Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przebudowy DK 56 przez Koronowo nie będzie. Ma powstać chodnik na pewnym odcinku

Dodano: 26.01.2024 | 12:14

Na zdjęciu: Planowana od kilku lat przebudowa DK 56 w najbliższym czasie nie dojedzie do skutku

Fot. IN

Ta sprawa wzbudziła emocje wśród mieszkańców. Zapowiadana od kilku lat przebudowa drogi krajowej numer 56 przez Koronowo w najbliższym czasie nie dojdzie do skutku. Burmistrz próbuje ratować sytuację i chce zaprojektować chodnik na pewnym odcinku. Nie wiadomo jednak kto go wybuduje.

Planowano przebudować drogę od ronda Lotników Koronowskich do Kanału Lateralnego. Miała być nowa nawierzchnia, sygnalizacje świetlne, ronda, ścieżka pieszo-rowerowa. Przeciągały się jednak sprawy związane z projektem. W listopadzie ubiegłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała nam: – Oddział aktualnie nie prowadzi przygotowań do rozbudowy odcinka DK56 od ronda z DK25 do mostu na kanale Lateralnym. Sprawa rozbudowy ww. odcinka wynikała z rozmów z prywatnym inwestorem oraz Gminą zainteresowaną współudziałem w realizacji zadania w zakresie przebudowy własnej infrastruktury podziemnej. Obecnie analizowane są możliwości w zakresie ograniczenia zakresu wyłącznie do przebudowy ul. Dworcowej. Oczywiście realizacja prac zależna jest także od pozyskania środków na ten cel.

Gmina wysłała jedno pismo

W mieście zawrzało. Część osób – pomimo, że nie jest to droga gminna – zarzucała burmistrzowi brak zaangażowania w tej sprawie i prowadzenie nieefektywnych rozmów. Radny Piotr Mitera poprosił burmistrza o udostępnienie pełnej korespondencji pomiędzy Urzędem Miejskim w Koronowie a GDDKiA w sprawie poprawy bezpieczeństwa na DK 56. Z udostępnionej dokumentacji wynika, że Gmina Koronowo skierowała do GDDKiA tylko jedno pismo. Nie dotyczy ono jednak przebudowy drogi. Pismo zawiera pytania o możliwość doświetlenia przejść dla pieszych.

Dlaczego nie ciąg pieszo-rowerowy?

Burmistrz Koronowa próbuje częściowo ratować sytuację. Gmina chce zaprojektować we własnym zakresie chodnik. Konkretnie mowa o odcinku pomiędzy Al. Wolności a ul. Kąkolową (naprzeciw ul. Strumykowej). I tutaj znowu pojawiają się wątpliwości. – Dlaczego nie ma to być ścieżka pieszo-rowerowa? – pytają mieszkańcy.

Wyjaśnia nam to burmistrz Patryk Mikołajewski. – W budżecie gminy na rok 2024 zabezpieczono środki na zaprojektowanie chodnika na odcinku ulicy Szosa Kotomierska od skrzyżowania Aleje Wolności, do skrzyżowania z ul. Kąkolową – mówi samorządowiec. – Niestety nie jest możliwe wybudowanie ścieżki rowerowej lub też ciągu pieszo-rowerowego bez obniżenia niwelety jezdni, bowiem różnica wysokości to 80 cm. W rezultacie pochylenie na zjazdach wynosiłoby ponad 10 proc. co jest niezgodne z przepisami. Takie rozwiązanie można rozważać, ale jedynie wraz z przebudową (obniżeniem) jezdni i kompleksową przebudową pasa drogowego. Dodatkowo konieczne byłoby ingerowanie w działki prywatne, żeby podnieść poziom posesji. Zatem biorąc pod uwagę powyższe argumenty zostanie zaprojektowany zgodnie z założeniem jedynie chodnik – dodaje gospodarz gminy Koronowo.

Kto wybuduje?

Nie wiadomo jednak kto sfinansuje budowę chodnika. Burmistrz przekazał nam, że jest to sprawa otwarta. W grę wchodzi także pozyskanie środków zewnętrznych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Haha
Haha
4 miesięcy temu

Droga bardzo niebezpieczna postawić ograniczenie do 20 i progi zwalniające i po problemie. Nie to nie Przemysłowa tu nie czuwa naczelny reformator bezpieczeństwa komendant T.M. tu nie może być prywaty bo to droga krajowa. Tu tylko możemy wysłać patrol albo zamówić drogówkę z Bydgoszczy.

Tomasz
Tomasz
4 miesięcy temu

Kolejny raz burmistrz koronowa udowodnił, że nadaje się tylko do tarcia chrzanu,a i tak nie wiadomo czy dobrze by to zrobił. Smutne.