Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przebudowa DK 25 w gminie Koronowo. Trwa przetarg na projekty dla dwóch kolejnych odcinków

Dodano: 25.02.2023 | 15:25

Na zdjęciu: Droga krajowa nr 25 zostanie przebudowana.

Fot. IN

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje dużą inwestycję polegającą na przebudowie drogi krajowej numer 25 na odcinku Tryszczyn-Mąkowarsko.

O poprawę bezpieczeństwa przy drodze krajowej numer 25 zabiegali m.in. mieszkańcy Nowego Dworu. Wnioskowali oni o budowę ścieżki rowerowej z ich miejscowości w kierunku Koronowa. Zbierali podpisy, organizowali spotkania. Z mieszkańcami spotkał się poseł Piotr Król – zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury. Przekazał on, że „krajówka” ma przejść przebudowę na odcinku Buszkowo-Koronowo-Stopka-Tryszczyn o łącznej długości 17,5 km.

Pokrzywdzeni poczuli się wówczas mieszkańcy Mąkowarska i Lucimia. Powód? DK 25 ma być też przebudowana na odcinku Mąkowarsko-Obodowo. Oznaczało to, że remont ominie ich miejscowości. Później pojawiły się jednak informacje, że GDDKiA też bierze pod uwagę ten odcinek.

Prace projektowe dla odcinka w Buszkowie już trwają. Ma tam pojawić się m.in. obwodnica miejscowości [czytaj więcej]. Projekt wykonuje firma Voessing Polska, a koszt to 3 mln 463 tys. zł.

GDDKiA prowadzi także postępowanie przetargowe na wykonanie projektu drogi dla odcinka Buszkowo-Koronowo. Mowa o odcinku od „Pomnika Chwały Oręża Polskiego” w Koronowie do wjazdu do miejscowości Buszkowo (długość 2 km 800 metrów). Niedawno drogowcy ogłosili także postępowanie na wykonanie dokumentacji projektowej dla odcinka Koronowo-Stopka. Otwarcie kopert ma nastąpić 23 lutego.

Docelowo droga krajowa nr 25 na omawianym odcinku będzie posiadać przekrój 1×2. Zakładane jest poszerzenie pasów ruchu do 3,5 metra (obecnie w na wielu odcinkach jest to 3,05m) i podniesienie nośności do 11,5 t/oś. Zadania obejmą także takie rozwiązania jak budowa przepustów, ekrany akustyczne, kanały technologiczne, lewoskręty czy oświetlenie drogowe. Z prac wyłączone jest istniejące rondo w Koronowie (DK25/DK56/DW243).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ażej
Ażej
1 rok temu

Bez poszerzenia to mija się z celem.

Radek
Radek
1 rok temu

Obwodnica Buszkowa ? A co z obwodnicą Koronowa ?? Wydaje się bardziej potrzebne ominięcie centrum Koronowa dlaczego nikt o tym nie pomyśli??