Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przedwojenne bydgoskie pocztówki świąteczne w nowej odsłonie

Dodano: 01.12.2023 | 10:52

Na zdjęciu: Wydawnictwo Pejzaż przygotowało reprinty dawnych pocztówek bożonarodzeniowych i noworocznych.

Fot. Wydawnictwo Pejzaż

Wydawnictwo Pejzaż przygotowało reprinty dawnych pocztówek bożonarodzeniowych i noworocznych. Wszystkie zostały wysłane przez mieszkańców Bydgoszczy na początku XX wieku.

Wśród pięciu wydanych reprintów znalazły się popularne w tamtym czasie pocztówki z dziećmi przebranymi za aniołka i kominiarza. Nie zabrakło też bydgoskich budynków. Na jednej z pocztówek możemy zobaczyć ośnieżony kościół garnizonowy przy ulicy Bernardyńskiej. Wszystkie zostały wysłane z Bydgoszczy w latach 1905-1926, a więc w czasie największej popularności kart pocztowych, nim zostały wyparte przez upowszechnienie telefonu.

Pocztówki pochodzą ze zbiorów Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego, kolekcjonerów bydgostianów. Anna Perlik-Piątkowska jest także współautorką popularnej serii albumów o przedwojennej Bydgoszczy, wydawanej przez Wydawnictwo Pejzaż i Muzeum Kanału Bydgoskiego. Pocztówki zostały wyretuszowane oraz – jeśli była taka potrzeba – przetłumaczone na język polski. Mogą służyć nie tylko jako pamiątka, ale też zgodnie ze swoim przeznaczeniem być wysłane pocztą.

Od lat klienci prosili nas o przygotowanie pocztówek świątecznych. Wydajemy również książki o historii Bydgoszczy, dlatego postanowiliśmy, że będą to reprinty pocztówek przedwojennych. Mają one niezwykły urok i czar. Dawne pocztówki to małe dzieła sztuki – wyjaśnia Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż.

Pocztówki świąteczne pokazują dawne zwyczaje i są częścią bydgoskiego dziedzictwa. Dlatego mamy w zbiorach te wysyłane przez przedwojennych mieszkańców Bydgoszczy. Bardzo się cieszę, że wśród wznowionych pocztówek znalazła się ta wysłana w 1926 roku, która ma napis „Z powinszowaniem Nowego Roku”. Pamiętam, że tego nieco już zapomnianego słowa, które oznacza złożenie życzeń, używała moja babcia – mówi Anna Perlik-Piątkowska, kolekcjonerka bydgoskich pocztówek i zdęć.

Reprintów nie można kupić. Można je otrzymać w bydgoskich księgarniach przy zakupie Pozdrowień z zielonej Bydgoszczy – parki, skwery, zieleń uliczna” – najnowszej książki Anny Perlik-Piątkowskiej i Tomasza Izajasza. Będą także dodawane do zakupu dowolnych książek w sklepie internetowym Wydawnictwa Pejzaż – z wysyłką lub odbiorem własnym. Pocztówki będą dokładane do zamówień od 1 grudnia do wyczerpania nakładu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments