Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
79% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 0 • L -1
1C
Nd
-1C
Pon
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeProm przez Wisłę połączy Solec z Fordonem. Ogłoszono przetarg
27.11.2017 | 12:17

Prom przez Wisłę połączy Solec z Fordonem. Ogłoszono przetarg

Ruszył przetarg na realizację przeprawy promowej między Czarnowem a Solcem Kujawskim.

Na zdjęciu: Pierwsze kursu promu na wiślanych wodach w okolicach Solca odbędą się w 2019 roku.

Fot. Yves6/Wikimedia Commons

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy ogłosił przetarg na projekt i budowę promu pasażersko-samochodowego w ramach przebudowy drogi wojewódzkiej nr 249 wraz z uruchomieniem przeprawy promowej przez Wisłę na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa.

Brak możliwości dojazdu do Solca Kujawskiego od strony Fordonu jest jedną z większych bolączek kierowców. Samorządowcy z Solca, Złejwsi Wielkiej i Czarnowa od lat walczyli o realizację przeprawy mostowej, która połączyłaby przedzielone Wisłą odcinki DW 249. Na ten moment realizacja mostu nie jest jednak możliwa, ale we wrześniu tego roku w urzędzie marszałkowskim podpisano wielostronne porozumienie, którego celem stało się uruchomienie przeprawy promowej na Wiśle pomiędzy Czarnowem a Solcem Kujawskim.


 WIĘCEJ O SZANSACH REALIZACJI NOWYCH MOSTÓW NA WIŚLE: Nowy most na Wiśle: Fordon jedną z trzech propozycji


W skład porozumienia, którego liderem jest samorząd województwa, weszły starostwa bydgoskie i toruńskie oraz gminy Solec Kujawski i Zławieś Wielka. Każdy z uczestników zobowiązał się przeznaczyć określony wkład własny na realizację przeprawy promowej. Łączny koszt inwestycji ma wynieść 14 milionów złotych. Zdecydowana większość środków na ten cel ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przedmiotem ogłoszonego w środę przetargu jest zaprojektowanie oraz wybudowanie promu pasażersko-samochodowego bocznokołowego pod nadzorem Towarzystwa Klasyfikacyjnego, a następnie jego dostawa i uruchomienie. Przy ocenie ofert największe znaczenie będzie miała cena. Kwota, jaką ZDW zamierza przeznaczyć na realizację promu, to 4,8 miliona złotych.

Prom ma być jednostką boczno-kołową, z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe. Na głównym pokładzie znajdzie się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub jednego autobusu, dwóch busów i sześciu samochodów osobowych. Ponadto będzie on mógł też zabrać 80 pasażerów. Równolegle ruszył też przetarg na remont dróg dojazdowych do przeprawy oraz przyczółków. Przyczółki będą oświetlone i objęte nadzorem monitoringu. Powstaną przy nich również dwa stanowiska do przybijania jednostki wodnej oraz parkingi.


WIĘCEJ: Z Fordonu do Solca Kujawskiego dotrzemy promem. Podpisano porozumienie inwestycyjne


Samorząd województwa liczy na to, że prace budowlane zakończą się jesienią 2018 roku, a rozruch promu nastąpi w I połowie 2019 roku. Utrzymanie przeprawy ma kosztować rocznie pół miliona złotych – połowę środków na ten cel ma przekazywać marszałek, a resztę pokryją pozostali członkowie porozumienia.


Powiązane treści