Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przedświąteczny weekend w Bydgoszczy. Sprawdź, co się dzieje w mieście

Dodano: 15.12.2023 | 14:34

Na zdjęciu: Jarmark zbliża się do końca.

Fot. Szymon Makowski/archiwum

Ostatni weekend przed Wigilią Bożego Narodzenia to z pewnością intensywny czas przedświątecznych zakupów i przygotowań. Pamiętajmy jednak, aby w całej tej przedświątecznej gorączce, zatrzymać się na chwilę i poczuć magię świąt, której dostarczy nam udział w aktualnych wydarzeniach z Bydgoszczy w ten weekend. Sprawdź, co dzieje się w mieście!

Piątek (15.12.2023)

1. Ostatni weekend z Jarmarkiem

W piątek Bydgoszcz będzie bardzo muzyczna. Na scenie Bydgoskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, od godziny 16 będziemy mogli posłuchać utalentowanych wokalistów z Bydgoszczy i okolic. Harmonogram występów wygląda następująco:

* 16:00-17:00 Angelika Kara i Michał Charysz

Wokalny duet śpiewający zarówno w Bydgoszczy jak i poza nią. Angelika swego czasu była dyrygentką Chóru Dziecięcego Biedronki z Niewieścina oraz Strzelec Górnych. Aktualnie prowadzi zajęcia umyzykalniające dla dzieci. Z kolei Michał to zawodowy gitarzysta. Udziela również lekcji gry na gitarze. Ich głosy wypełnią dzisiaj Starówkę głównie muzyką świąteczną, ale nie zabraknie również kilku klasycznych hitów radiowych.

*17:00-18:00 Marta Frydryszek

Znana z muzyki reggae i członkostwa w zespole Heaven wokalistka wystąpi dzisiaj solo oraz w duecie z córką, Zuzanną Żuk, która stawia swoje pierwsze kroki w szkole muzycznej na kierunku śpiew wokalny. Tematem przewodnim występu będą tradycyjne kolędy oraz piosenki świąteczne i pastorałki.

*18:00-19:00 Zespół BANAU

Duet Marcin Grochala (gitara/klawisz) oraz Szymon Niewiemski (cajon), dla niektórych być może znani z programu ”Must be the Music”, zabiorą nas w świat muzyki akustycznej i klasycznego rocka, ale nie zabraknie również ballad i utworów świątecznych.

* 19:00-20:00 Zespół Between the Lines

Kwartet, który swoją muzyczną przygodę zaczynał w 2021 roku w duecie z pewnością zafascynuje słuchaczy połączeniem songwritingu z elementami muzyki indie pop. Nie zabraknie autorskich utworów oraz coverów w ich aranżacji.

2. Odkryj tajemnice Biblioteki – grudniowa gra miejska

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy, z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz 120-lecia istnienia placówki, zaprasza bydgoszczan do udziału w grze miejskiej pt. ”Odkryj tajemnice Biblioteki”. Aby zwyciężyć, trzeba będzie wykazać się wiedzą o Bydgoszczy. Gracz wcielając się w rolę poszukiwacza wiedzy, zaznajomi się z historią biblioteki i pozna najciekawsze zbiory zgromadzone w książnicy. Celem gry jest przybliżenie historii i działalności Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, jej patrona – dr. Witolda Bełzy oraz pobudzenie zainteresowania lokalną historią mieszkańców. Akcja gry będzie wymagać rozwiązywania szyfrów i łamigłówek skupionych wokół najważniejszych osób mających wpływ na rozwój instytucji. Na końcu rozgrywki, gracz przekona się, czy zdobyta wiedza wystarczy do przystąpienia do testu.

