Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

100 pytań w sprawie odbioru odpadów. Przetarg potrwa dłużej

Dodano: 25.05.2023 | 18:09

Na zdjęciu: Za kilka tygodni dowiemy się, jakie firmy odbiorą śmieci od bydgoszczan w latach 2024-2027.

Fot. Szymon Fiałkowski

Oferty w przetargu na odbiór odpadów od mieszkańców Bydgoszczy poznamy najwcześniej w połowie czerwca. Jak poinformował na środowej sesji rady miasta zastępca prezydenta Michał Sztybel, urzędnicy otrzymali wiele pytań od firm, co wpłynęło na zmianę terminu zakładanego pierwotnie na koniec maja.

Na początku maja ratusz ogłosił postępowanie, w którym wyłonione zostaną firmy odbierające odpady od mieszkańców w latach 2024-2027. Tak jak obecnie, Bydgoszcz została podzielona na dziewięć sektorów. Przy ocenie propozycji urzędnicy wezmą pod uwagę cenę odbioru i transportu śmieci oraz normę emisji spalin pojazdów, które będą użyte do realizacji zamówienia.

Jak informowaliśmy, w ramach przetargu nastąpią zmiany w systemie odbioru odpadów: wszystkie pojemniki będą własnością miasta, a nieruchomości będą w nie wyposażane – niezależnie od firmy obsługującą dany sektor – przez miejską spółkę ProNatura. Ponadto, od 1 stycznia 2024 roku big bagi będą dostarczane wyłącznie za opłatą (do tej pory każdy mieszkaniec miał prawo do jednego darmowego worka na odpady remontowe na dany rok) – w celu „uzupełnienia luki” po rezygnacji z darmowego big baga, ratusz zwiększy limit odpadów remontowych przyjmowanych przez PSZOK-i do 2,5 metra sześciennego.

W celu optymalizacji kosztów zagospodarowania odpadów, ratusz zmniejszy częstotliwość mycia pojemników na papier, szkło i plastik (kontenery na te frakcje będą myte raz na rok). Od nowego roku firmy obsługujące Bydgoszcz będą musiały też umieścić na swoich pojazdach przygotowane przez urząd miasta oznaczenia, które wskażą, jaki typ śmieci odbiera dana śmieciarka. Ujednolicone zostaną też „żółte i czerwone kartki” wskazujące właścicielom nieruchomości na nieprawidłowości w segregacji odpadów; wprowadzona zostanie też kartka pomarańczowa.


CZYTAJ WIĘCEJ: Będą zmiany w odbiorze odpadów od bydgoszczan. Co z cenami?


Termin otwarcia ofert w przetargu na odbiór śmieci ustalono pierwotnie na 30 maja. Na wczorajszej (25 maja) sesji rady miasta zastępca prezydenta Michał Sztybel przekazał jednak, że ulegnie on zmianie. – Przesuwamy go na połowę czerwca, gdyż wpłynęło do nas około 100 pytań dotyczących postępowania. Dziś przystępujemy do publikacji odpowiedzi, a to wymaga z kolei przesunięcia terminu – powiedział Sztybel. Obecny termin to 12 czerwca; jak dodał zastępca prezydenta, miasto ogłosiło przetarg dość wcześnie, by mieć więcej czasu na reakcję.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leon
Leon
7 dni temu

Warto byłoby wpisać minimalną gramaturę worków którą firmy dostarczają mieszkańcom do materiałów segregowanych, gdyż z roku na rok są coraz cieńsze. A w porównaniu z tymi które były sprzed 10 lat to jest przepaść. Cieniej już chyba być nie może.