Bydgoszcz
3C
Niebo głównie zachmurzone
79% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 3 • L 1
2C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPrzetarg na przewozy kolejowe w regionie opóźniony. Kiedy zostanie ogłoszony?
03.09.2021 | 10:21

Przetarg na przewozy kolejowe w regionie opóźniony. Kiedy zostanie ogłoszony?

Na zdjęciu: Zapowiadany przetarg wyłoni operatorów przewozów kolejowych do 2030 roku.

Fot. Szymon Makowski

Do 13 września Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski ma ogłosić zapowiadany już na wiosnę przetarg na obsługę linii kolejowych w regionie. Na opóźnienie – zdaniem przedstawicieli Piotra Całbeckiego – wpłynęły konsultacje rynkowe, których efekty wpłynęły na wstępne założenia marszałkowskich planistów.

Przetarg na prowadzenie przewozów kolejowych w regionie aż do 2030 roku miał zostać ogłoszony już w kwietniu. I to w specyficznej formule: kolejowy tort podzielono na dziesięć, a nie jak we wcześniejszych postępowaniach – na trzy pakiety połączeń. Tak się jednak nie stało – w maju samorząd województwa opóźnił jego rozpoczęcie, tłumacząc się koniecznością weryfikacji przyjętych założeń. W tym celu ogłosił konsultacje rynkowe.

Konsultacje z przewoźnikami miały potrwać przez miesiąc – spodziewano się, że przetarg na obsługę linii kolejowych zostanie ogłoszony najwcześniej w lipcu. Ten termin także nie został dotrzymany – a koncepcja, zakładająca uruchomienie postępowania wiosną miała zapewnić, że właśnie w lipcu poznamy operatorów odpowiedzialnych za przewozy na danych liniach. Wszystko po to, by mieli kilka miesięcy na przygotowanie taboru i kwestii organizacyjnych przed rozpoczęciem przewozów w ramach „nowego rozdania”.
Na trzy miesiące przed wejściem w życie nowego rozkładu jazdy i zakończeniem dotychczas obowiązującej umowy na przewozy kolejowe urząd marszałkowski informuje, że postępowanie przetargowe, które wyłoni operatorów regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich obsługujących linie w naszym regionie, zostanie wszczęte „do 13 września”. – Obecnie dopracowujemy ostatnie dokumenty. W dniu ogłoszenia przetargu poinformujemy o tym fakcie osobnym komunikatem – przekazuje biuro prasowe urzędu.

Powody ogromnego opóźnienia nie są szczegółowo precyzowane – marszałek nie ukrywa, że przetarg jest „przedsięwzięciem niezwykle złożonym, ponieważ chodzi o 9-letnie kontrakty o łącznie blisko miliardowej wartości”, a wpływ na przesunięcie startu przetargu miały przeprowadzone konsultacje rynkowe. – Podczas nich weryfikowaliśmy wypracowane wstępne założenia poprzez skonfrontowanie ich z realnymi możliwościami rynku – wyjaśnia urząd marszałkowski.

Według wstępnych założeń nowego przetargu zakładano zwiększenie liczby połączeń, w tym przywrócenie zlikwidowanych kursów na liniach kolejowych nr: 27 (Toruń – Sierpc), 201 (Wierzchucin – Szlachta) i 33 (Brodnica – Rypin), a także na linii Inowrocław – Barcin – Żnin (po zakończeniu modernizacji odcinka Wapienno – Żnin, przewidywanej na okres po 2024 roku) czy Nakło – Kcynia (także po modernizacji planowanej na okres po 2025 roku).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jack
Jack
4 miesięcy temu

Czy tylko ja mam wrażenie, że w Urzędzie Marszałkowskim pracują nieudacznicy?

Wojtek
Wojtek
4 miesięcy temu

Uwzględniając procesury przetargowe z prawdopodobieństwem graniczącycm z pwenością można założyć że w chwili wejścia w grudniu 2021 roku nowego rozkładu jazdu na liniach kolejowych na terenie województwa kuajwsko – pomorskiego nie wyjedzie żaden pociąg lokalny ani regionalny a „mocarze” z Trunia zostaną przyłapni z ręką w nocniku. Co lepsze nie będą poczuwać się do winyy twerdząc że są tacy zajebiści a wina lezy po stronie wrednych przewoźników i pasażerów którzy zawracają im d….

Ninjitsu
Ninjitsu
4 miesięcy temu

Czy ta torunska miernota potrafi cokolwiek normalnie zalatwic ? Gdzie polaczenia Bydgoszcz Kcynia ? Na jakim etapie to jest ?

Tomasz
Tomasz
4 miesięcy temu

Trzeba ogłosić przetarg jako dowożenie wiernych na msze – w obecnym stanie państwa będzie załatwione w jeden dzień.

Powiązane treści