Gra zaczyna się i kończy przy budynku głównym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. Na jej przejście, wykonanie określonych działań, rozwiązanie zagadek i zdobycie jak największej liczby punktów, potrzeba około 90 minut. Podczas zabawy uczestnik przechodzi przez różne pomieszczenia Biblioteki, dlatego w grę można zagrać w godzinach pracy Biblioteki:

Pn. 9:00 – 19:00

Wt. 9:00 – 17:00

Śr. 10:00 – 19:00

Cz. 9:00 – 17:00

Pt. 9:00 – 19:00

Zasady gry

*Pobierz bezpłatną aplikację Action Track (dostępna w Google Play i AppStore)

*Zeskanuj kod QR opublikowany na www.biblioteka.bydgoszcz.pl i www.facebook.com/wimbp.bydgoszcz/

*Kliknij „POBIERZ”

*Udaj się w podróż po Bibliotece

Zwycięzcy (pierwsze trzy osoby które zdobędą największą liczbę punktów) otrzymają nagrody:

I miejsce: Słuchawki JBLTune 520 BT

II miejsce: MI SMART BAND 6

III miejsce: Książka

W przypadku tej samej liczby punktów za zadania zamknięte, nagroda zostanie przekazana osobom, które otrzymały więcej punktów za zadania kreatywne. Wstęp wolny.

3. Warsztaty plastyczne ”Od Marcina do Mikołaja”

Anna Gwiazdowska (nauczycielka plastyki, autorka tomu bydgoskich legend i opowieści) zaprasza na pokład barki Lemara, na godzinę 10, na premierę swojej książki, podczas której poprowadzi również warsztaty plastyczne. Wstęp wolny.

Sobota (16.12.2023)

1. Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy

III Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy z Politechniką Bydgoską. W dniach 15-17 grudnia, w uczelnianym kampusie, rozpocznie się wspólne ”smaczne, kolorowe i magiczne” przygotowanie do świąt. Regionalne, tradycyjne smakołyki, ozdoby, rękodzieło, kolędowanie na żywo czy świąteczne iluminacje i gry świetlne, to tylko kilka z wielu atrakcji przygotowanych na ten weekend.

Godziny otwarcia:

15 grudnia (piątek): 15:00-20:00

O godzinie 15:00 oficjalne otwarcie Jarmarku.

16 grudnia (sobota): 12:00-20:00

17 grudnia (niedziela): 12:00-18:00

2. Świąteczne czytanie opowieści wigilijnej na strychu biblioteki przy Starym Rynku

Teatr Polski przygotował dla bydgoszczan świąteczną niespodziankę. Aktorzy i aktorki zapraszają na strychy biblioteki miejskiej na czytanie ”Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa. O godzinie 17 widzowie przeniosą się do wiktoriańskiego Londynu, gdzie skąpy Ebenezer Scrooge w noc poprzedzająca Boże Narodzenie, zobaczy trzy duchy i przemierzy swoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Pozna znaczenie miłości, hojności, dobroci oraz wspólnoty. W świąteczny nastrój pełen magii wprowadzą słuchaczy: Zhenia Doliak, Paweł L. Gilewski, Mirosław Guzowski, Marian Jaskulski, Damian Kwiatkowski i Dagmara Mrowiec-Matuszak. Czytanie wyreżyseruje Wojciech Faruga, a adaptację przygotuje Julia Holewińska. Słuchowisko ma przypomnieć, że prawdziwe bogactwo leży w sercu i w relacjach z innymi.

Darmowe wejściówki na wydarzenie można odebrać w kasie biletowej Teatru Miejskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godzinach 14:00-18:00.

3. Uhonorowanie Andrzeja Szwalbego w Ostromecku

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku zaprasza do Doliny Dolnej Wisły, na przedświąteczne spotkanie upamiętniające 100. rocznicę urodzin Andrzeja Szwalbego. Wydarzenie rozpocznie uroczyste uhonorowanie sali balowej ZPP w Ostromecku imieniem Andrzeja Szwalbego. Po tym nastąpi prezentacja fragmentu wystawy strojów ze spektakli, a także koncert muzyki operowej i operetkowej w wykonaniu: Pauliny Dybowskiej – mezzosopran, Sebastiana Rutkowskiego – bas oraz Justyny Jakubowskiej – fortepian. Wstęp wolny.

