Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h NW
H 3 • L 2
8C
Wt
8C
Sr
6C
Czw
4C
Pt
9C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeProm na Wiśle rozpocznie kursowanie wiosną przyszłego roku. Podpisano umowy z wykonawcami
prom Solec Kujawski
11.05.2018 | 09:50

Prom na Wiśle rozpocznie kursowanie wiosną przyszłego roku. Podpisano umowy z wykonawcami

Całkowita wartość projektu to niema 19 milionów złotych.

Na zdjęciu: Jednostka, która będzie poruszać się na Wiśle, ma mieć 24 metry długości i 11 metrów szerokości. Zabierze do 15 samochodów osobowych oraz 80 osób.

Fot. mat. prasowe Urzędu Gminy Solec Kujawski

Firma Techno Marine z Malborka wybuduje prom na potrzeby przeprawy między Solcem Kujawskim a Czarnowem, natomiast konsorcjum firm skupionych wokół firmy Gotowski – dojazdy z obu stron Wisły. Ze wszystkimi wykonawcami w czwartek w urzędzie marszałkowskim podpisano umowy.

Cztery miesiące po otwarciu koperty z opiewającą na niemal sześć milionów złotych ofertą od Techno Marine pod umową na budowę promu podpisy złożyli: prezes malborskiej firmy Sebastian Majewski oraz marszałek Piotr Całbecki. – Przeprawa promowa pozwoli skomunikować ważne drogi krajowe nr 10 oraz 80, a także poprawi dostęp mieszkańców gminy Zławieś Wielka do miejsc pracy na terenie soleckiego parku przemysłowego – przekonuje Całbecki. W projekt, oprócz kierowanego przez niego urzędu, zaangażowane są powiaty bydgoski i toruński oraz wspomniana gmina Zławieś Wielka.

24-metrowa jednostka, którą przygotuje Techno Marine, ma umożliwiać zabranie na pokład piętnastu samochodów osobowych lub – wariantowo – autobusu, dwóch busów i sześciu aut osobowych. Na jej pokładzie znajdzie się również miejsce dla osiemdziesięciu osób. Wykonawca zobowiązał się do realizacji zadania w czasie jedenastu miesięcy, co oznacza, że prom trafi do eksploatacji najszybciej wiosną przyszłego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Techno Marine z Malborka chce zbudować prom dla przeprawy Solec Kujawski – Czarnowo. Jak będzie wyglądał i ile kosztował? [WIZUALIZACJE]

W tym samym terminie mają zakończyć się prace budowlane polegające na przebudowie infrastruktury drogowej w rejonie przeprawy. Odpowiada za nią konsorcjum z bydgoską firmą Gotowski jako liderem. Za 12,8 mln złotych wykonane zostaną między innymi wzmocnienia przyczółków po obu stronach Wisły – powstaną przy nich niewielkie parkingi dla jednego autobusu i pięciu samochodów osobowych, w projekcie jest również instalacja oświetlenia i monitoringu. Modernizacji podlegać będzie ponadto droga wojewódzka nr 249 stanowiąca dojazd do brzegów rzeki. Zmianom – po stronie Solca Kujawskiego – ulegnie między innymi skrzyżowanie ulic: Żeglarskiej z Kościuszki oraz Bydgoską. W rejonie skrzyżowań z DK nr 10 oraz DK nr 80 drogowcy ustawią z kolei tablice informujące o czasie oczekiwania na prom.

Zadanie jest realizowane w oparciu o Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Zadanie znalazło się również w kujawsko-pomorskim planie spójności transportowej.

Czy uruchomienie przeprawy promowej na Wiśle poprawi dostępność i atrakcyjność Solca Kujawskiego?

Zobacz rezultat


Powiązane treści