowych, produkcyjnych, handlu wielkopowierzchniowego, uciążliwych ze względu na możliwość generowania hałasu, zanieczyszczeń czy nadmiernego ruchu samochodowego, itp. Odzwierciedlenie w zapisach planu znalazły także wnioski dotyczące lokalizacji obiektów o funkcjach usługowych głównie w rejonie ul. Nakielskiej i Łochowskiej, a także ochrony terenów zagospodarowanych zielenią. Wnioski nieuwzględnione dotyczyły znacznego ograniczenia lokalizacji obiektów usługowych, w tym handlowych na obszarze sporządzenia planu, rezygnacji z budowy nowej drogi lokalnej, łączącej ulicę Nakielską z ulicą Maciaszka, a także szeregu regulacji wychodzących poza zakres przepisów prawa miejscowego dopuszczonych ustawą – czytamy w uzasadnieniu projektu planu.

Prezydenta Miasta Bydgoszczy dokonał rozstrzygnięcia w sprawie rozpatrzenia wniosków, czego odzwierciedleniem jest tabelaryczny wykaz wniosków stanowiący jeden z elementów dokumentacji formalno-prawnetuż przed Bożym Narodzeniem MPU zaprasza mieszkańców do zapoznania się z projektem planu. Od dziś (16 grudnia) do 22 stycznia 2025 roku można to zrobić w siedzibie MPU (Grudziądzka 9-15, budynek A, piętro III, pok. 312 w dni robocze w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy), a także na BIP MPU (KLIKNIJ TUTAJ).

Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu miejscowego odbędzie się w dniu 14 stycznia 2025 roku o godz. 16:00 w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej (pok. 319) – czytamy w obwieszczeniu. Do projektu także można składać uwagi, choć zachęta urbanistów jest dość specyficzna. – Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego może wnieść uwagi, kierowane do Prezydenta Miasta Bydgoszczy – napisano w obwieszczeniu. Każdy mieszkaniec, nawet niezwiązany z Prądami, ma prawo do złożenia uwag, co nie oznacza kwestionowania innych ustaleń planu.

Składający uwagę do projektu planu podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby oraz adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada, a także wskazuje, czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej uwagą, oraz może podać dodatkowe dane do kontaktu takie jak adres do korespondencji lub numer telefonu – informuje MPU. Uwagi należy składać za pomocą formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego, dostępnego na stronie: www.mpu.bydgoszcz.pl/formularz – zarówno na adres MPU lub na adres sekretariat@mpu.bydgoszcz.pl tudzież elektronicznej skrzynki podawczej.

MPZP Prądy – Agatowa. Jakie są zapisy projektu planu?

Większość terenu w rejonie Nakielskiej będzie objęta zapisami, wedle których będzie mogła tam powstawać zabudowa jednorodzinna wolnostojąca bądź bliźniacza z usługami – ale nie wszystkimi. Po wprowadzeniu planu ma obowiązywać zakaz lokalizacji handlu hurtowego i wielkopowierzchniowego, zakładów stolarskich, tokarskich, spawalniczych, ślusarskich i związanych z motoryzacją.

Na działce przy ulicy Nakielskiej i Tańskich przygotowywany MPZP dopuszcza wyłącznie zabudowy jednorodzinnej z przeznaczeniem uzupełniającym (usługi z zakresu handlu, gastronomii czy administracji), które może wystąpić wyłącznie po realizacji funkcji mieszkaniowej lub równolegle z jej realizacją. Na terenie przy Agatowej – w granicach terenu 1MN-U – dopuszcza się zachowanie istniejącego budynku usługowego (lakierni) przy ulicy Agatowej nr 3 oraz budynku produkcyjnego przy ulicy Agatowej nr 13 (produkcja odzieży), z możliwością ich przebudowy.

@metropoliabydgoska.pl Czy coś byście do tego dodali? ✨????????????☕️ #bydgoszcz #bydgoszczcity #metropoliabydgoska #metropoliabydgoskapl #bydgoszczanie #jarmarknamoście #bydgoskijarmarkświąteczny #aptekapodlabedziem #travelistpl #bagietakreweta #foodtram #kawiarniawoda ♬ Get Lucky – Daniele Vitale

Tylko w rejonie dawnego młyna dopuszcza się zabudowę wielorodzinną z usługami. Projekt planu zakłada zachowanie zabytkowego obiektu z możliwością jego przebudowy, rozbudowy i nadbudowy, z wymogiem: zachowania lub nawiązania do historycznej, pierwotnej formy dachu i jego kolorystyki, zachowania lub odtworzenia detali architektonicznych, zachowania lub odtworzenia drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej lub nawiązania do historycznych kształtów i podziałów, przy jednoczesnym zakazie stosowania stolarki PCV, zachowania i konserwacji elewacji ceglanych z zakazem ich tynkowania i malowania, zakazu stosowania na elewacjach frontowych żaluzji zewnętrznych zasłaniających obramienia okienne i umieszczania elementów szpecących elewacje budynków oraz zasłaniających detal architektoniczny.

MPZP określa też trasę przedłużenie Maciaszka do Tańskich (teren drogi lokalnej 2KDL) – zgodnie z projektem ma być ulica jednojezdniowa z chodnikami oraz infrastrukturą dla publicznego transportu zbiorowego i ruchu rowerowego z szerokością minimum 12,5 metra.

Niezagospodarowana działka między cmentarzem a Łochowską pozostanie terenem zieleni urządzonej z przeznaczeniem uzupełniającym – teren usług turystyki, zdrowia i pomocy społecznej czy sportu i rekreacji. Przyległe do Prądów lasy oznaczono jako tereny lasu, podlegające gospodarce leśnej.