Niedziela (17.12.2023)

1. Boże Narodzenie po gruzińsku

Młyny Rothera zapraszają wszystkich na bezpłatne świętowanie Bożego Narodzenia po gruzińsku. Uczestnicy dowiedzą się: skąd pochodzą gruzińskie przepisy, czym różnią się tradycje i potrawy bożonarodzeniowe w różnych regionach, co wpływa na różnice w kuchni, jak wygląda tradycyjna gruzińska uczta i jakie są najpopularniejsze zwyczaje gruzińskie. Będzie można spróbować swoich sił w przygotowywaniu gruzińskich świątecznych przysmaków i później je degustować. Organizatorzy zapraszają również do wspólnego gotowania m.in. czurczeli, giuranowego ciasta świątecznego (nadziewanego serem i jajkami), satsivi (indyka w sosie orzechowym), gozinayi (deseru z miodu i orzechów). Wydarzenie odbędzie się w godzinach 14-18 i będzie prowadzone w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

2. Święta w rytmie na dwanaście, czyli zambomba flamenca

Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zaprasza na wycieczkę do Andaluzji i zatraceniu się w bożonarodzeniowej fieście, czyli zambombie w rytmach flamenco. W planach nauka tańca, śpiewania villancicos (11:00-12:15) oraz zambomowy koncert zespołu danza del Fuego (12:30-13:30). Wstęp bezpłatny.

Lista wydarzeń na weekend

Lista przygotowana przez Bydgoskie Centrum Informacji na podstawie zgłoszeń od organizatorów.

piątek, 15 grudnia

12:00 Odkryj tajemnice Biblioteki – grudniowa gra miejska, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna,
12:00 Świąteczne targowisko rękodzieła w Hali Targowej, Hala Targowa, Targi,
13:00 Bydgoski Jarmark Świąteczny , Most Staromiejski,
15:00 III Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy, Politechnika Bydgoska
17:00 100 lat Muzeum Okręgowego (1923–2023) – promocja książki, Muzeum Okręgowe – Gdańska 4
17:30 Ptaki Kilona – promocja książki, Księgarnia Gratka
17:30 Bydgoska Vegilia – Akcja dla zwierząt, Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
18:00 Znajdź Dobry Balans: Podstawy Wellbeingu – warsztaty, Młyny Rothera, Bezpłatne
18:00 Świąteczne inspiracje – Bookspresso z Kingą Gąską, Zakładka
18:00 „Fotografia po fotografii” – wykład otwarty, Centrum Kultury Fordon, ul. Gawędy 5, Wykład
18:00 Janusz Świątkowski – koncert, Światłownia, Koncert
18:00 Stand-up: Olka Szczęśniak – Skąpiec poznawczy, Kinoteatr Adria
18:30 Tauron 1.Liga: BKS Visła Proline Bydgoszcz – MKST Astra Nowa Sól, HSW Immobile Łuczniczka, Sport
19:00 Hej, w Dzień Narodzenia – koncert kolęd, Filharmonia Pomorska, Koncert
19:00 PROLETARYAT – koncert, Over the Under Pub, Koncert
19:00 II Koncert Świąteczny Bydgoskiego Instytutu Głosu, Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury, Koncert, Bezpłatne
20:00 Kaśka Sochacka – koncert, Fabryka Lloyda, Koncert
20:00 „Pamiętnik gapiów 2023″ – spotkanie i premiera książki, Kino Orzeł, Bezpłatne

sobota, 16 grudnia

09:00 ROCK & VINYL – kiermasz płyt winylowych i CD, Galeria Pomorska, Targi, Wystawy,
10:30 145. Od brzuszka do uszka maluszka, Filharmonia Pomorska, Koncert
11:00 Akademia WioliMisia, Filharmonia Pomorska, Dla dzieci, Koncert
11:00 Zimowe EkoDeko – familijne warsztaty recyklingowe , Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Dla dzieci, Bezpłatne
11:00 Wspieraj zwierzęta razem z CH Focus i odbierz choinkę!, Focus Mall Bydgoszcz
12:00 Świąteczne targowisko rękodzieła w Hali Targowej, Hala Targowa, Targi
12:00 Ktoś się zbliża – spektakl świąteczny dla dzieci, Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury, Dla dzieci, Spektakl
12:00 III Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy, Politechnika Bydgoska
12:00 Odwiedź pełen świątecznych niespodzianek domek elfów, Auchan Bydgoszcz, Dla dzieci
13:00 Bydgoski Jarmark Świąteczny , Most Staromiejski
14:30 WIELKA FABRYKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA – warsztaty świąteczne, Centrum Edukacyjne ROBOproject, Dla dzieci
16:00 Trzy Świnki i Przyjaciele, Teatr Kameralny, Dla dzieci, Spektakl
16:00 Koncert Jubileuszowy z okazji 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, HSW Immobile Łuczniczka, Koncert
16:00 Oszuści – spektakl komediowy Och-Teatru, Filharmonia Pomorska, Spektakl
16:00 MUSICA SPIRITUS MOVENS, Dom Polski, Koncert, Bezpłatne
17:00 Teatr Piasku Tetiany Galitsyny: Świąteczny koncert kolęd, Kinoteatr Adria, Dla dzieci, Spektakl
17:00 ROK ANDRZEJA SZWALBEGO: Andrzej Szwalbe patronem sali w Pałacu Nowym w Ostromecku, Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko, Koncert, Bezpłatne
17:00 Świąteczna niespodzianka – aktorzy i aktorki Teatru Polskiego w Bydgoszczy przeczytają „Opowieść wigilijną”, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
19:00 Oszuści – spektakl komediowy Och-Teatru, Filharmonia Pomorska, Spektakl
20:00 VADER + Dopelord – koncert, Fabryka Lloyda, Koncert

niedziela, 17 grudnia

11:00 Wyprzedaż winyli w Cafe Kino, Cafe Kino
11:00 Święta w rytmie na dwanaście, czyli zambomba flamenca, Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, Bezpłatne
12:00 Świąteczne targowisko rękodzieła w Hali Targowej, Hala Targowa, Targi
12:00 Rękoczyny vol. 17, Młyny Rothera, Targi
12:00 Koncert gordonowski dla rodzin z muzyką spod samiuśkich Tater, Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko, Dla dzieci, Koncert
12:00 III Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy, Politechnika Bydgoska
12:30 Słowiańskie zwyczaje bożonarodzeniowe – warsztaty dla dzieci, Młyny Rothera, Dla dzieci, Bezpłatne
13:00 Bydgoski Jarmark Świąteczny , Most Staromiejski, Dla dzieci, Polecane
14:00 Gruzińskie Święta: warsztat kulinarny, Młyny Rothera, Bezpłatne
14:00 Turniej Świąteczny w darta – pary losowane, Botanic, Sport
14:30 Świąteczne lukrowanie pierników, Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko, Dla dzieci
15:00 Koncert Bożonarodzeniowy „Narodziła Nam się dobroć”, Miejskie Centrum Kultury, Koncert
16:00 Trzy Świnki i Przyjaciele, Teatr Kameralny, Dla dzieci, Spektakl
17:30 Maciej Stuhr – Mam to wszystko w stand-upie, Kinoteatr Adria
17:30 Koncert Bożonarodzeniowy „Narodziła Nam się dobroć”, Miejskie Centrum Kultury, Koncert
18:00 VI Świąteczny Koncert Charytatywny Stowarzyszenia „Na Przekór”, Fabryka Lloyda, Koncert
19:00 Closterkeller 35-lecie / Pampeluna – koncert, Over the Under Pub, Koncert
19:00 Podróże Małe i Duże – Łukasz Brzozowski, Zakład? klubokawiarnia, Turystyka

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments