Prom przez Wisłę w Solcu Kujawskim i Czarnowie. Ile będzie kosztował? [WIZUALIZACJE]
Dodano: 03.01.2018 | 16:27Za kilkanaście miesięcy jednostka ma być gotowa do użytku.
Na zdjęciu: Z takiego promu na Wiśle mieszkańcy regionu mają korzystać w pierwszej połowie 2019 roku.
Fot. wizualizacja: Urząd Gminy Solec Kujawski
Blisko sześć milionów złotych ma kosztować jednostka promowa, której zadaniem będzie przeprawianie aut pomiędzy brzegami Wisły w Solcu Kujawskim i Czarnowie. Jej rozruch planowany jest aktualnie na pierwszą połowę przyszłego roku.
To efekt otwarcia kopert, a w zasadzie koperty w przetargu na dostawę promu na potrzeby przeprawy. Zgłosiła się do niego tylko jedna firma – spółka Techno Marine z Malborka z ofertą opiewającą na 5,9 miliona złotych. Jeżeli kontrola złożonej przez nią dokumentacji przebiegnie pomyślnie, wówczas należy spodziewać się, że na początku 2019 roku ponad 20-metrowa jednostka pojawi się w naszym regionie. Oznacza to przesunięcie inauguracji jej funkcjonowania – jeszcze w listopadzie marszałek Piotr Całbecki przekonywał, że realny jest termin na jesień 2018 roku. W tej sytuacji deklaracja ta jest nieaktualna – na dostawę promu Techno Marine będzie trzeba poczekać bowiem niemal rok od podpisania umowy. Prom zostanie objęty dwuletnią gwarancją.
Jednostka ma zabierać jednorazowo na pokład 15 samochodów osobowych lub, w innej konfiguracji, przykładowo: jeden autobus, dwa busy i sześć aut osobowych. Oprócz tego na jej pokładzie będzie mogło znajdować się 80 osób. – Przeprawa promowa pomoże skomunikować ważne drogi krajowe nr 10 oraz 80, poprawi dostęp mieszkańców gminy Zławieś Wielka do miejsc pracy na terenie soleckiego parku przemysłowego. Liczymy też, że wpłynie na podniesienie atrakcyjności turystycznej tej części województwa – przekonuje marszałek Całbecki.
Przeprawa promowa powstaje w wyniku podpisania we wrześniu ubiegłego roku wielostronnego porozumienia inwestycyjnego, w której zaangażowane są – poza samorządem województwa – powiaty: bydgoski i toruńskiego oraz gminy Solec Kujawski, a także Zławieś Wielka. Drugą częścią zadania jest przebudowa dróg dojazdowych do miejsca cumowania promu oraz wzmocnienie przyczółków. Na te prace również ogłoszono już postępowanie przetargowe.
Całkowity koszt inwestycji ma wynieść około 14 milionów złotych i być współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.
DANE TECHNICZNE PROMU
– długość konstrukcyjna – 24 m
– szerokość konstrukcyjna – 11 m
– prędkość – 13 km/h
– moc silników – każdy ok. 80-120 kW
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022