Bydgoszcz
21C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 22 • L 19
29C
Nd
28C
Pon
25C
Wt
26C
Sr
26C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePrzetarg na przystanek wiedeński unieważniony
10.12.2018 | 09:49

Przetarg na przystanek wiedeński unieważniony

Na zdjęciu: Przystanek wiedeński ma ułatwić wsiadanie do tramwajów.

Fot. Stanisław Gazda

Nie ma chętnych na wykonanie przystanku wiedeńskiego na ulicy Focha. Przetarg na realizację pierwszego takiego rozwiązania w mieście, które miało powstać wraz z infrastrukturą rowerową, został unieważniony.

Postępowanie na przebudowę z rozbudową ulicy Focha wraz ze skrzyżowaniem z ul. Gdańską, Mostową i Jagiellońską w Bydgoszczy oraz budową infrastruktury dla ruchu rowerowego został ogłoszony 21 listopada. Realizacja przystanku wiedeńskiego jest zapowiadana od wielu lat – dopiero po naciskach społeczników udało się doprowadzić do przygotowania przetargu.


Przystanek wiedeński – rodzaj przystanku tramwajowego, zrealizowany po raz pierwszy w Wiedniu (stąd jego nazwa). Jego konstrukcja polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Rozwiązanie umożliwia łatwiejsze dojście i wsiadanie do tramwaju oraz spowalnia ruch i zwiększa bezpieczeństwo pieszych


Zadanie jest połączone z budową nowych dróg dla rowerów w obrębie placu Teatralnego – drogi wraz z przejściami powstaną m.in. przy słynnym przejściu łączącym Gdańską z Mostową. Przy okazji inwestycji wymienione zostaną fragmenty nawierzchni ścieralnej na skrzyżowaniu ulic Gdańska – Focha oraz na odcinku Focha – Karmelicka. Drogowcy zakładają też wymianę kostki betonowej na ulicy Gdańskiej przy skrzyżowaniu z Focha i Jagiellońską.

Oferty w przetargu na przebudowę okolic placu Teatralnego można było składać do 7 grudnia. Niestety, ZDMiKP poinformował, że żadna z firm nie wyraziła chęci wykonania robót. Postępowanie zostało więc unieważnione – drogowcy będą musieli ogłosić je ponownie.

Roboty na przystanku wiedeńskim i prace związane z wymianą nawierzchni na skrzyżowaniu ul. Focha, Jagiellońskiej i Gdańskiej mają zostać przeprowadzone w okresie wakacyjnym, przy zamkniętym ruchu torowym. Zakończenie prac przewidywane jest na jesień 2019 roku. Warto wspomnieć, że w projekcie przyszłorocznego budżetu wyznaczono środki na koncepcje stworzenia przystanków wiedeńskich na ulicy Gdańskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE BUDŻETU MIASTA BYDGOSZCZY NA 2019 ROK


Powiązane treści