Bydgoszcz
17C
Słonecznie
42% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 17 • L 17
22C
Wt
20C
Sr
17C
Czw
14C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePrzetarg na przebudowę Bydgoskiej wystartował. Finisz remontu za pięć miesięcy
06.08.2018 | 13:08

Przetarg na przebudowę Bydgoskiej wystartował. Finisz remontu za pięć miesięcy

Główna ulica Starego Fordonu doczeka się remontu.

Na zdjęciu: We wrześniu ulica Bydgoska ma zamienić się w plac budowy.

Fot. BB

Mieszkańcy Starego Fordonu mają powód do radości. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na przebudowę ulicy Bydgoskiej. 

Fatalny stan nawierzchni i chodników na głównej ulicy najstarszej części Fordonu był przyczyną powstania ruchu społecznego, który cztery lata temu rozpoczął działania na rzecz jej ożywienia. Dziś Stary Fordon może pochwalić się prężnie działającym Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu oraz licznymi wydarzeniami kulturalnymi. Teraz przyszedł czas na pierwsze działania w ramach rewitalizacji.

Remont Bydgoskiej wraz z fragmentami okolicznych uliczek – Mącznej, Rakowej, Góralskiej, Przy Bóżnicy, Rynek i Piekary – miał zacząć się jeszcze przed wakacjami. Opóźnienie prac wynika z problemów we współpracy ZDMiKP z autorami projektu budowlanego – firmą Pas Projekt z Nadarzyna. Zgodnie z obietnicą szefa drogowców Jacka Witkowskiego, złożoną podczas niedawnego spotkania w Starym Fordonie przetarg, który wyłoni wykonawcę przebudowy rozpoczął się w minionym tygodniu – dokładnie w piątek, 3 sierpnia.


CZYTAJ WIĘCEJ: Władze miasta podają konkretny harmonogram rewitalizacji Starego Fordonu


ZDMiKP czeka na oferty firm budowlanych do 21 sierpnia. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, remont ulicy ruszy we wrześniu, a zakończy się w styczniu 2019 roku. Warto dodać, że w związku z licznymi opóźnieniami prac, których przyczyną są wysokie oferty w przetargach, kosztorys przebudowy ulic w Starym Fordonie został zaktualizowany w oparciu o najnowsze ceny.

Po zakończeniu remontu Bydgoska zyska nawierzchnię asfaltową. Na ulicy powstaną progi wyspowe (za ulicą Przy Bożnicy i przed Rynkiem), a skrzyżowanie z Mączną i Rakową będzie wyniesione. Elementy kostki kamiennej pojawią się w zatokach parkingowych oraz w kanaliku przykrawężnikowym. Pozostałe uliczki zostaną wyłożone kostką kamienną. Chodniki zostaną wyłożone dużymi płytami betonowymi, co jest zgodne z oczekiwaniami środowisk zajmujących się bezpieczeństwem pieszych.

Bydgoska zyska też nowe, stylowe latarnie. Z ulicy znikną za to napowietrzne linie energetyczne – cała infrastruktura zostanie skablowana i umieszczona pod ziemią. W ramach prac przewidziano także przebudowę kanalizacji deszczowej.

Warto wiedzieć, że jeszcze w tym roku mają rozpocząć się przygotowania do realizacji kolejnych remontów ulic w Starym Fordonie. Na przełomie listopada i grudnia zarząd dróg ma ogłosić przetarg na remont ulic Nad Wisłą, Promenada, Zakładowej, Rybaki i Frycza-Modrzewskiego. Początek prac nad drugim etapem rewitalizacji, wedle obietnic Mirosława Kozłowicza, datuje się na kwiecień przyszłego roku. Odnowienie uliczek zakończy się jesienią 2020 roku. W marcu 2019 roku wystartuje postępowanie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, które wyłoni wykonawcę remontu Rynku.

ZOBACZ TAKŻE: W Starym Fordonie powstaje nowy mural [ZDJĘCIA]


Powiązane treści