Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Protest rolników w Bydgoszczy. Znamy plan przejazdu

Dodano: 07.02.2022 | 13:37

Na zdjęciu: W październiku 2020 rolnicy na kilka godzin zablokowali ruch na rondzie Maczka. W środę protest rolników w Bydgoszczy ma odbyć się przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim przy ul. Jagiellońskiej.

Fot. Archiwum

W najbliższą środę (9 lutego) odbędzie się protest rolników w Bydgoszczy. Udział w nim zadeklarowali członkowie AgroUnii. Jak się okazuje, prezydent miasta wydał decyzję o zakazie odbycia strajku, a tę uchylił podczas posiedzenia bydgoski Sąd Okręgowy.

„Stop Drożyźnie!” – pod takim hasłem w najbliższą środę (9.02) odbędą się protesty rolników zrzeszonych w AgroUnii. W całym kraju zaplanowano około trzydziestu protestów (lista jest jednak na bieżąco aktualizowana), dziesięć z nich ma odbyć się w województwie kujawsko-pomorskim, w tym m.in. w Bydgoszczy i Tryszczynie. Kierowcy w całym regionie będą musieli liczyć się ze sporymi utrudnieniami, m.in. na drogach krajowych 10, 15 i 91 oraz na drogach wojewódzkich.

Rolnicy zamierzają w Bydgoszczy protestować przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim przy ul. Jagiellońskiej. Tymczasem bydgoski ratusz poinformował w komunikacie, że zawiadomienie o zorganizowaniu zgromadzenia publicznego wpłynęło do niego w czwartek, 3 lutego. – Organizator zgłosił udział 250 osób oraz maksymalnie 150 traktorów – informuje biuro prasowe ratusza i precyzuje, że celem zgromadzenia jest m.in. nagłośnienie bardzo trudnej sytuacji w rolnictwie.


ZOBACZ ZDJĘCIA: Strajk rolników z października 2020 roku na rondzie Maczka w Bydgoszczy


Z informacji przekazanych przez biuro prasowe bydgoskiego magistratu wynika, że prezydent Bydgoszczy wydał 4.02. decyzję o zakazie odbycia protestu. Rafał Bruski wcześniej rozmawiał z Komendantem Miejskim Policji. Ten poinformował Bruskiego, że w związku ze zgromadzeniem „istnieje uzasadniona obawa całkowitego paraliżu komunikacyjnego miasta, co w konsekwencji może doprowadzić do wielu zagrożeń”. – Biorąc pod uwagę stanowisko Komendanta Miejskiego Policji, po analizie treści zawiadomienia oraz wpływu planowanego zgromadzenia na stworzenie zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia w znacznych rozmiarach, na podstawie art. 14 pkt. 2 ustawy Prawo o zgromadzeniach, w dniu 4 lutego br. Prezydent Miasta Bydgoszczy wydał decyzję o zakazie jego odbycia– czytamy dalej w komunikacie ratusza.

Wiadomo też, że Bruski o swojej decyzji poinformował na piśmie wojewodę Mikołaja Bogdanowicza, a jednocześnie zachęcał go do bezpośredniego kontaktu z organizatorem zgromadzenia i tego, by uzgodnił z nim miejsce spotkania, które miałoby się odbyć w Mąkowarsku, bo to tam będzie zbiórka traktorów przed wjazdem do Bydgoszczy. – Działanie takie pozwoli zrealizować cel protestu, a jednocześnie nie będzie powodować zagrożeń dla zdrowia mieszkańców – argumentuje Bruski. Organizatorzy tę decyzję zaskarżyli do sądu. Podczas czwartkowego (5 lutego) posiedzenia, I Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Bydgoszczy decyzję prezydenta uchylił i przyznał wnioskodawcy prawo do zorganizowania pikiety.

Ratusz poinformował także o tym, że dzisiaj odbyło się spotkanie w Komendzie Miejskiej Policji. Z informacji biura prasowego ratusza wynika, że organizatorzy w jego trakcie zobowiązali się stosować do policyjnych poleceń – protest rolników w Bydgoszczy ma  nie blokować ruchu tramwajów, skrzyżowań czy wjazdów na posesje. Na tablicach ITS i przystankach jeszcze dzisiaj pojawi się informacja o proteście i spodziewanych utrudnieniach dla kierowców (ma widnieć na nich do środy włącznie).


NOWE: ZOBACZ NAGRANIE Z WJAZDU ROLNIKÓW DO BYDGOSZCZY


 

Protest rolników w Bydgoszczy – trasa przejazdu

Z informacji przekazanych w poniedziałkowe popołudnie przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wynika, że w proteście ma wziąć udział setka ciągników. Jak przekazuje rzecznik drogowców Tomasz Okoński, traktory przejadą ulicami: DK25, Koronowską, Nad Torem, Grunwaldzką, Focha i Jagiellońską, gdzie zatrzymają się przy urzędzie wojewódzkim. – Około godziny 11:30 – 11:45, pojazdy protestujących mają zostać ustawione na prawym pasie ul. Jagiellońskiej (od Focha do ronda Jagiellonów oraz dalej w kierunku dworca PKS) – informuje Okoński. Drogowcy już przekazują w komunikacie, że w kursowaniu pojazdów miejskiej komunikacji będą w środę występowały spore opóźnienia.

Jak długo ma potrwać protest? Wstępne informacje mówią, że rolnicy najpóźniej chcą opuścić Bydgoszcz około godziny 17:00, jednak ten czas może się wydłużyć nawet do 22:00. Jak się dowiadujemy, wszystko zależeć będzie od postawy wojewody, bo to na ręce Mikołaja Bogdanowicza przedstawiciele protestujących zamierzają złożyć petycję (przypomnijmy, że w miniony piątek przedstawiciele rolniczych środowisk spotkali się z wojewodą oraz urzędnikami. Mikołaj Bogdanowicz postulaty, które otrzymał w trakcie spotkania, przekazał zarówno na ręce premiera Morawieckiego, jak i szefa resortu rolnictwa Henryka Kowalczyka). Wcześniej, bo około godziny 9:00 przedstawiciele protestujących zorganizują konferencję prasową, na której zamierzają mówić o szczegółach protestu.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leon
Leon
2 lat temu

Rolnicy to jedyna grupa społeczna, której nie objął nowy ład! Cały czas płacą niski KRUS a nie przeogromne składki ZUS. Pani co pracuje na kasie w Biedronce płaci większe składki niż rolnik co ma 300 hektarów!!!

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu

Leon, nie wiesz, to nie pisz. Przeczytaj cały Polski Ład, a nie słuchasz tylko o tym co medialne, czyli pensjach, cenach, energii, gazie i tyle. Poczytaj ze zrozumieniem, to się dowiesz kogo dotyczy i w jakim zakresie. Powiem krótko dot.wszystkich, każdą grupę społeczną oprócz ,,świń przy korycie,,

Dawid
Dawid
2 lat temu

tak durnych postulatów nie słyszałem jeszcze nigdy.
1, Producenci nawozów mają podać koszty produkcji nawozów – na to tylko czeka konkurencja, żeby ich zniszczyć.
2, Ograniczyć import żywności , ale eksport ma pozostać na tym samym poziomie

Thommy
Thommy
2 miesięcy temu

Za robote by sie wzieli a nie wypizdzac