Bydgoszcz
-17C
78% wilgotność
Wiatr: 1km/h WSW
H -14 • L -19
1C
Wt
3C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIProjekt muralu w Starym Fordonie wzbudził emocje. Przedstawiamy opinie na jego temat
mural, stary fordon - umb
21.12.2017 | 14:46

Projekt muralu w Starym Fordonie wzbudził emocje. Przedstawiamy opinie na jego temat

Autor Tomasz Pobiedziński, plastyk miejski Marek Iwiński i społecznik Daniel Kaszubowski wypowiedzieli się na temat zwycięskiego projektu muralu.

Na zdjęciu: Wizualizacja nowego muralu, który powstanie na ścianie więzienia.

Fot. mat. UMB

Wczoraj ratusz ogłosił wyniki konkursu na mural, który pojawi się na murze więzienia w Starym Fordonie. Projekt Tomasza Pobiedzińskiego wzbudził dyskusję wśród mieszkańców – zapytaliśmy się plastyka miejskiego i związanego z Fordonem społecznika, co sądzą o jego wizji. Pozyskaliśmy też opinie samego autora.

Praca „Brama/Gate” została doceniona przez komisję konkursową za subtelną zmianę panoramy od strony rzeki i nawiązanie do kontekstu miejsca. Na fryzie łuku autor umieścił bowiem łacińską sentencję „Bonus intra, melior exi” czyli „Dobrym wejdź, lepszym wyjdź”. Forma muralu pobudziła jednak dyskusje w mediach społecznościowych – wśród pozytywnych komentarzy pojawiły się też opinie, że antyczny motyw nie pasuje do historii budynku, jak i samego Fordonu.


CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE MURALU W STARYM FORDONIE


– Co to ma wspólnego z Fordonem, Bydgoszczą lub najbliższą okolicą? Hasło jest fajne, choć bez tłumacza 3/4 ludzi nie zrozumie jego przesłania. Szkoda, że mural w jakimś stopniu nie nawiązuje do okolicy lub jej przeszłości. Jego plusem jest to, że zmieni wygląd otoczenia. Wprowadzi coś nowego, co nie jest brzydkie – komentuje Daniel Kaszubowski, bloger MetropoliaBydgoska.PL i społecznik związany z Fordonem.

Według niego, znacznie lepszym pomysłem byłoby stworzenie muralu, który w pełni byłby poświęcony historii Fordonu.

– Można było zrobić panoramę Fordonu, uwiecznić rynek lub upamiętnić zamordowanego podczas II wojny światowej burmistrza Wacława Wawrzyniaka. Ciekawym motywem byłoby również przedstawienie ludzi bawiących się nad Wisłą lub ruchu towarowego, jaki kiedyś odbywał się na rzece – twierdzi Kaszubowski.

Przewodniczącym komisji konkursowej, wybierającej projekt muralu, był plastyk miejski Marek Iwiński. W rozmowie z MetropoliaBydgoska.PL podkreśla, że kompozycja spełnia swoją rolę. Dodaje również, że miasto planuje kolejne działania artystyczne na terenie Fordonu.

– W każdym znaczącym mieście od strony wjazdu pojawia się brama. Jest ona elementem reprezentacyjnym, stanowiącym pewien symbol. Brama nawiązuje do historycznej tradycji rzymskiej, na której zbudowana jest nasza kultura. Ten element nie jest zupełnie obcy Fordonowi – znajduje się on bowiem na samym początku Bydgoszczy. Warto podkreślić, że brama ma dwoisty charakter – iluzjonistyczna forma, przedstawiająca ulicę małego miasta, dopełnia przestrzeń ściany. Nawiązuje to do historii miejsca i oddaje wielowymiarowość. Ta kompozycja spełnia swoją rolę – podkreśla plastyk miejski.

Iwiński zapowiada jednak, że podczas realizacji prac do muralu zostaną dodane pewne elementy.

– Na etapie realizacji będziemy starali się wprowadzić detal. Przy podejmowaniu decyzji o zwycięzcy zawsze pojawiają się zdania odrębne – zgłoszono też kompozycje bardzo dynamiczne. Komisja stwierdziła jednak, że to rozwiązanie jest najlepsze. Zdecydował element wizualny –  mówi plastyk.

Plastyk miejski zapowiada, że jest szansa na powstanie kolejnych murali w Fordonie.

– Myślimy o kolejnych realizacjach w Fordonie. To będzie szereg działań na rzecz tej przestrzeni. Bardzo interesująca jest ściana więzienia od strony Rynku. Liczymy na to, że przy okazji rewitalizacji jego płyty uda się również ją wykorzystać – stwierdza Iwiński.

Udało nam się też skontaktować z Tomaszem Pobiedzińskim, autorem zwycięskiej koncepcji. Artysta podkreśla, że inspiracją do stworzenia projektu było położenie Fordonu i ściany, na której znajdzie się mural – jest ona widoczna z mostu prowadzącego do Bydgoszczy.

– Najpierw był pomysł z brama. Analizowałem różne bramy, na jakie można trafić w przestrzeni miejskiej i domowej. Łuk okazał się idealnym dopasowaniem do charakteru konkursu, który wymagał nawiązania do zabytkowej architektury i jednocześnie pasował do mojego pomysłu. Ściana, na której będzie mural jest właśnie taką bramą do Fordonu, jest widoczna przy wjeżdżaniu do dzielnicy. Brama ma swoją symbolikę. Do Fordonu ma nawiązywać fryz oraz to, co znajduje się za bramą, czyli widok Fordonu – podkreśla Pobiedziński.

Realizacja muralu zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Wtedy też zobaczymy, jak wizja artysty będzie prezentować się w rzeczywistości. Większość mieszkańców jest jednak pozytywnie nastawiona do zaprezentowanej wizualizacji malowidła. Warto podkreślić, że kluczowym aspektem, który może zadecydować o finalnym sukcesie dzieła, są zapowiadane zmiany dotyczące detali. 

W ostatnich miesiącach miasto bardzo intensywnie postawiło na realizację malowideł na pustych ścianach budynków – niedawno zrealizowano murale poświęcone Marianowi Rejewskiemu i Kazimierzowi Wielkiemu, a także malowidło „Panienka z okienka” przy ulicy Toruńskiej. Nowe prace powstały też w ramach festiwalu murali w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG.


Powiązane treści